Abur Cubur Bağımlılığına Ne İyi Gelir?

Abur cubur bağımlılığı sağlığa zararlı olan besinlerin çok fazla tüketilmesi sonucunda ortaya çıkar. Abur cuburlar içerisinde bulunan etken maddeler yüzünden kişileri kendilerine bağımlı edebilen ürünlerdir. Bu bağımlılık başta kişilerin kilo alması olmak üzere kalp karaciğer şeker hastalığı gibi pek çok hastalığın görünmesine neden olur. Evde uygulanabilecek bazı taktikler sayesinde abur cubur bağımlılığından kurtulabilmek ve daha sağlıklı şekilde beslenebilmek mümkün olacaktır.

Sağlıklı Atıştırmalıklara Yönelin

Abur cubur bağımlılığı aşırı kilo almaya sivilceye ve sürekli olarak yemek yeme hissiyatına neden olabilir. Bu durumdan kurtulabilmek için yapılması gereken ilk şey abur cuburlar yerine sağlıklı atıştırmalıkların tüketilmesidir. Sağlıklı atıştırmalıklar arasında ilk sırada salatalar yer alsa da başka atıştırmalıklar da abur cuburlar yerine tercih edilebilir. Kendiniz hazırlayacağınız sağlıklı atıştırmalıklar ile abur cubur tüketimini azaltabilir ve daha dengeli şekilde beslenebilirsiniz.

Abur Cubur Tüketimini Sınırlandırın

Abur cubur bağımlılığı ile başa çıkabilmek için abur cubur tüketimini sınırlandırmak gerekir. Gün içerisinde veya hafta içerisinde bir ya da iki defadan fazla abur cubur tüketmemek tarzında hedefler koyulabilir. Bu hedefler sayesinde abur cubur tüketiminin sınırlandırılması sağlanabilir. Yapmış olduğunuz planları uyarak abur cubur tüketimini azaltabilmeniz ve daha az abur cubur tüketme hissi duymanız mümkün olabilir. Planlamış olduğunuz sınırlara uyumanız durumunda abur cubur bağımlılığından daha kolay kurtulabilmeniz mümkün olacaktır.

Stresi Yönetin

Abur cubur bağımlılığı ile başa çıkabilmek için uygulanması gereken bir diğer yöntem ise stresten ve stresli ortamlardan uzak durmaktır. Stresli ortamlar kişilerin daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyduğu ve sonucunda abur cuburlara yöneldiği ortamlardır. Kişiler stresli oldukları durumlarda beynin bazı bölgelerindeki kimyasallar serbest kaldığından şekere ihtiyaç duyarlar. Şekere ihtiyaç duyulması durumunda kişiler bulabildikleri ilk şekerli abur cubura yönelirler. Şeker tüketilmesi ile stresin üstünden gelebileceklerini düşünen insanların sayısı oldukça fazladır. Stresin yönetilmesi ile abur cubur olan istek azaltılabilir. Ayrıca sırf stresten bir şeyler atıştırma durumu da ortadan kaldırılabilir.

Sağlıklı Yemekler Tüketin

Abur cubur tüketiminin önüne geçemeyen kişiler aşırı kilo veya diyabet gibi hastalıklarla karşılaşabilirler. Hem abur cubur bağımlılığının ortadan kaldırılabilmesi hem de daha sağlıklı yaşanılabilmesi için abur cuburların tüketiminin sınırlandırılması gerekir. Daha abur cubur tüketebilmek için gün içerisinde sağlıklı bir şekilde beslenilmesi gerekir. Bugün içerisinde 3 ya da 4 öğün şeklinde sağlıklı yemeklerin tüketilmesi daha az abur cubur isteği duyulmasını sağlayacaktır. Dengeli ve düzenli beslendiğimiz takdirde kan şekeriniz ve sabit kalacağından şeker ihtiyacı veya abur cubur yeme atakları ortadan kalkacaktır.

Su Tüketin

Gün içerisinde dengeli ve düzenli beslenmek daha az abur cubur tüketilmesini sağlar. Dengeli ve düzenli beslenme ek olarak gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan suyu alması da abur cubur bağımlılığının ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Kişiler kilolarına ve cinsiyetlerine göre gün içerisinde 8 ile 10 bardak arasında su tüketmelidirler. Vücudun ihtiyacı olan suyun gün içerisinde düzenli şekilde alınması ile aşçının bastırılması mümkün olacaktır. Ayrıca su tüketerek vücuttaki zararlı toksinlerin vücut dışında atılması da sağlanacaktır. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketen kişiler açlık hissi ile başa çıkacaklarından abur cubur ihtiyaçlarını minimuma indireceklerdir.

Düzenli Uyku

Vücudun daha sağlıklı çalışabilmesi için 6 ile 8 saat arasında uykuya ihtiyacı vardır. Vücudun ihtiyacı olan uykunun alınamaması durumunda sabahları yorgun ve bitkin uyanma ihtimali artacaktır. Yorgun ve bitkin uyanan kişiler enerji kazanabilmek veya kan şekerini yükseltebilmek için şeker içeren besinlere yöneleceklerdir. Şeker içeren besinlerin tüketilmesi ile birlikte abur cubur bağımlılığının önüne geçilmesi mümkün olmayacak. Neden ne abur cubur bağımlılığından kurtulmak isteyen kişilerin herkesi düzenli şekilde uyumaları gerekir. Her gece 6 ile 8 saat arasında uyunduğu takdirde güne daha dik şekilde başlayabilmek mümkün olacaktır. Bugüne daha gitmiş başlayan kişiler gün içerisinde daha enerjik olacaklarından şeker ve abur cubur tüketimine yönelmeyeceklerdir.

Alışveriş Kuralları

Abur cubur bağımlılığı ile mücadele edebilmek için öncelikle abur cuburların eve sokulmaması gerekir. Eve abur cubur almayarak bağımlılıktan kurtulabilmek için büyük bir adım atılabilir. Kişiler ellerinde abur cubur olmadığı takdirde abur cubur tüketmek istese de markete gitmeye üşeneceklerinden aşırı derecede abur cubur tüketemeyeceklerdir. Abur cubur almamak için ise alışverişte abur cuburların sergilendiği reyonlardan uzak durmak gerekir. Abur cuburlar özellikle dikkat çekici renkli paketler içerisinde sunulur. Dikkat çekici özelliği sayesinde abur cubur koridorunda geçen kişiler abur cubur almaya yönelebilirler. Abur cubur alımının önüne geçilebilmesi için paketli ve dondurulmuş gıdaların bulunduğu bölümlerden uzak durmak etkili olacaktır. Abur cuburun eve sokulmaması durumunda abur cuburların aşırı tüketimi gibi bir durumda oluşmayacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Abur Cubur Bağımlılığına Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın