Anal Fissüre Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Anal fissür, halk arasında makat çatlağı olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Ağrılı belirtileri olan bu hastalığın en önemli nedeni mukozanın olması gerekenden fazla gerilme göstermesidir. Makatta görülen hafif çatlıklar kendiliğinden iyileşme gösterebilirken, ilerlemiş ve derin çatlıklar için kişinin tedavi olması önerilir. İlerlemiş anal fissür zamanla tedavi edilmez ise kronik bir hal alabilir ve kişilere dayanılmaz ağrılar verebilir.

Anal Fissüre Ne İyi Gelir?

Anal fissür sorunu için tedavi amaçlı bitkisel kürlerden çok fazla bulunmamaktadır. Genelde hastaya kayısı, fesleğen, elma suyu, armut, meyankökü, pancar, kaktüs meyvesi, Hindistan cevizi, hindiba, karahindiba, papaya, hünnap, kivi, meyan kökü ve mango gibi besinler ile beslenmesi önerilir. Bu gıdalar bağırsakları yumuşattığı için anüsü dışkılama esnasında kişileri yormayacaktır ve rahatlık verecektir. Anal füssrünün yol açtığı ağrıyı azaltabilmek için bitkisel yağlar ile masaj yapmak önerilir. Ancak bunu yaparken örnek vermek gerekirse eğer bir pamuğa zeytinyağı damlatın ve bölgeye dairesel hareketler ile sürün. Bu işlemi farklı yağlar ile de uygulayabilir ve günde 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

Anal Fissürden Korunmak İçin Ne İyi Gelir

  1. Dışkılama esnasında kişilerin fazla zorlanmaması gerekir. Ikınma durumu anal fissüre neden olan en önemli etkenler arasında olduğu için bu durumdan kaçınmak en iyisi olacaktır. Kabızlık sorunları olduğu zamanlarda kişilerin rahat bir şekilde dışkılama işlemini gerçekleştirebilmesi için kabızlığa iyi gelecek çaylardan tüketilmeleri iyi gelebilir. Ancak kabızlık sorunu için tüketilen bazı çaylar bağırsakların tembelleşmesine yol açabilmektedir. Sürekli içilmemeleri ve sadece kabızlık olduğu dönemler de içilmeleri önerilir.
  2. Kafein alımının azaltılması önerilir. Kafeinli içecekler kabızlık sorununa zemin hazırlamaktadır. Kafein durumunu azaltmak ve bu tür içeceklerin yerine bitkisel çaylar tercih etmek hastalığın oluşumunu engelleyebileceği gibi sorunu da giderecektir.
  3. Aynı zaman da sürekli ishal problemi de anal fissüre yol açmaktadır. Sürekli ve kronik bir hale gelmiş ishal probleminiz varsa ishale iye gelecek gıdalar ile beslenmek önerilir.
  4. Günlük olarak kişilerin çok sıvı almaları ve 2 litrenin üzerinde su içmeleri önerilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir