Alkolün Beyne Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

Alkolün beyne etkilerini azaltmak için öncelikle alkolün beynin ne gibi zararları olduğunu öğrenmekte fayda vardır. Alkol beyin başta olmak üzere sinir sistemini ve karaciğerlere zarar veren bir üründür. Alkolün beyne olan etkilerinin azaltılabilmesi için olabildiğince az alkol tüketilmesi gerekmektedir. Alkol bağımlılığı bulunan kişiler alkolün beyne etkisini ve zararlarını öğrendikten sonra alkolü bırakmak için gerekli önlemleri almalıdır.

Alkolün Beyne Zararları

Alkolün beyni zararlarını azaltmak için öncelikle alkolün ne gibi zararları olduğu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Alkolün beyne verdiği zararlar şu şekilde açıklanabilir

Depresyon

Alkol bağımlılığı bulunan veya düzenli olarak alkol kullanan kişiler daha depresif bir ruh haline sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucunda alkol kullanan kişilerin kullanmayan kişilere oranla iki kat daha fazla depresyona yatkın oldukları görülmüştür.

Beynin Küçülmesi

Alkolün beyne vermiş olduğu zararlar arasında beyin hacminin küçülmesi de yer almaktadır. Sürekli olarak alkol tüketen kişiler beyin hacminin küçülmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda alkolü bırakan kişilerin yaklaşık bir ay içerisinde beyin dokusunun eski halini almaya başladığı görülmüştür.

Beynin Hızlı Yaşlanması

Sürekli olarak alkol tüketen kişilerin beyninin daha hızlı yaşlandığı görülmüştür. Alkol bağımlılığı bulunan veya düzenli olarak alkol tüketen kişiler beyinlerinin hızlı yaşlanması sonucunda bipolar bozukluk gibi hastalıklara da yakalanabilirler. Sürekli olarak alkol tüketimi ayrıca şizofreni hastalığının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Unutkanlık

Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak alkol kullanan kişilerin unutkanlık sorunları ile karşılaştıkları görülmüştür. Sık sık alkol tüketimi algı fonksiyonlarının bozulmasına ve yapılan davranışların unutulmasına neden olmaktadır.

Sinir Hücrelerinin Etkilenmesi

Sürekli olarak alkol tüketmenin beyin üzerindeki etkilerinden birisi de sinir hücrelerinin birbirleri arasında iletişim kurmasına engellemesidir.

Telaffuzun Bozulması

Çok sık alkol tüketen veya alkol bağımlılığı bulunan kişilerin konuşma bozuklukları ve veya telaffuz sorunları ile karşılaştıkları da görülmüştür.

Koordinasyonun Yavaşlaması

Alkolün beyne vermiş olduğu zararlar sonucunda el ve göz koordinasyonunda sıkıntılar yaşanabilir. Sürekli olarak alkol kullanan kişilerin el ve göz koordinasyonlarının zayıfladığı yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür.

Vitamin Desteği

Alkolün beyne etkilerini azaltmak için B1 ve B12 vitaminlerinin kullanılmasına özen gösterilebilir. Bu vitaminlerin kullanılması ile birlikte alkolün beyinde meydana getirdiği hasarları azaltılması sağlanabilir. B12 vitamininin takviyesi ile alkol kullanımı sonucunda beyinde meydana gelen unutkanlık durumu hafifletilebilir. Ancak alkolün beyne olan zararlarını ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle alkol tüketimine son verilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Bioenerji Tedavisi

Alkolün beyne etkilerini azaltmak için bioenerji tedavisine başvurulabilir. Bioenerji tedavisine başvurulması ile alkol bağımlılığından kurtulabilmek mümkündür. Alkol bağımlılığından kurtulma durumunda alkolün beyne vermiş olduğu zararlar da ortadan kaldırılacaktır. Bioenerji yöntemi alanında uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır ve başta alkol olmak üzere sigara bağımlılığının da önüne geçmekte oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanması ile alkol tüketimi için meydana çıkan türküler hafifletilebilir ve daha az alkol tüketilmesi sağlanabilir.

Daha Hafif İçkilerin Tüketilmesi

Alkolün beyne etkilerini azaltmak için daha az alkol tüketmek en kesin çözüm yolu olacaktır. Alkolü bir anda bırakamayan kişiler bunun yerine daha düşük alkol oranına sahip içecekleri tüketmeye başlayabilirler. Alkol oranı düşük olan eşiklerin tüketilmesi ile alkolün beyne vermiş olduğu zararlar hafifletilebilir.

Alkolün Sınırlandırılması

Alkolün vücuda vermiş olduğu zararların hafifletebilmesi için öncelikle alkolün bırakılması gerekmektedir. Ancak alkol bağımlılığı bulunan veya çok sık içki tüketen kişilerin hemen alkolü bırakmaları mümkün olmamaktadır. Bu nedenle alkol tüketimine bir sınırlandırılma getirilerek alkolün vücuda vermiş olduğu zararlar hafifletilebilir. Saatte bir bardaktan fazla ve günde 2 bardaktan fazla içki tüketmemek alkolün beyni olan zararlarını azaltacaktır. Alkol tüketiminin sınırlandırılması yine de beyne zarar vermeye devam edecektir. Ancak daha az alkol tüketimi ve yine verilen zararın da daha az olmasını sağlayacaktır

Folik Asit Takviyesi

Alkolün beyne etkilerini azaltmak için çeşitli vitaminlerden ve asitlerden yardım alınabilir. Folik asit kullanımı özellikle alkol kullanan kişilerde meydana gelen depresyon sorununu tedavi edilmesinde etkilidir. Folik asit B9 vitamini olarak da bilinmektedir. Bu vitaminin kullanılması ile birlikte alkol kullanımı sonucunda beynin yaşlanması sorunu da tedavi edilebilir. Folik asit takviyesi alabilmek için ilaçlardan faydalanabilmek mümkün olduğu gibi folik asit bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi de tercih edilebilir. Özellikle folik asit bakımından zengin olan mercimek ve nohutun günlük yemeklerde daha sık tüketilmesi ile birlikte alkolün beyine vermiş olduğu zararlar hafifletilebilir. B9 vitamini yani folik asit kullanılırken B12 vitaminin de kullanılması sayesinde daha güçlü biri hafızaya sahip olabilmek mümkündür. 2 vitaminin bir arada kullanılması ile alkolün beni de vermiş olduğu zararların hafifletilmesi sağlanabilir

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın