Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Ağız kokusu kişiyi rahatsız eden, toplumdan uzaklaştıran ciddi bir problemdir. Ağız kokusu çok basit yöntemler ile evde tedavi edilebilir. Örneğin düzenli diş fırçalamak ağız kokusunu önlemek için başarılı bir çözümdür. Yemeklerin ardından düzenli dişler fırçalanarak ağız kokusuna yol açan bakterilerin çoğalması engellenebilir. Kullanılan diş macunu ve fırçası kaliteli olmalıdır. Diş fırçası diş aralarını, iç kısımlara kolaylıkla ulaşmalıdır.

Eczanelerden rahatlıkla temin edilebilecek dil temizliğini sağlayan diş fırçaları kullanılarak dil iyice temizlenmelidir. Ağız kokusunu gidermek için dişler kadar dil temizliği de önemlidir. Dişler tekniğine uygun olarak fırçalandıktan sonra ağız içini ferahlatmak için özellikle nane içeren gargara suları kullanılabilir. Gargara suyu hem ağızda ferahlık yaratacak hem de ağızda oluşan bakterilerin çoğalmasını engelleyecektir. Çok hızlı alternatif bir çözüm arayanlar için naneli şeker ya da sakızlar faydalı olacaktır.

agiz kokusuna cozum

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

  • Çok az karbonat ılık su ile iyice karıştırılarak gargara suyu olarak kullanılırsa ağız kokusuna karşı iyi gelir.
  • Kakule bitkisinin tohumlarının çiğnenmesi ağız kokusundan kurtulmak için iyi bir çözümdür.
  • Nane yaprağı ya da maydanoz çiğnenerek ağız kokusu giderilebilir.
  • Mandalina, elma, greyfurt, limon ve portakala gibi meyvelerin nefes tazeleyici özellikleri vardır. Ağız kokusuna karşı bu meyvelerden yardım alınabilir.
  • Karanfilin ağız kokusunu giderici etkisi vardır. Ağız kokusuna karşı 1-2 tane karanfil çiğnenebilir. Kuru karanfil ağızda tahrişe yol açabilir. Bu nedenle 1-2 taneden fazla çiğnenmemelidir. Ağız kokusu için karanfil tozu kullanılarak karanfil çayı da hazırlanabilir.
  • Tarçının sağlık açısından birçok faydası vardır. Tarçın ağız kokusuna karşı da kullanılabilecek şifalı bir bitkidir. Tarçın ağızda kokuya yol açan bazı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.

Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitki Çayları

Siyah Çay: Siyah çayın güçlü antioksidan etkisi vardır. Ağızda plak oluşumunu engeller. Plak oluşumu diş problemlerine yol açabileceği gibi ağız kokusuna da neden olabilir. Ağız kokusuna karşı siyah çay içilebilir.

Beyaz Çay: Beyaz çay diğer çaylara oranla daha az işlem görmüştür. Bu sayede içeriğindeki keskin aroması ile ağız kokusu önlenebilir.

Adaçayı: Anti bakteriyel özelliği olan esansiyel yağlar bakımından zengin bir içeriğe sahip olan adaçayı, dişeti iltihabı nedeni ile ortaya çıkan ağız kokusuna karşı iyi gelir.

Yeşil Çay: Yeşil çay dezenfektan ve aromatik yapısı ile ağız kokusunu önlemek için kullanılabilir. Ağıdaki kötü kokuyu yok edici etkisi vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir