Alkolden Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Mide bulantısı birçok etken nedeniyle ortaya çıkabilecek ve sık görülen bir sağlık sorunudur. Alkol sonrası da sıkça ortaya çıkabilir. Alkol vücut tarafından toksik maddeye çevrildiği zaman mide bulantısı yaşamak kaçınılmaz olabilir. Toksik madde vücut tarafından atılana kadar mide bulantısı yaşanmaya devam edebilir. Alkolden sonra mide bulantısını önlemek ya da hafifletmek için bazı alternatif yöntemlerden yararlanılabilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Türk kahvesi: Alkolden sonra yaşanan mide bulantısı için yaygın şekilde kullanılan Türk kahvesi kahve şeklinde hazırlanıp içilebileceği gibi bir kaşık kahvenin içine limon suyu eklenip yutularak da tüketilebilir.

Domates suyu: Alkol sonrası yaşanan mide bulantısının şiddetini azaltmak için kullanılabilir. Midenin rahatlamasını sağlayarak bulantıya karşı faydalı olur. Domates suyu haricinde domates çorbası tüketerek de alkolden sonra mide bulantısı hafifletilebilir.

Yumurta: İçeriğinde barındırdığı aminoasit, alkol nedeniyle ortaya çıkan ve mideyi olumsuz etkileyen asetaldehit adlı maddenin ortadan kalkmasını sağlar. Aynı zamanda vücudun daha çabuk toparlanmasına yardımcı olur.

Gazlı içecekler: Gaz ve şeker içeriklerinden dolayı alkol sonrası oluşan mide bulantısına karşı iyi gelir.

Hint inciri: Diken inciri olarak da bilinen Hint inciri organik meyvelerden biridir. Birçok diyet listesinde tavsiye edilen ilaçların içerisinde de yer almaktadır. Hint inciri tüketimi alkol sonrası oluşan mide bulantısına karşı da iyi gelir. Ağız kuruluğu ve iştahsızlık problemlerinde de Hint incirinden yararlanılabilir.

Bal: Antioksidan açısından zengin içeriğe sahip olan bal birçok sağlık sorununa karşı iyi gelir. Alkol sonrasında yaşanan mide bulantısı için faydalıdır. Bal tek başına tüketilebileceği gibi turşu suyu ile karıştırılarak da alınabilir. Turşu suyu ile alındığında alkol nedeniyle yaşanan olumsuzlukların kısa sürede geçmesini sağlar.

Zencefil: Alkol sonrasında oluşan mide bulantısı için kullanılabilecek faydalı bitkilerden biridir. Sıcak suya eklenerek ya da çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Zencefilin içinde yer alan antioksidanlar vücuttaki toksinlerin kısa sürede vücuttan atılmasını sağlayarak alkolden sonra mide bulantısına karşı iyi gelir. Midenin temizlenmesini sağlayan zencefil çay şeklinde hazırlanacaksa su bardağı kadar su kaynatılır. Kaynayan suya 30 gr kadar zencefil eklenerek birkaç dakika demlenir. Acı bir tada sahip olduğu için içimini kolaylaştırmak için içine bal ve limon eklenerek içilebilir.

Nane-Limon: Kabuğu ile beraber dilimlenen limon üzerine bir tutam nane eklenir.  Su bardağı kaynar suya ilave edilerek su bardağı kaynar suya bir tane dilimlenmiş limon ve bir tutam nane eklenip birkaç dakika kaynatılır. Ocaktan alınıp 2-3 dakika demlendikten sonra içilebilir. Nane limon çayı yaşanan tüm mide bulantıları için yaygın şekilde kullanılan bir alternatiftir.

Papatya ve rezene: Ayrı ayrı papatya ve rezene çayı alkol sonrası mide bulantısı için hazırlanarak tüketilebilir. Çay bal ve limon ile tatlandırılarak keskin tadı önlenebilir. Bu çayların haricinde papatya, kekik, ıhlamur gibi bitkilerden de çay hazırlanarak içilebilir.

Taze sıkılmış meyve suyu: Alkol sebebiyle düşen vücut direncini arttırmak, karaciğerin temizlenmesini sağlamak için taze sıkılmış meyve sularından yararlanılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir