Adet Gecikmesine Ne iyi Gelir?ne iyi gelir

Bazı dönemlerde adet aralığının kısalması ya da uzaması normal kabul edilmektedir. Yani yılda bir ya da iki defa adet düzensizliği yaşanabilir. Fakat adet düzensizliği sık aralıklarla tekrarlıyorsa mutlaka altta yatan nedenin araştırılması gerekmektedir. Adet düzensizliği şeker hastalığı, beslenme bozuklukları, bazı ilaçların kullanımı, üreme sisteminde var olan kistler, mevsimsel değişiklikler nedeni ile ortaya çıkabilir. Bazı hastalıkların belirtileri arasında da adet düzensizliği yer almaktadır. Dolayısı nükseden adet düzensizliklerinde doktora başvurulmalıdır. Adet düzensizliği her hangi bir hastalığa bağlı olarak yaşanmıyorsa düzeni sağlamak için bazı bitkilerden yardım alınabilir.

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Hayıt Meyvesi: Hayıt meyvesi çok eski yıllardan bu tarafa adet söktürücü etkisinden yararlanılan bitkilerden biridir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre de bu etkisi kanıtlanmıştır.

adet gecikmesine cozum

Siyah Ve Mavi Koho: Amerika’da adet söktürücü olarak kullanılan yaygın bitkilerden biridir. Uzmanlar adet düzensizliğine karşı siyah ve mavi koho bitkisini önermektedir. Bitki östrojen etkisi ile kanamayı kolaylaştırmakta ve rahim kasılmalarını azaltmaktadır. Bu etkisi ile adetin gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Kereviz: Kereviz tohumunun adet söktürücü özelliği vardır. Bu özelliği ile adet düzensizliği yaşayan kişilerde adetin düzene girmesini sağlar.

Dereotu: Dereotunun içeriğinde barındırdığı ‘’apiole’’ adlı madde adeti kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle gebelik döneminde dereotu tüketimi önerilmemektedir. Dereotunun adet söktürücü etkisinden yararlanmak için 1 yemek kaşığından biraz az dereotu tohumu havanda dövülerek çeyrek litre kaynamış suya atılmalı ve 10 dakika beklendikten sonra içilmelidir. Karışım adet dönemine 3-4 gün kala içilmeye başlanmalıdır.

Hatmi Çiçeği: Hatmi çiçeği ‘’betain’’ bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Betain adet söktürücü etkiye sahip bir maddedir. Adet söktürücü etkisinden yararlanmak için bitki çay şeklinde hazırlanarak tüketilmelidir. Bitkinin etkisini arttırmak için aynı ölçülerde civanperçemi ile karıştırılarak hazırlanabilir.

Zerdeçal: Zerdeçal, Çin, Hindistan ve Asya kıtasında adet söktürücü olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Zerdeçal taze ya da toz halinde kullanılabilir. Zerdeçal çay şeklinde hazırlanarak adet gününe birkaç gün kala içilmeye başlanmalıdır.

Papatya Çayı: Aynı ölçülerde papatya biberiye ile karıştırılarak çay şeklinde hazırlanır. Bitki karışımı adet dönemine birkaç gün kala içilmeye başlanır.

Kantaron Çayı: Yarım yemek kaşığı kantaron 1 su bardağı kaynatılmış suya ilave edilerek 15 dakika dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlanınca günde 2 fincan olacak şekilde içilir.

Maydanoz Tohumu: Birkaç dal maydanoz tohumu 1 su bardağı kaynamış suyun içine atılarak 10 dakika demlenir. Adet söktürücü etkisinden yararlanmak için günde 3 fincan içilebilir.

1 su bardağı kaynamış suyun içine 1 yemek kaşığı maydanoz kurusu eklenerek de maydanoz çayı hazırlanabilir. Yine 10 dakika demlenerek içilebilir.

Kekik: 1 yemek kaşığı kekik 1 su bardağı kaynamış suya eklenerek 5 dakika kadar demlenir. Kekik çayı adet söktürücü olarak günde 2 fincan içilebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir