Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusu ağzında dönem dönem yaralar çıkan kişilerin sorduğu sorulardan birisidir. Ağız yaraları farklı nedenler sonucunda ortaya çıkabilir ve bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle ağız yaralarını neden meydana geldiği hakkında bir uzmana danışmak da fayda vardır. Ağız yaraları genellikle dudak dil ve yanakların iç kısmında meydana gelir. Yaraların oluşmasının nedenleri arasında çok sıcak ürün tüketimi ya da çok soğuk ürün tüketimi de yer alabilir. Ağız içerisinde meydana gelen yaralar uçuk pamukçuk gibi farklı adlarla anılabilir. Öncelikle ağız içindeki yaranın isminin ne olduğu ve neden meydana geldiği tespit edilmelidir. Ardından evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri ile ağızda meydana gelen yaraların tedavi edilmesi sağlanabilir.

Karbonat Kullanımı

Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek ilk cevap karbonat kullanımıdır. Karbonat özellikle diş etlerinde meydana gelen sorunlar sonucunda ortaya çıkan ağız yaralarının tedavisinde kullanılır. Karbonat sahip olduğu iltihap sökücü özelliği sayesinde yaraların iyileşmesini sağlayacak ve ağrı hissini ortadan kaldıracaktır. Ağız yaralarına tedavisinde karbonatın kullanılabilmesi için karbonat ile ılık suyun karıştırılması ve macun haline getirilmesi gerekmektedir. Macun haline getirilen bu karışım ağız içinde yaranın üzerine uygulanmalı ve bir süre bekletilmelidir. Yaranın üzerinde bekletilen karışım ardından ılık su ile temizlenmelidir.

Karanfil Yağı Kullanımı

Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak karanfil yağı kullanımı da gösterilebilir. Karanfil yağı sahip olduğu ağrı kesici özelliği sayesinde ağız yaralarının neden olduğu ağrıyı hafifletecektir. Lavantayı ağız içinde meydana gelen yaranın üzerine sürülerek ağrının hafifletilmesi sağlanabilir.

Aloe Vera Kullanımı

Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak aloe vera kullanımı da gösterilebilir. Aloe Vera bitkisi içerisinde bir jel bulundurmaktadır ve bu jel ağrı azaltıcı özelliği ile bilinmektedir. Ağız içinde meydana gelen yaraların tedavi edilebilmesi için aloe vera bitkisinden veya eczanelerde satılan aloe vera jelinden faydalanabilmek mümkündür. Evinizde Aloe Vera bitkisi varsa bitkinin bir dalını ikiye bölerek içinden çıkan jeli ağız içindeki yaranın üzerine sürebilirsiniz. Aloe vera’nın ağız yaralarında kullanılabileceği bir diğer tedavi yöntemi ise aloe vera suyudur. Aloe Vera suyu ile gargara yapılabilir ve bu sayede ağız içinde meydana gelen yaralar hafifletilebilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Ağızda meydana gelen yaraların tedavisinde Hindistan cevizi yağı da kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı ile ağız gargarası yapılması önerilmektedir. Gargara sonrasında ağızda meydana gelen yaralar kısa süre içerisinde geçecektir. Ancak Hindistan cevizi yağı alırken tüketilebilir olanlarının alınması gerekmektedir. Yenilebilir Hindistan cevizi yağı ile ağız yaraları kısa süre içerisinde tedavi edilecektir.

Adaçayı

Ağız içinde meydana gelen yaraların tedavisinde adaçayından da faydalanabilmek mümkündür. Adaçayı uzun yıllardır yaraların tedavisinde kullanılan bir üründür. Bu ürün mikrop öldürücü etkisi nedeniyle ağız yaralarının tedavi edilmesinde de kullanılabilir. Adaçayının ağız yaralarında tedavi edilebilmesi için adaçayı yaprakları ile sıcak suyun karıştırılması ve bir süre demletilmesi gerekir. Demlenen karışım ılındıktan sonra bu karışım ile gargara yapılarak ağız içindeki yaraların tedavi edilmesi sağlanabilir. Adaçayı gargarası sayesinde hem ağzın içindeki mikroplar öldürülecek hem de ağrı hafifleştirecektir.

Tuzlu Su

Ağızda meydana gelen yaraların tedavisinde tuzlu su ile gargara yapma yöntemi de kullanılabilir. Tuzlu su evde uygulanabilecek en doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Tuzlu su ile gargara yapabilmek için ılık su içerisine tuz atılarak eritilmesi sağlanır. Elde edilen karışım gün içerisinde 2-3 defa gargara yapmak için kullanılabilir. Ağız içerisine alınan tuzlu su 20 saniye kadar ağız içerisinde bekletilir ve gargara yapılır. Bu noktada önemli olan tuzlu suyun yutulmaması gerektiğidir. Tuzlu su kullanılması ile ağız içindeki yaralar kısa süre içerisinde iyileşecektir.

Elma Sirkesi

Ağız içinde meydana gelen yaraların tedavisinde kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de elma sirkesidir. 58 sahip olduğu antibakteriyel özellikleri sayesinde yaraların iyileşmesinde ve ağrının hafiflemesinde kullanılabilir. Elma sirkesinin ağız içindeki yaralarda kullanılabilmesi için elma sirkesi ve su karıştırılmalıdır. Elde edilen kayışından kulak çubuğu ile ağızdaki yaraya karışımın sürülmesi sağlanır. Bu yöntemin çok fazla uygulanmaması özellikle diş minesine zarar verilmemesi için önem arz etmektedir. Elma sirkesinin kullanılması ile birlikte ağız içindeki yaralar tedavi edilecek ve ağrı hafifletilecektir.

Çinko

Ağız yaralarına ne iyi gelir sorusuna çinko takviyesi de gösterilebilir. Vücudun ihtiyacı olduğu çinkoyu alamaması durumunda ağız içerisinde yara oluşumu görülmektedir. Bu nedenle ağzında yara meydana gelen kişiler çinko takviyesi alarak bu yaraların daha az oluşmasını sağlayabilirler. Çinko kullanımı ayrıca ağız içindeki mikropların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın