Alkol Bağımlılığına Karşı Ne İyi Gelir?

Alkol bağımlılığına karşı ne iyi gelir sorusu alkol bağımlılığı ile mücadele eden kişiler tarafından sık sık sorulur. Alkolizm ismiyle de bilinen alkol bağımlılığı başta beyin olmak üzere tüm vücuda zarar vermektedir. Sürekli olarak alkol tüketmek isteyen ve alkol tüketemediğinde yoksunluk krizine giren kişiler alkol bağımlısı olarak tanımlanabilir. Alkol bağımlılığı kişiye fiziksel olarak zarar verdiği gibi psikolojik olarak da zarar vermektedir. Alkolün fiziksel zararları arasında beynin küçülmesinden karaciğerlerde meydana gelen hastalıklara kadar pek çok hastalık gösterilebilir. Alkolün psikolojik zararları arasında arkadaşlardan ve aileden uzaklaşma, sadece alkol tüketimini düşünme gibi sorunlar görülebilir. Alkolün insanlara vermiş olduğu zararların azaltılabilmesi için alkol bağımlılığından kurtulmak gerekmektedir.

Grup Terapileri

Alkol bağımlılığına karşı ne iyi gelir sorusuna cevap olarak grup terapileri gösterilebilir. Grup terapileri sayesinde sizin gibi alkolü bırakma evresinde olan kişilerle konuşabilmeniz ve birbirinizi destekleyebilmeniz mümkündür. Bir grup içerisinde hareket etmek ayrıca daha olumlu davranışlar sergilemenize ve daha hızlı sürede iyileşmenize neden olacaktır.

Yatarak Tedavi Yöntemi

Alkol bağımlılığına karşı ne iyi gelir sorusuna yatarak tedavi yöntemi şeklinde de cevap verilebilir. Yatarak tedavi yöntemi ile alanında uzman kişiler tarafından alkol bağımlılığının üzerinden nasıl gelebileceğinizi dair her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz. Yatarak tedavi ayrıca alkolü bırakmak isteyen kişilerde meydana gelen ve yoksulluk sonucu ortaya çıkan belirtilerin de kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Çok sık alkol tüketen kişiler bağımlılıklarından kurtulmak istediklerinde uykusuzluk bayılma ya da kurumaya girme gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sorunlarla karşılaşmamak için doktor gözetiminde yatarak tedavi yönteminin uygulanmasında fayda vardır. Bu yöntemi sayesinde alkolü daha kontrollü şekilde bırakabilmek ve kişinin alkol ile olan bağlantısını kesebilmek mümkün olacaktır.

Alkollerin Ortamdan Uzaklaştırılması

Alkol bağımlılığına karşı ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler öncelikle uyaranları ortadan kaldırmalıdır. Sürekli olarak çevresinde alkol ve alkollü içecekler gören kişiler bağımlılıktan kurtulmakta zorlanabilirler. Bu nedenle evde veya iş yerinde bulunan alkol şişelerin çöpe atılmasında fayda vardır. Alkol bağımlılığından kurtulmak isteyen kişiler ailelerinden ve arkadaşlarından da bir yanında alkol tüketmemelerini rica edebilirler. Bu sayede eve alkol alınmayacak ve kişiler iradesini kaybettiği durumda hemen alkol tüketmeye başlayamayacaktır.

Çevreden Destek Alınması

Alkol bağımlılığı ile mücadele eden kişilerin öncelikle kararlı bir şekilde adım atması ve alkolü bırakacağına inanması gerekir. Ancak alkol bağımlılığından kurtulmak tek başına yapılabilecek bir durum olmadığında ailenizden ve arkadaşlarımızdan yardım istemenizde fayda vardır. Aileniz ve arkadaşlarınızdan yardım alarak alkol bağımlılığından daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. Özellikle evde çok fazla vakit geçiriyor iseniz ailenizden evdeki içkileri ortadan kaldırmasını ve sizin yanınızda eski tüketmemesini rica edebilirsiniz. Aynı şekilde zaman geçirdiğiniz arkadaşlarınızla da içkisiz ortamlarda bir araya gelmeye çalışabilirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşmalarınızda alkollü içecekler yerine alkolsüz içecekleri tüketerek bağımlılıktan kurtulmak için kararlı bir şekilde yol alabilirsiniz. Alkol bağımlılığından kurtulma sürecinde sizi sürekli olarak alkole yönelten arkadaşlarınızdan uzak durmakta fayda vardır. Bu süreçte sizi destekleyen aile bireylerinizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek bağımlılık sürecinde daha moralli şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Alışkanlıkların Değiştirilmesi

Alkol bağımlılığı sorunuyla mücadele eden kişiler bazı alışkanlıklarını değiştirerek bu bağımlılıktan daha kısa sürede kurtulabilirler. Alkol bağımlılığı bulunan kişiler öncelikle alkolün yanında tüketmiş oldukları yiyeceklerden uzak durarak alışkanlıklarını değiştirmeye başlayabilirler. Alkolün yanında tüketilen yiyeceklerin tedavi sürecinde tüketilmesi aklınıza alkolü getirebileceğinden bu yiyeceklerden olabildiğince uzak durmanızda fayda vardır. Alkol bağımlılığından kurtulma sürecinde değiştirilmesi gereken alışkanlıklar arasında ayrıca alkol tüketilen ortamlardan uzak durmak ve alkol tüketen kişilerle görüşmemek gibi farklı yöntemler de denebilir. Hayatımızdaki bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek alkolü bırakma sürecinde daha emin adımlarla yol alabilirsiniz.

Psikolojik Destek Almak

Alkol bağımlılığına karşı ne iyi gelir sorusuna cevap arayan kişiler bu durumu tek başına gerçekleştiremeyebilirler. Bu durumda öncelikle alkol bağımlılığından kurtulabilmek için gerekli uzmanlarla görüşmekte fayda vardır. Alkol bağımlılığından kurtulabilmek için ayrıca psikolojik olarak da destek alınabilir. Psikolojik destek alınması ile birlikte alkol bağımlılığı tedavi sürecinde kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Psikolojik tedavi sürecinde alkolü kesmemiz için neler yapabileceğiniz hakkında bilgi alabileceğiniz gibi Doktorlar tarafından içmenizi önleyecek ilaçlar ile de tedavi edebilirsiniz. Bağımlılıktan kurtulma sürecinde tanışmış olduğunuz Doktorlar tarafından durumunuza göre antidepresan veya antipsikotiklerin kullanımına yönlendirilebilirsiniz. İlaç tedavisine ek olarak rehabilitasyon süreci ile de alkol bağımlılığından kısa sürede kurtulmak ve yoksunluk durumuyla mücadele edebilmek mümkündür.

 

 

İçeriği Oylayın

“Alkol Bağımlılığına Karşı Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın