Adet Bozukluklarına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Adet Bozuklukları, Genel olarak her sağlıklı kadın ayda bir kez adet görürler ve adet kanaması 3-6 gün kadar devam edebilir. Ancak bu durum her kadın için geçerli değildir ve bazı kadınlarda adet süresi 21 günde bir olarak bazı kadınlarda ise 35 günde gerçekleşmektedir. Bu sürelerde normal süreler olarak kabul edilmektedir. Ancak bu normal durum her kadında aynı olmayabilir. Genellikli kadınların çoğu yaşamlarının bir bölümünde adet bozukluklarıyla karşı karşıya gelmişlerdir. Bunlarda geciken kanamalar ve belli aralıklarla düzensiz bir şekilde kanamalar şeklinde gerçekleşebilir.

Adet bozukluklarının nedenleri kişilere göre değişebilmektedir. Yaşanan üzüntü, stres, kilo artışı veya kilo kaybetmek gibi daha birçok nedenden dolayı adet bozukluklarını tetikleyebilen etkenler arasındadır. Adet bozukluklarını olağan ve normal olarak benimsemek doğru değildir. Bu nedenle Adet bozukluklarını nelerin tetiklediğini anlamak için bir sağlık kuruluşuna başvurularak araştırılması sağlanmalıdır. Ayrıca adet bozukluklarına karşı doğal bitkisel yöntemlerle de takviye yapılabilir.

Adet Bozukluklarına İyi Gelen şifalı Bitkiler

Adet bozukluklarına ve kanamayı sökmek için; papatya, nergis, nane, kimyon, rezene, anason, maydanoz, safran, karabaş otu, misk ve havuç tohumu gibi bitkiler çay şeklinde demlenerek günlük 2-3 çay fincanı olarak tüketilmeli. Ayrıca meyvelerden üvezi de bol miktarda tüketmek gerekir.

Nane: 2 su bardağı kanatılmış suyun içine 1 tutam nane yaprağı ilave ederek 10 dakika kadar demlenmesi için beklettikten sonra günde 2 su bardağı tüketilir.

Papatya: 1 su bardağı kaynamış suya 1 tutam papatya ilave edip 10 dakika kadar demlenmesini sağlayın ve karışımı sabahları aç olarak için. Ayrıca papatyayı haşlayıp süzdükten sonra papatya posasının üzerine oturulması da adet bozukluklarına karşı oldukça iyi gelmektedir.

Kişniş: 2 su bardağı kaynamış suyun içine 12 gr kadar kişniş ilave edilerek 10 dakika kadar demlenmesi için bırakılır ve günde sabah akşam olmak üzeri 1, er su bardağı içilir.

Isırgan Otu: 2 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 tutam kadar ısırgan otu ilave ettikten sonra 1o dakika bekleterek demlenmesini sağlayın ve günde 1bardak sabah yemekten sonra 1 bardak ise akşam yemeğinden sonra tüketin.

Çoban Çantası: Aşırı adet kanamalarını normale döndürmek için 4 su bardağı soğuk suyun içine 2 çorba kaşığı parçalanmış çobançantası ve 2 çorba kaşığı atkuyruğu ilave edilerek 10dakika kadar bekletilir. Hazırlanan bu karışımın 1 gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

Kereviz Maydanoz: Bir kabın içine bir tutam kereviz ve 1 turam maydanoz ilave edilerek kaynatılır ve hazırlanan karışım bir gece bekletildikten sonra üç gün aç karnına sabahları 1 su bardağı içilerek tüketilir.

Marul Yaprağı: Adet ağrılarına iyi gelir ve rahatlatarak uyku verir. 3-4 adet marul yaprağı incecik kıyılarak 5 su bardağı suyun içine alınıp 10 dakika kadar kaynatılarak ocaktan alınır ve 20 dakika kadar demlendirildikten sonra gün içerisinde 3-4 su bardağı içilerek tüketilir.

Kadın Tuzluğu: Bir tatlı kaşığı meyvesi veya yaprakları 1bardak kaynatılmış suyun içine ilave edilerek 20 dakika kadar demlenmesi için bekletilir ve süzülerek günde 3-4 su bardağı içilir.

Söğüt Yaprağı: 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine bir tatlı kaşığı söğüt yaprağı ilave edilerek 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilir ve süzülerek günde 2 su bardağı kadar içilir.

Şahtere: 5 su bardağı kaynatılmış suya 50 gr kadar şahtere bitkisi ilave edilerek 15 dakika kadar demlendirildikten sonra süzülerek içilir.

Benzer Konu :

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir