Ağız Kokusuna Karşı Ne İyi Gelir?

Ağız kokusuna karşı ne iyi gelir sorusu dişlerinde veya diş etlerinde problem bulunan kişiler tarafından sıkça sorulur. Dişlerde çürüklerin bulunması veya diş etlerinde bazı problemlerle karşılaşılması durumunda ağız kokusu meydana gelebilir. Ağız kokusunu tedavi edilebilmesi için evde bazı yöntemler uygulanabilir. Evde uygulanacak yöntemler ile ağız kokusundan kurtulabilmek ve daha sağlıklı bir ağza sahip olabilmek mümkün olacaktır.

Tarçın Kullanımı

Ağız kokusuna karşı ne iyi gelir sorusuna ilk olarak tarçın kullanımı şeklinde cevap verilebilir. Tarçın özellikle ağız içinde bulunan ve ağız kokusuna neden olan bakterilere karşı kullanılacak bir üründür. Tarçın kullanımı ile ağız içindeki bakterilerin ortadan kaldırılması ve bakterilerin kokuya neden olmasının önüne geçilmesi sağlanacaktır. Tarçın keskin ve ferah kokusu ile ağızda meydana gelen kokuyu hafifletecektir. Tarçının ağız kokusunun tedavisinde kullanılabilmesi için tarçını gün içerisinde tüketmiş olduğunuz yiyeceklerin içerisine ekleyebilirsiniz. Ayrıca ağız kokusundan kurtulmak için bir bardak suyun içerisine bir bir çay kaşığı tarçın ekleyip içerek de ağız kokusundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Su Kullanımı

Ağız kokusuna karşı ne iyi gelir sorusunun belki de en basit cevabı su tüketimidir. Gün içerisinde yeterli miktarda su alınmaması durumunda ağızda kuruluk meydana gelir. Ağızda meydana gelen kuruluk ise ağız kokusunun oluşması için gerekli ortamı hazırlar. Bu nedenle ağız kokusundan kurtulabilmek ve tükürük seviyesinin açılmasını sağlamak için gün içerisinde en az 8 bardak su içmek gerekir. Suyun gün içerisinde yayılarak tüketilmesi durumunda ağız kuruluğunun önüne geçilecek ve kuruluk sonucunda oluşan ağız kokuları ortadan kaldırılacaktır.

Peynir Tüketimi

Ağız kokusuna karşı ne iyi gelir sorusuna verilebilecek bir değer cevap ise peynir kullanımıdır. Peynir dişlerdeki çürüklerin oluşumunun önüne geçer. Çürük oluşumunun önüne geçilmesi ile çürükler nedeniyle ortaya çıkan ağız kokusu da ortadan kaldırılabilir. Peynir kullanımı ayrıca ağız içindeki asit oranını dengelenmesini sağlar ve bu sayede de ağız içindeki kokunu oluşmasının önüne geçer. Ayrıca peynir tüketimi ile soğan sarımsak gibi yemekler sonucunda ağız dolaşan kokunun da giderilmesinde kullanılabilen bir yöntemdir.

Limon Kullanımı

Dişlerde çürükler veya ağız içerisindeki bakteriler sonucunda ağız kokusu sorunu ile karşılaşılabilir. Ağız kokusu hem ağzında koku meydana gelen kişileri hem de bu kişilerin yakın çevresindeki kişileri rahatsız edebilir. Bu kokuların ortadan kaldırılabilmesi için limon kullanımına Özen gösterilebilir. Limon sahip olduğu antibakteriyel özellikler sayesinde ağız içerisindeki bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Ağız içerisindeki bakterilerin ortadan kaldırılması ise ağız kokusunun önüne geçecektir. Ağız kokusunun tedavisinde limonun kullanılabilmesi için onun küçük dilimler halinde soda gibi içeceklerin içerisine eklenebilir. İçecekler tüketildikten sonra kalan küçük limon dilimleri de tüketilmelidir. Limon suyu içmek ve limon dilimlerini tüketmek ağız içerisinde meydana gelebilecek kokuların ortadan kalkmasını sağlayacak.

Nane Kullanımı

Ağız içerisinde meydana gelen kokuların ortadan kaldırılabilmesi için keskin ve ferah kokulu ürünlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Keskin ve ferah kokulu ürünler deyince akla gelen nane ağız kokusu için kullanılabilecek en doğal ürünlerden birisidir. Ağız kokusunu giderilebilmesi için birkaç adet taze nane tüketilir ve bu sayede ağız içerisindeki kokular ortadan kaldırılır.

Maydanoz Kullanımı

Dişlerde meydana gelen çürükler ve diş etlerindeki sorunlar nedeniyle ağız içerisinde hoş olmayan kokular meydana gelebilir. Ağız içerisindeki kokularından falan kaldırılabilmesi için kullanılabilecek keskin kokulu ürünler arasında maydanoz da bulunur. Maydanoz ağız kokusunu giderilmesi için küçük küçük doğranarak içeceklerin içerisine eklenebilir veya taze olarak da yenilebilir. Maydanozun tüketilmesi ile birlikte ağız içerisinde meydana gelen koku ortadan kaldırılacak ve kişiler daha ferah bir kokuya sahip olacaktır.

Kahve Kullanımı

İçerisindeki kokular özellikle yemeğin ardından meydana gelen koku vardır. Özellikle ağız içerisinde bakteri oluşumu sonucunda ağız kokusu daha keskin şekilde duyulmaya başlanır. Bakteri oluşumunun önüne geçebilmek ve yemek yedikten sonra ağız içerisinde bakteri oluşumunu engellemek için Türk kahvesi düğmesi önemlidir. Türk kahvesi akşam yemeğini ardından bir fincan tüketilmesi durumunda ağız içerisindeki bakteri oluşumunun önüne geçebilmek mümkün olacaktır. Bakteri alışmanın önüne geçilmesi ile ağız içerisinde meydana gelen kokularda hafifletilir ortadan kaldırılacaktır.

Yoğurt Kullanımı

Ağız kokusuna karşı ne iyi gelir sorusuna cevap olarak yoğurt tüketilmesi söylenebilir. Yoğurt probiyotik bakımından zengin olan bir besindir ve bu nedenle ağız içerisinde oluşabilecek kokuların engellenmesinde kullanılabilir. Yoğurdun ağız kapılarını engellemesinde kullanılabilmesi için farklı kullanım yöntemleri bulunur. Ağız kokusunun önüne geçilebilmesi için kullanılabilecek ilk yöntem bir kase yoğurt içerisinde bir miktar toz tarçının eklenmesi ile elde edilir. Yoğurt ve tarçın karışımını gün içerisinde tüketilmesi ile hem ağız içerisindeki bakterilerin oluşumunun önüne geçilecek hem de ağız kokusu ortadan kaldırılacaktır. Ağız kokusunu tedavi edilebilmesi için ayrıca yoğurdun içerisine su ekleyip ayran da elde edilebilir. Elde edilen ayranın içerisine çok az miktarda nane de eklenerek ağız kokusu ortadan kaldırılırken ağız kuruluğunun da önüne geçilir. Yoğurt içerisine herhangi bir ürün eklenmeden de ara ve ana öğünlerde tüketilerek ağız kokusunu engelleyebilecek niteliğe sahip olan bir üründür.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın