Alışveriş Bağımlılığına Ne İyi Gelir?

Alışveriş bağımlılığı kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyen psikolojik bir rahatsızlıktır. Alışveriş yapan kişiler kendilerini daha mutlu istediklerini söylemekte ve mutlu hissedebilmek için sürekli olarak alışveriş yapabilmektedir. Özellikle stresli veya üzüntülü durumlarda alışveriş yaparak yaşadığı kötü durumlardan uzaklaşmak isteyen pek çok kişi bulunur. Bu bağımlılığın tedavi edilebilmesi için alanında uzman olan bir kişiyle görüşmek ve gerekirse terapilere katılmakta fayda vardır. Bağımlılığını engellenebilmesi için ayrıca bazı sınırlar bilinebilir belirlenebilir veya bazı yöntemler uygulanabilir.

Sınırlar Belirleyin

Alışveriş bağımlılığı ile mücadele edebilmek için öncelikle alışveriş yapılan zaman diliminin kısaltılması gerekir. Alışveriş için günlük veya haftalık olarak ne kadar zaman ayırdığınızı belirlemeniz ve ardından bu zamanı olabildiğince minimuma düşürmeniz gerekir. Alışveriş merkezine girdiğinizde kendinize belirli bir süre belirleyebilir ve bu süre haricinde alışveriş yapmayacağınızı da kendinize sürekli olarak hatırlatabilirsiniz. Belirlenen süre içerisinde sadece ihtiyaç olan eşyaların alınmasını sağlayabilir ve bu şekilde bağımlılığı yavaş yavaş yenebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Alışverişe Çıkmayın

Alışveriş bağımlılığı ile mücadele edebilmek için uygulanabilecek bir diğer tedavi yöntemi ise kredi kartı ile alışverişe çıkmamaktır. Kredi kartı ile alışveriş yapan kişiler çoğu zaman para harcadığının farkında değildir. Para harcadığının farkında olmayan kişiler ise daha fazla ürün almaya ve daha fazla alışveriş yapmaya yönelirler. Daha az alışveriş yapabilmek için alışverişe çıkarken Kredi kartlarının evde bırakılması ve alınacak ürünlerin bedeli kadar nakit para ile alışverişe çıkılması gerekir. Nakit para ile alışverişe çıktığınız takdirde ne kadar harcadığınızı görebilecek ve bu şekilde gereksiz ürün almanın önüne geçebileceksiniz.

İhtiyaç Olan Ürünlerin Listesi

Alışverişe olan bağımlılık ile mücadele edebilmek için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise alışveriş öncesinde ihtiyaç listesini yapılmasıdır. İhtiyaç listesi içerisine alışverişte alınması gereken tüm ürünler madde madde yazılmalıdır. İhtiyaç listesi alışverişe çıkmadan önce hazırlanmalı ve alışveriş boyunca yanınızda olmalıdır. Bu sayede alışveriş listesi dışında herhangi bir ürünü sepetinize atmamanız gerektiğini daha kolay idrak edebilirsiniz. Kendinize sınır koyarak liste haricindeki hiçbir ürünü almadan eve dönmeniz durumunda alışveriş bağımlılığından kurtulmak için sağlam bir adım atmış olursunuz.

Farklı Aktivitelere Yönelin

Alışveriş bağımlılığı ile mücadele edilebilmesi için alışveriş haricindeki aktivitelere yönelmek faydalı olacaktır. Özellikle çok fazla boş vakte olduğu için alışveriş yapan kişiler farklı aktiviteleri hayatlarına sokarak alışveriş için daha az zaman ayırabilirler. Alışveriş yapmak için yüzebileceğiniz ilk aktivite Spor yapmak olabilir. Spor yaparak hem daha mutlu hissedebilmeniz mümkün olacak hem de sırf mutlu hissetmek için alışveriş yapma durumunuz ortadan kalkacaktır. Stres sonucunda alışveriş yapmaya yönelen kişiler bir müzik aleti çalmaya ya da resim yapmaya yönelebilirler. Bu aktiviteler sayesinde zamanın dolu dolu geçmesi sağlanacak ve kişilerin sırf stres olduğu için alışveriş yapma durumları ortadan kaldırılacaktır.

Ani Alışverişlerden Uzak Durun

Alışverişe çıkarken yanınızda mutlaka bir ihtiyaçlar listesi olması gerekir. Bu ihtiyaçlar listesi sayesinde alışveriş sırasında almanız gereken tüm ürünleri görebilir ve bu liste haricindeki ürünlere yönelmeyebilirsiniz. Alışveriş bağımlılığının üstesinden gelebilmek için ayrıca ani alışverişlerden de uzak durmak gerekir. Sırf can sıkıntısı veya zaman geçirmek için alışveriş yapmaya çıkmak bağımlılığı tetikleyebilir. Bu nedenle hangi günler alışveriş yapacağınızı ve bu alışverişlerde neler alacağınızı önceden planlamanızda fayda vardır. Son dakikada planına alışverişler daha fazla ürün almanıza neden olup sizi alışveriş yapmaya yönlendirebilirler. Bu nedenle ani alışverişe çıkmamak oldukça önemlidir.

İlaç Kullanım

Sürekli olarak alışveriş yapmak isteyen ve alışveriş sırasında ihtiyacı olmayan ürünleri alan kişilerin alışverişe bağımlı oldukları söylenebilir. Bu bağımlılık zararsız gibi görünse de oldukça tehlikeli bir psikolojik hastalıktır. Bağımlılıktan kurtulabilmek için uzman bir terapist ya da psikologdan yardım alınabilir. Uzman bir terapist ya da psikolog farklı tedavi yöntemleri ile alışveriş bağımlılığından kurtulmanız için izlemeniz gereken yolları size anlatabilir. Bağımlılık çok ciddi boyutlara ulaştıysa ve kişi zarar veriyor ise uzmanlar tarafından ilaç kullanımı da önerilebilir. O zaman psikologlar ve psikiyatristler bağımlılığın tedavisi için ilaç yazabilecek yetkili kişilerdir. Uzmanlar tarafından yazılan ilaçları düzenli şekilde kullanmak bağımlılıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Terapi Yöntemi

Alışveriş bağımlılığı mutlaka tedavisi elde edilmesi gereken bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık özellikle kadınlarda daha fazla görülür. Bağımlılıktan kurtulabilmek için kişiler kendilerine sınır koymayı listeler belirleyerek alışverişe çıkmayı veya ani alışverişlerden uzak durmayı deneyebilirler. Ancak tüm bu yöntemlerin bunu fayda etmemesi durumunda alanında uzman olan bir kişiye muayene olmak gereklidir. Muayene sonucunda bağımlılığın ortadan kaldırılabilmesi için kullanılması gereken ilaçlar veya antidepresanlar doktor tarafından önerilebilir. Ayrıca Doktorlar terapi yöntemi ile de bağımlılıktan kurtulabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Farklı seanslarda uygulanan terapiler sayesinde bağımlılık durumunda kısa süre içerisinde kurtulmak mümkün olacaktır.

 

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın