Adet Sancısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Adet sancısı, genellikle kadınların pek çoğun bu sancılara maruz kaldığı bilinmektedir. Ancak bazı kadınlarda adet sancıları aşırı derecede şiddetli geçebilmektedir. Bu sancılara maruz kalan kişilerin bu sancılardan dolayı günlük işlerini yapmaları dahi sorun olabilmektedir. Adet sancılarını birinci derece ve ikinci derece olarak ikiye ayırabiliriz. İlk sıradaki adet sancıları herhangi bir değişik hastalığa veya adet dönemindeki hastalıklar la ilgili olmaksızın, sadece adet döneminin öncesinde, sonrasında ve sırasında oluşan ağrılardır. Bu şekilde meydana gelen ağrılar ilk adet döneminde başlar ve hayat boyu süren ağrılardır. İkinci sıradaki adet sancılarında ise normal olarak orta ve hafif derecelerde seyreden adet sancıları kadınlarda çeşitli hastalıklardan dolayı sancıların şiddetlenmesidir.

Bir hastalıktan kaynaklanmayan adet sancılarının tedavisinde şifalı bitkilerden elde edilecek çayları tüketebilirsiniz ve evde kendinizin uygulayacağı yöntemlerle adet sancılarınızı hafifletebilirsiniz.

Adet Sancılarına Faydalı Olan Yöntemler:

 • Sıcak su torbası veya ısıtılmış sıcak bir havluyu karnın alt kısmına yerleştirin. Uygulanan ısı ile birlikte sancılar ve kasılmalar azalacaktır. Ayrıca aynı bölgeyi bütün gün boyunca sıcak tutarak sancıların hafiflemesine yardımcı olun.
 • Adet sancıları için uygulanan yürüyüş, hafif bir egzersiz ve kişi için fazla olan kilolardan kurtulmakta adet sancılarına iyi gelmektedir.
 • Adet sırasında ve öncesinde ağır fiziksel olan güç sarf ettiren olabildiğince uzak durun. Bedeninizi çok yormayın, ağır egzersizlerden uzak durun.
 • Öğünlerinizi elinizden geldiği kadar hafif geçirin ve sık olarak ancak azar azar yiyin.
 • Koltuğa veya kanepeye oturduğunuzda bir yastığı ayaklarınızın altına yerleştirerek uzatın.
 • Sancıların aşırı şiddetli dönemlerinde ılık bir banyo sizin için iyi gelecektir.
 • Adet sancılarınız için sıcak içecekler özellikle bitki çayları oldukça iyi gelecektir.

Adet Sancılarına İyi Gelen Şifalı Bitkiler:

 • Civan Perçemi: Özellikle kas kasılmalarına iyi gelen bitkiler içinde yer alan civan perçemi  adet dönemi kasılmalarını hafifleterek sancıları iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Yaban Mersini: Kas gevşetici etkisi olan ve antosiyanidin yönünden oldukça zengin olduğu bilinen yaban mersini uzmanlar tarafından adet dönemlerini sancılı geçiren bayanlara tavsiye edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Kasılmaları ve sancıları hafifletmek amacı ile yaban mersini veya çay üzümü tüketebilirsiniz.
 • Kava Kava: Genellikle Avrupa ülkelerinde kaygıya ve strese karşı uygulanan kava kava bitkisi bunların yanı sıra adet dönemi sancılarına da tavsiye edildiği bilinmektedir.
 • Zencefil: Krampları gideren etkisi ve özellikle ağrı kesici özelliğine sahip olan zencefil ile hazırlayacağınız çay krampları ve adet sancılarınızı önemli ölçüde azaltacaktır. Tüketeceğiniz zencefil çayı için toz zencefilden veya taze zencefilden faydalanabilirsiniz.
 • Çilek: Adet sancıları ve krampları için önerilen meyveler arasında yer almaktadır. Meydana gelen sancılarınız için bir kase çilek tüketebilirsiniz. Ya da çilek yapraklarını demleyerek çay olarak içebilirsiniz.
 • Ahududu: Özellikle kadınlarda döl yatağını gevşetici tesiri olan ahududu adet sancılarının azalması için yenilebilecek meyveler arasındadır. Bu meyve hakkında yapılan incelemelerin adet sancılarını % 50 civarında hafiflettiği doğrultusunda neticeler sağlanmıştır. İyi sonuçlar elde edebilmek amacıyla ahududu yapraklarını demleyerek çay olarak da tüketebilirsiniz.

Benzer Konular :

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Bozukluklarına Ne İyi Gelir?

Ağrılar İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir