Akneye ne iyi gelir?ne iyi gelir

Akne ve benzeri cilt problemleri çoğu kişinin ortak sorunudur. Hormonal değişimlerin etkisi ile daha çok genç yaştaki kişileri etkiler. Yetişkinlerde de görülme olasılığı olan akne sorunu yalnızca yüzde değil, göğüs, sırt gibi bölgelerde de görülebilir. Stres, uyku problemleri, beslenme bozuklukları, çevresel etkenler akneyi tetikleyen faktörler arasındadır. Akne probleminden kesin olarak kurtulmak için geliştirilmiş bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak bazı bitkilerden yardım alınarak akne oluşumu en baştan engellenebilir ya da oluşan aknelerin yoğunluğu azaltılabilir.

akne 2

Akneye ne iyi gelir?

Kırmızı çalı çayı: Toprak üzerinde tıpkı yeşil çalı süpürgesini andıran kırmızı çalı çayı, cilt kullanıldığında olumlu etkiler yaratabilmektedir. Akne problemine karşı iyi gelen bu bitki çay şeklinde hazırlanarak kullanılabilir. Aktar, eczane ya da marketlerden kırmızı çalı çayı poşet çay şeklinde temine dilebilir. Bir poşet çay bir bardak sıcak suyun içine atılarak demlenir. Çay kahverengiye çalan bir renge döndüğünde poşet suyun içinden alınır ve bir pamuk yardımı ile çay ciltte sorunlu olan bölgelere sürülür. 10 dakika kadar cilde uygulanır. Olumlu etkilerinden yararlanmak adına haftada 3-4 defa düzenli yapılmalıdır.

Nane yaprağı ve zerdeçal tozu: Zerdeçal tozu ve nane yaprakları karıştırılır. Her iki bitkide cilt için faydalı olan antioksidanlar içerir. Nane yaprağının suyu çıkarılır ve elde edilen suyun içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir. Elde edilen karışım bir parça pamuk yardımıyla cilde sürülerek 20 dakika kadar bekletilir. Uygulama bittikten sonra cilt ılık suyla yıkanır.

Aloe vera: Aloe vera ciltte meydana gelen problemler için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Daha çok yanıklar için kullanılsa da akne ve sivilcelere karşı da olumlu etkileri vardır. Akne için kullanılan aloe vera cildi temizler ve nemlendirici etki yaratır. Ciltte meydana gelen tahrişi azaltır ve cildin beslenmesini sağlar. Akne izlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Antiseptik etkisiyle cildi mikroplara karşı korur. Akne oluşumunu destekleyen bakteri ve mantarları yok eder.

Gül suyu: Akneler ciltte fazla yağ üretimi nedeniyle ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Ciltteki fazla yağ gül suyu bakımı ile kontrol altına alınabilir. Gün içinde birkaç defa cilt gül suyu ile temizlendiğinde cilt fazla yağdan ve dolayısı ile akneden arınabilir.

akne 3

Kekik: Kekik bitkisi akneye yol açan bakteriyi yok edici etkiye sahiptir. Antiseptik ve iyileştirici etkisi olan kekik, ufalanarak, 3 poşet yeşil çay ile karıştırılır. Üzerine 2 su bardağı su eklenip kaynatılır. Kaynayan çay soğumaya bırakılır. Hazırlanan su ile cilt silinir. Kekik suyu bir hafta kadar buzdolabında muhafaza edilebilir.

Esansiyel yağlar: Farklı esansiyel yağlar ciltte akneye yol açan bakterilerle savaşmak için kullanılabilir. Gül yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı akne için önerilen esansiyel yağlar arasında yer alır.