Adaçayı Neye İyi Gelir ?ne iyi gelir

Adaçayı keskin ve hatta acı bir tada sahiptir. Ancak yüzlerce yıldır birçok sağlık sorunlarına karşı şifa amacı ile kullanılmaktadır. Adaçayı acı bir tada sahip olduğu için içmekte güçlük yaşanabilir. Fakat çaya birkaç damla limon ve bir miktar bal ilave edilerek çayın tadını hoş bir hale getirmek mümkündür.

Adaçayı Neye İyi Gelir?

Soğuk Algınlığı: Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda vücut gereğinden fazla sıvı ihtiyacı hissedebilir. Adaçayı içerek vücudun sıvı ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılanabilir. C vitamini bakımından iyi bir kaynak olan adaçayının bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Vücudu kış hastalıklarına karşı korur. Boğaz ağrısı için 1 fincan adaçayına bir tatlı kaşığı bal ve limon ilave edilerek içilebilir.

Diyabet Hastalığı: Adaçayı özellikle Tip 2 diyabet hastalığına karşı önerilen bazı ilaçlar ile aynı etkiye sahiptir. Tip 2 diyabet hastalığına karşı düzenli olarak adaçayı tüketilebilir.

Ağız Sağlığı: Adaçayı yaprakları başta Amerika olmak üzere birçok ülkede dişleri beyazlatmak amacı ile kullanılmaktadır. Adaçayı ise dezenfekte özelliği ile ağız ve diş hijyeninde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Adaçayını çay olarak tüketmek istemeyenler adaçayını soğuttuktan sonra gargara suyu olarak kullanabilir.

Stres: Adaçayının kaygı ve stresi azaltıcı etkisi vardır. Fakat yoğun stres yaşayanlar yalnızca adaçayı çayı içerek bu durumdan kurtulamaz. Adaçayı stresli anlarda içildiğinde vücutta gevşetici etki yaratır.

Antioksidan Etkisi: Adaçayının antioksidan etkisi özellikle karaciğerde olumlu etki yaratarak vücudu zararlı maddelerden kısa sürede kurtarmaya yardımcı olan bitkisel bir çaydır. Doğal bir çay olan adaçayı ile karaciğere bağlı gelişen rahatsızlıklardan kurtulmak mümkün olur.

Adaçayının Harici Kullanımı: Adaçayı çay şeklinde hazırlandıktan sonra soğutularak cilt temizliği için kullanılabilir. Adaçayı bitkisinin cilt temizleyici etkisi vardır. Özellikle akne ve sivilce sorunu olan kişiler haftada 2-3 defa yüzünü adaçayı ile yıkayabilir. Adaçayı pek çok kozmetik ürünün içeriğinde kullanılmaktadır. Ter problemi yaşayan kişiler banyoda durulama suyuna adaçayı ekleyebilir. Adaçayının ayrıca mantar, egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir.

Ada Cayi Neye iyi Gelir

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

2 fincan adaçayı hazırlamak için, 10 tane taze adaçayı yaprağı yeterli olur. Taze adaçayı yaprağı yerine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağı da kullanılabilir. 2 fincan su kaynatıldıktan sonra 10 tane taze adaçayı yaprağı kaynayan suya eklenerek su ocaktan alınır. 7 dakika kadar dinlendirilerek süzülür. Çayın içine bal ve limon eklenerek içilebilir.

Adaçayı Ne Zaman İçilmemelidir?

Adaçayı gebelik ve emzirme döneminde kesinlikle tavsiye edilmeyen bir çaydır. Adaçayı nedeni ile oluşabilecek yan etkilerden korunmak için haftada 2-3 defa düzenli olarak içtikten sonra 2 hafta kadar ara verilmelidir. Farklı hastalıklar nedeni ile düzenli ilaç kullanan kişilerin adaçayı çayı içmeye başlamadan önce mutlaka doktora danışması gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir