Akne ve Sivilce İçin Ne İyi Gelir? 8 Doğal Cilt Bakımı Tavsiyesi

Akne ve sivilce özellikle ergenlik döneminde bulunan kişilerin şikayetçi olduğu durumlar arasında yer alır. Akne ve sivilce farkı bilinerek tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Akne ciltte meydana gelen bir hastalıktır. Sivilceler ise bu hastalığın sonucunda meydana gelen semptomların adıdır. Akneler ciltte meydana gelen yağların uzun süreli olarak birikimi sonucunda gözeneklerin tıkanması ile oluşurlar. Akne ve sivilce tedavisi için evde birçok doğal yöntem kullanılabilir. Bu yöntemler ile cilde meydana gelen aknelerin ve sivilcelerin geçirilmesini sağlanabilir.

Yoğurt Maskesi

Akne ve sivilce lekeleri için krem doktorlar tarafından yazılan ürünlerdir. Doktorlar tarafından yazılan kremler haricindeki kremlerin ciltte kullanılması doğru olmayacaktır. Yanlış krem ve ilaç kullanımı sonucunda cilde dönüşü olmayan zararlar meydana gelebilir. Bu nedenle akne veya sivilce sorunu ile karşı karşıya kalanların doğal yöntemleri kullanması önerilir. Kullanılabilecek doğal yöntemler arasında yoğurt ilk sırada yer alır. Cilt bakımı rutini içerisinde yer alan peelingin yoğurtla yapılması ile ciltte meydana gelen gözeneklerin ve siyah noktaların temizlenmesi sağlanabilir. Yoğurtla peeling yapılabilmesi için cilde bir kaşık yoğurdun sürülmesi ve 10 ile 15 dakika arasında bekletilmesinde fayda vardır. Ciltte bekletilen yoğurt maskesi peeling şeklinde ciltten soyulabilir. Yoğurt maskesinin kullanılması ile birlikte ciltte meydana gelen ölü derinin atılması ve akneye neden olan siyah noktaların ortadan kaldırılması sağlanır.

Gül Suyu

Akne ve sivilce neden olur sorusuna birçok yanıt verilebilir. Aknelerin de sivilcelerin en çok görüldüğü kişiler ergenliğe yeni girmiş olan gençlerdir. Ayrıca sürekli olarak yağlı veya tuzlu ürünler tüketen kişilerin de ciltlerinde aknelerin ve sivilcelerin çıktığı görülür. Aknelerden ve sivilcelerden şikayetçi olan kişilerin düzenli olarak tonik kullanması önerilir. Doğal bir tonik arayan kişiler için gül suyu en doğru tercih olacaktır. Gül suyunun pamuğa damlatıldı yüze sürülmesi ile birlikte cildin onarılması ve sivilcelerin çıkmasının önüne geçilebilir. Cilt bakımından oldukça önemli bir paya sahip olan gülsuyu ayrıca sivilcelerin büyümesini de engeller. Her sabah ve akşam cilde gül suyu ile silmeniz durumunda ciltte yeni hücrelerin oluşmasını da sağlayabilirsiniz.

Limon Maskesi

Akne ve sivilce izleri nasıl geçer sorusu cildinde çok fazla akne ve sivilceler bulunan kişilerin sorduğu sorular arasındadır. Akne veya sivilce izleriyle uğraşan kişilerin evde yapabileceği maskeler arasında limon maskesi gösterilebilir. Limon maskesini yapılabilmesi için limon suyu ve bal karıştırılmalıdır. Karıştırılan bu malzemeler bir süre ocakta ısıtıldıktan sonra soğuduğunda yüze maske olarak uygulanabilir. Limon suyu ve bal karışımı yüze uygulandıktan sonra yarım saat kadar ciltte bekletilmeli ve sonrasında cilt ılık su ile yıkanmalıdır. Limon sahip olduğu c vitamini ile cildin yenilenmesini ve renginin açılmasını sağlayacaktır. Cilt rengi rengi açılırken ciltte meydana gelen her türlü lekenin de giderilmesini sağlayacaktır.

Elma Sirkesi

Akne ve sivilce nasıl geçer sorusu doktora danışmak veya evde doğal tedavi yöntemlerini kullanmak şeklinde cevaplanabilir. Ciltte bulunan aknelerin ve sivilcelerin geçirilebilmesi için doğal yöntemler arasında elma sirkesi de gösterilir. Elma sirkesi ve suyun karıştırılması ile elde edilen karışım bir pamuk yardımı ile cilde sürülür. Ciltte 10 ile 15 dakika arasında bekletilen elma sirkesi ve su karışımı ılık su ile temizlenir. Elma sirkesi ve su karışımı haftada 2 defa uygulandığında öncelikle sivilceleri ve aknelerin geçmesini ardından da dildeki lekelerin ortadan kaldırılmasında faydalı olacaktır.

Çilek ve Bal

Akne ve sivilce bandı ciltte meydana gelen aknelerin ve sivilcelerin tedavi edilmesinde kullanılan bir üründür. Bu ürün ciltte bulunan akne ve sivilcelerin üzerine yapıştırılarak tedavi edilmelerini sağlar. Aknelerin ve sivilcelerin tedavisinde kullanılan bantlarının daha efektif olabilmeleri için bantın altına maske uygulanıp üstüne bant yapıştırılması da kullanılan bir yöntemdir. Çilek ve bal karışımı ile elde edilen maske ciltte bulunan lekelerin tedavi edilmesinde kullanılabilir. Çilekleri püre haline getirin içerisine bir kaşık balın eklenmesi ile bir maske elde edilir. Bu maske sivilce bulunan yerlere sürülerek üzerlerine sivilce bandı yapıştırılabilir. Sivilce bandının yapıştırılması ile maskenin ciltte daha kısa sürede etki vermesi sağlanabilir.

Maydanoz Suyu

Akne ve sivilce lekelerine çözüm arayan kişiler için maydanoz suyu önerilebilir. Maydanoz suyu düzenli olarak kullanıldığında sahip olduğu antioksidan etkisi ile ciltte meydana gelen lekelerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Maydanoz suyunun elde edilebilmesi için bir avuç maydanoz ile içme suyu kaynatılır. Kaynatılan bu karışım süzülür ve elde edilen su pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Bu karışımın düzenli olarak kullanılması sayesinde ciltteki lekelerin kısa sürede tedavi edildi ve renklerinin açıldığı görülmüştür.

Maden Suyu ve Elma Sirkesi Karışımı

Ciltte meydana gelen aknelerin ve sivilcelerin ortadan kaldırılmasında pek çok karışım kullanılır. Ciltteki akne lekelerine çözüm olarak kullanılabilecek ürünler arasında maden suyu ve elma sirkesi karışımı da yer alır. Maden suyu ile elma sirkesinin karıştırılması ile elde edilen karışım düzenli olarak cilde sürüldüğünde ciltte meydana gelen lekelerin temizlenmesini sağlar. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bu karışımın yüze sürülmesi ile birlikte lekelerin kısa sürede kaybolduğu görülecektir.

Yeşil Çay

Akne ve sivilce için cilt bakımı rutini içerisine yeşil çay eklenebilir. Yeşil çay elma sirkesi ve bal karıştırıcı olarak elde edilen krem cilde düzenli olarak sürüldüğünde sivilce lekelerinin ortadan kalktığı görülür. Elde edilen karışımın sivilce bulunan bölgelere sürülmesi ve yaklaşık yarım saat bekletilmesi önerilir. Yarım saat cilde bekletilen karışım ılık su ile temizlenir. Bu karışımın haftada 2 defa olmak üzere düzenli şekilde kullanılması durumunda ciltte meydana gelen tüm lekeler kısa süre içerisinde kaybolacaktır.

 

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın