Akalazya Nedir, Akalazya Ne İyi Gelir?

Akalazya, bir çeşit sindirim sistemi hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık türünde yemek borusu ile mide arasındaki sfinkter olması gerektiği gibi açılmadığı ve yenen yemeklerin, yemek borusunda biriktikleri gözlemlenmektedir. Bu durumda kişilerde bir rahatsızlık hissi oluştuğu ve yemek borusunda kalan yiyeceklerin ise göğüste bir sıkışmaya neden olabildiği görülmektedir.

Akalazya Nedir?

Kişilerde alt yemek borusu sfinkterinin olması gerektiği gibi çalışmaması halinde, yutulan yemeklerin bir kısmının yemek borusunda birikmesine sebep olduğu bir rahatsızlık çeşidine akalazya denmektedir. Akalazya rahatsızlığı yaşayan hastalarda yutma güçlüğü ve göğüste sıkışıklık hissi görülmektedir.

Akalazya hastalığına sahip olan kişilerin genellikle orta ve ileri yaş gurubunda oldukları görülmektedir. Akalazya hastalığının sıklıkla görülen bir hastalık çeşidi olmaması ve çok net belirtilere sahip olamaması sebebi ile başka hastalıklar ile karıştırıla bilindiği de görülmektedir. Bu sebeple akalazya rahatsızlığına sahip kişilerin sahip oldukları tüm belirtileri uzmanlara net bir şekilde anlatmaları gerekmektedir. Akalazya rahatsızlığı çok sık reflü ile karıştırılmakta olup, akalazyada görülen göğüs sıkışıklığı belirtisi ile birbirlerinden ayırılmaktadırlar.

Akalazya Oluşumu Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Akalazya belirtileri arasında en sık görülen durumun yutma güçlüğü olduğu bilinmektedir. Akalazya rahatsızlığı yaşayan kişiler uzmanlara, boğazlarında bir şey takıldığı hissine kapıldıklarını dile getirmektedirler. Kişilerin boğazlarındaki bu takılma hissinden kurtulmak adına sık sık öksürdükleri ve boğazlarında tahrişe sebep oldukları da görülmektedir. Akalazya, yemek borusu ile mide arasındaki geçişte yer alan sfinkterin normal şekilde gevşememesi nedeniyle yemek borusunun yeterince boşalmasını engelleyen bir yemek borusu hastalığıdır. Bu durum yutma güçlüğüne ve yemek borusunda biriken yiyeceklerin geri çıkmasına yol açabilir. Akalazya, her yaşta görülebilir, ancak genellikle 25 ila 60 yaşları arasındaki yetişkinlerde daha sık görülür.

Akalazya, nedeni tam olarak anlaşılamamış olsa da otonom sinir sistemindeki bir bozukluk sonucu yemek borusu kaslarının düzgün çalışmamasından kaynaklanır. Hastalığın belirtileri yavaşça gelişebilir ve aşağıdakileri içerebilir:

  • Yutma güçlüğü: Yiyecekler yemek borusundan mideye geçerken takılma hissi ve yavaş yutma.
  • Göğüs ağrısı: Yemek borusunda biriken yiyeceklerin neden olduğu göğüs ağrısı veya yanma hissi.
  • Kiloda azalma: Yutma güçlüğü nedeniyle hastalar besin alımında kısıtlama yaşayabilir ve kilo kaybı yaşayabilirler.
  • Öksürük ve solunum zorluğu: Yemek borusunda birikmiş besinler soluk borusunu tahriş edebilir ve öksürük, nefes darlığı gibi solunum problemlerine yol açabilir.

Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, botulinum toksini enjeksiyonu, balon dilatasyonu ve nihai çözüm olarak cerrahi müdahale yer alabilir. Tedavi yaklaşımı hastanın yaşına, sağlık durumuna ve hastalığın şiddetine göre belirlenir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile akalazya belirtileri kontrol altına alınabilir ve yaşam kalitesi artırılabilir. Bu nedenle, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı ve benzeri semptomlar yaşayan kişilerin bir gastroenterolog veya uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Akalazya rahatsızlığına sahip kişilerin hastalığın ilk evrelerinde çok fazla belirti göstermeleri beklenmemekle birlikte, ilerleyen evrelerde belirtilerin arttığı bilinmektedir. Bu belirtiler arasında; göğüste yanma ve batma hissi, midede yanma, öğürme ya da kusma, öksürük, kilo kaybı, geğirme, yemek yedikten sonra ağrı ve rahatsızlık hissi oluşumu yer almaktadır.

Akalazya oluşumu nedenleri incelendiğinde ise pek çok sebebe bağlı olarak bu rahatsızlığın gelişebildiği gözlemlenmektedir. Bu sebepler arasında ilk sırada kalıtım gelmektedir. Ailesinde bu rahatsızlığı yaşayan kişiler genetik olarak yatkın olduklarından akalazyaya daha sık yakalanmaktadırlar. Aynı zamanda otoimmün rahatsızlıklara sahip kişilerde akalazya hastalığının oluştuğu gözlemlenmektedir. Bunlar dışında yemek borusu kanseri olan, bazı viral hastalıklara yakalanmış olan, sinir hücrelerine hasar almış olan kişilerin de akalazya hastalığına yakalandıkları görülebilmektedir.

Akalazya Nasıl Tedavi Edilir?

Akalazya tedavisi yapılırken genellikle ilk tercih edilen yöntemlerin pnömik dilatasyon veya balon dilatasyon olduğu görülmektedir. Bu yöntemlerde alt yemek borusu sfinkterine özel bir balon yerleştirilerek şişirilmektedir. Bu balon sayesinde sfinkter uzayıp genişleyerek yemek borusunun işlevselliğini arttırmaktadır. Akalazya tedavisi yöntemleri, hastaların hangi evrede olduklarına ve yaşlarına göre değişebilmektedir. Bazı durumlarda hiçbir tedavi yöntemi geliştirilemezken, bazen kısa süre içerisinde tedavilerin bitebildiği gözlemlenmektedir. Kişilerin akalazya rahatsızlığı ile ilgili belirtileri göstermeleri durumunda mutlaka bir uzmana görünmeleri ve muayene olmaları gerekmektedir. Bu sayede hastalık ilerlemeden en kısa süre içerisinde müdahale edilmektedir.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın