Alerjik Reaksiyonlara Karşı Ne İyi Gelir? 7 Doğal Çözüm

Alerjik reaksiyon kaşıntı veya şişlik gibi belirtiler ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kişilerin herhangi bir ilaca veya besine karşı alerjisinin olması durumunda vücutta şişlikler veya kabarcıklar görülebilir. Cildinde alerjik reaksiyonun meydana gelen kişiler bu sorunu nasıl tedavi edebileceği konusunda araştırmaya koyuyorlar. Alerjik reaksiyon tedavisi için kullanılabilecek pek çok doğal yöntem vardır. Bu doğal yöntemlerin kullanılması sayesinde alerjik reaksiyonların ciltte meydana getirdiği sorunlar hafifletilebilir. Alerjik reaksiyon nedir sorusu ile yola çıkan kişiler bu durumun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için aşağıdaki doğal yöntemleri kullanabilirler.

Maden Suyu Kullanımı

Alerjik reaksiyon belirtileri arasında vücutta kaşıntı veya şişliklerin meydana gelmesi gösterilebilir. Vücutta alerjiye meydanı olan besinlerin tüketilmesi yanlış ilaç kullanımı veya arı sokması gibi nedenlerden dolayı alerjik reaksiyonlar vücutta görülebilir. Alerjik reaksiyonları etkilerinin hafifletilebilmesi için kullanılan pek çok doğal yöntem vardır. Bu doğal yöntemler arasında ilk sırada maden suları gösterilebilir. Maden suları mineral bakımından zengin ürünlerdir ve cilde meydana gelen kaşıntıların hafifletilmesinde kullanılabilirler. Özellikle toz veya besine karşı duyulan hassasiyetler sonucunda oluşan alerjik reaksiyonların tedavi edilmesinde maden suyu oldukça etkilidir. Alerjik reaksiyonların meydana getirdiği şişliklerin üzerine maden suyu sürülmesi ile şişliklerin hafifletilmesi ve giderilmesi sağlanabilir.

Limon Suyu Kullanımı

Alerjik reaksiyon tipleri arasında hafif reaksiyonlar ve şiddetli reaksiyonlar bulunur. Hafif reaksiyonlar evdeki ürünlerle tedavi edilebilen reaksiyon türleridir. Alerjik reaksiyonlarının tedavi edilmesinde kullanılabilecek ürünler arasında limon suları da yer alır. Limon c vitamini bakımından zengin olan bir besindir ve düzenli olarak tüketilmesi sayesinde alerjik reaksiyonların ve kaşıntının ortadan kaldırılmasını sağlar. Limona ek olarak limon suyu kullanımı da alerjik reaksiyonların belirtilerinin hafifletilmesini sağlar. Alerjik reaksiyonların meydana getirdiği kabarıklıkları ve şişliklerin üzerinde limon suyunun sürülmesi ile şişliklerin ve kaşıntının ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Aloe Vera Kullanımı

Alerjik reaksiyon nasıl geçer sorusuna verilebilecek cevaplar arasında aloe vera da gösterilebilir. Aloe Vera bitkisi içerisinde bulunan jel ile alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntıların ve şişliklerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Evde yetiştirilebilecek Aloe Vera bitkisi ortadan ikiye bölünerek içinde bulunan jel şişlik veya kızarıklık olan bölgeye sürülebilir. Evde bitki yetiştirmek istemeyen kişiler ise aloe vera jellerini kullanabilirler. Aloe vera jelleri ile alerjik reaksiyonlardan sonra ortaya çıkan şişliklere masaj yapılması önerilir. Aloe vera ile masaj yapılan bölgedeki şişlikler ve kızarıklıklar ortadan kalkacaktır.

Karanfil Yağı

Alerjik reaksiyona ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişilerin karşısına karanfil yağı çıkar. Özellikle alerjik reaksiyonlar sonrasında meydana gelen kabarcıkların ve kızarıklıkların tedavi edilmesinde karanfil yağına başvurabilmek mümkündür. Bir parça pamuk üzerine damlatılan birkaç damla karanfil yağı kızarıklık veya şişkinlik meydana gelen bölgeye sürülür. Yağ masaj yaparak bölgeye yedirilir ve bölgede meydana gelen belirtilerin ortadan kaldırılması sağlanır. Karanfil yağı ile masaj yapılan bölgedeki kızarıklıklar ve kaşıntı durumu kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Yeşil Çay

Alerjik reaksiyonda ne yapilmali sorusuna birçok cevap verilebilir. Alerjik reaksiyonlar sonrasında meydana gelen kaşıntı veya kızarıklık gibi durumların olduğu zaman kaldırılabilmesi için yeşil çay kullanılabilir. Poşet yeşil çaylar demlenerek poşeti bir kenara alınır. Alınan yeşil çay poşeti soğutularak alerjik reaksiyonlardan dolayı kızaran bölgeye sürülür. Yeşil çay poşetine sürüldüğü bölgeye parmak uçlarıyla masaj yapılarak bölgenin rahatlatılması sağlanır. Özellikle ellerde ve ayaklarda alerjik reaksiyonların sonucunda ortaya çıkan kaşıntıların giderilmesinde yeşil çay oldukça etkilidir.

Siyah Üzüm Çekirdeği

Alerjik reaksiyon ne kadar sürer sorusuna farklı cevaplar verilebilir. Farklı cevaplar verilmesinin nedeni ise alerjik reaksiyonların hafif reaksiyonlar mı yoksa şiddetli reaksiyonlar mı olduğunun bilinmesidir. Hafif alerjik reaksiyonların 24 saat içinde ortadan kalktığı görülür. Şiddetli alerjik reaksiyonların ise 3 gün ile bir hafta arasında vücutta belirtileri neden olduğu söylenebilir. Alerjik reaksiyonlar sonucunda meydana gelen kaşıntı veya kızarıklıklar vücutta kötü bir görünüme sebep olabilir. Bu kötü görünümün ortadan kaldırılabilmesi için siyah üzüm çekirdeğinin kullanılması önerilir. Siyah üzüm çekirdeği günde 2 defa bir kase yoğurt ile karıştırılarak tüketilmelidir. Siyah üzüm çekirdeği ve yoğurt karışımı vücutta alerjik reaksiyonların meydana getirdiği kızarıklık ve kaşıntı durumlarını ortadan kaldıracaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Alerjik reaksiyonu nasıl anlaşılır sorusuna cevap olarak vücutta meydana gelen kızarıklık şişlik veya kaşıntı durumları gösterilebilir. Besin tüketimi veya arı sokması gibi durumların ardında meydana gelen kaşıntı veya şişlikler vücudun reaksiyon gösterdiğinin belirtisidir. Vücutta meydana gelen alerjik reaksiyonların ortadan kaldırılabilmesi için kullanılabilecek ürünler arasında Hindistan cevizi yağı oldukça önemli bir yere sahiptir. Alerjik reaksiyonların ardından ciltte meydana gelen kaşıntının ortadan kaldırılabilmesi için kullanılabilecek en iyi ürünlerden birisi Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı kaşıntı olan yüzeye sürülerek masaj yapılır. Masaj yapılan bölgede alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklıkların kısa süre içerisinde ortadan kalktığı görülür.

 

 

 

İçeriği Oylayın

“Alerjik Reaksiyonlara Karşı Ne İyi Gelir? 7 Doğal Çözüm” üzerine bir yorum

Yorum yapın