Alerji Sorunlarına Ne İyi Gelir? Doğal Yollarla Enerjiyi Hafifletme Yöntemleri

Alerji sorunlarına ne iyi gelir sorusu özellikle bahar aylarında daha sık sorulmaktadır. Bahar ayları polenlerin çıktığı ve ağaçların çiçek açtığı bir dönemdir. Bu dönem hassas bir vücuda sahip olan kişiler tarafından kabusa dönüşebilir. Polenlere veya çiçeklere karşı hassasiyeti bulunan kişiler bu dönemde alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirler. Alerjik reaksiyonların tedavi edilebilmesi için evde bazı doğal yöntemler kullanılabilir. Evde uygulanabilecek doğal yöntemler sayesinde alerji i durumu hafifletilecek ve alerji sonrasında ortaya çıkan semptomların vücuda daha az zarar vermesini sağlanacaktır.

Nane Yağı

Alerji sorunlarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak nane yağı gösterilebilir. Nane yağı kullanılması ile birlikte sinüslerin açılması ve boğazın rahatlaması sağlanacaktır. Bu ya soğuk algınlığından nezleye sinüzitten bronşite kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabildiği için alerjileri de rahatlatmayı sağlar. Alerjik reaksiyonlar sonucunda oluşan balgam atılımı için de nane yağı kullanılabilir. Alerji sorunlarında nane yağının kullanılabilmesi için 4-5 damla nane yağının solunması önerilir. Nane yağının soluna binmesi için kaynar su içerisinde 4-5 damla nane yağının damlatılması ve çıkan buharın solunması önerilir. Çıkan buharın solunması ile başta polen alerjisi olmak üzere pek çok alerjik durum kontrol altına alınabilir. Alerjik reaksiyonların tedavisinde nane yağı suların veya salataların içine eklenerek de kullanılabilir. Nane yağının kullanılması ile birlikte alerjik reaksiyonlar hafifleyecek ve alerjik reaksiyonlar sonrasında ortaya çıkan semptomlar ortadan kaldırılacaktır.

Fesleğen Yağı

Alerji sorunlarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak fesleğen yağı kullanımı da gösterilebilir. Fesleğen yağı kullanılması ile birlikte hem vücudun bakterilere karşı korunması sağlanacak hem de alerjik reaksiyonlar sonrasında ortaya çıkan semptomlar hafifleyecektir. Karşılaştıkları alerjik reaksiyonlar sonrasında ağrı ve sızı durumu yaşayan kişiler de fesleğen yağı kullanabilirler. Alerjik reaksiyonlarının hafifleyebilmesi için fesleğen yağının aynı oranda Hindistan cevizi yağı ile karıştırılması önerilir. Elde edilen bu karışım göğse ve başa sürülebilir. Bu karışımın göğse sürülmesi ile alerjik reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkan öksürük ve balgam gibi sorunlar tedavi edilebilir. Fesleğen yağı ve Hindistan cevizi yağı karışımı şakaklara sürülerek alerjik reaksiyonlar sonrasında ortaya çıkan baş ağrısı hafifletilebilir.

Okaliptüs Yağı

Alerji sorunlarına ne iyi gelir sorusuna okaliptüs yağının kullanılması şeklinde de cevap verilebilir. Okaliptüs yağı kullanılarak sinüslerin açılması ve akciğerin rahatlatılması sağlanabilir. Okaliptüs yağını kullanan kişiler alerji semptomlarını daha hafif şekilde hissedeceklerdir. Okaliptüs yağının kullanılması ile birlikte su alerjik reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkan balgamın da vücuttan uzaklaştırılması sağlanabilir. Alerjik reaksiyonlar için okaliptüs yağı solunmalıdır. Okaliptüs yağının solunabilmesi için kaynar su içerisinde 2-3 Damla okaliptüs yağının damlatılması ve ardından çıkan buharın üzerinde 5 dakika kadar beklenilmesi gerekir. Kafanızı okaliptüs yağından çıkan buharın üzerinde 5-10 dakika tuttuğunuz takdirde hem sinüsleriniz açılacak hem de alerjik reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkan semptomlarını hafifleyecektir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı özellikle polen alerjisi bulunan kişileri kullanması gereken yağdır. Çay ağacı yağı kullanılarak alerjik reaksiyonlar sonucunda oluşan kaşıntı ve kabarıklık hissi de hafifletilebilir. Alerjik reaksiyonlarda çay ağacı yağının kullanılabilmesi için temiz bir havlu ve birkaç damla çay ağacı yağı yeterli olacaktır. Havlu üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatılarak alerjik reaksiyonlar sonucunda kabarıklık oluşan bölgelere sürülmesi sağlanır. Çay ağacı yağının sürüldüğü bölgelerin rahatladığı ve kaşıntı kabarıklık gibi sorunların ortadan kalktığı görülecektir.

Yulaf Ezmesi

Alerjik reaksiyonlara karşı alınabilecek önlemler arasında vücudun kuvvetlendirilmesi ve metabolizmanın doğru bir şekilde çalışması da yatar. Metabolizmanın doğru ve düzenli şekilde çalışabilmesi için yulaf ezmesi tüketimine ağırlık verilebilir. Yulaf ezmesi başta e vitamini olmak üzere pek çok vitamini bünyesinde bulundurur. Ayrıca yulaf ezmesinin içerisinde b vitamininden demire potasyumdan çinkoya kadar pek çok mineral ve vitamin bulunur. Bu mineraller ve vitaminlerin vücuda alınması ile birlikte vücudun daha kuvvetli olması sağlanacaktır. Vücudun kuvvetli olması ise alerjik reaksiyonların vücutta daha az görülmesi ve vücuda daha az zarar vermesini sağlayacaktır. Yulaf ezmesi sabahları bir kase tüketildiği takdirde metabolizma daha düzenli çalışacak ve bu şekilde alerjik reaksiyonlar vücutta daha az görülmeye başlayacaktır.

Maydanoz

Alerji sorunlarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak maydanoz tüketimine ağırlık verilmesi gösterilebilir. Maydanoz özellikle c vitamini bakımından zengin olan bir besindir. C vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile alerjik reaksiyonların ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Alerji sorunlarında ama maydanozun kullanılabilmesi için maydanozu sıcak su içerisine atarak 5-10 dakika kadar demletmek gerekir. Elde edilen karışım süzülerek gün içerisinde 2 bardak şeklinde tüketilebilir. Maydanoz çayını tüketilmesi ile alerji sorunları vücutta daha az görülmeye başlayacaktır. Maydanozun çayını yapmak istemeyen kişiler ise maydanozu yemeklerine veya salatalarını ekleyerek tüketebilirler.

 

İçeriği Oylayın

“Alerji Sorunlarına Ne İyi Gelir? Doğal Yollarla Enerjiyi Hafifletme Yöntemleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın