Ani Nefes Kesilmesine Ne İyi Gelir?

Ani nefes kesilmesine karşı alınabilecek önlemler sayesinde durumun çözülebilmesi mümkündür. Nefes kesilmesi sonucunda kişiler nefes almakta ve vermekte zorlanırlar. Nefes kesilmesi bazı hastalıklar sonucunda ortaya çıkabildiği gibi toz veya kirli hava sonucunda da ortaya çıkabilir. Aniden gerçekleşen nefes kesilmelerinin önüne geçebilmek için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Evde uygulanacak yöntemler sayesinde aniden meydana gelen nefes kesilmelerinin önüne geçebilmek mümkündür.

Lavanta Kullanımı

Ani nefes kesilmesine karşı evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden ilki lavanta kullanımıdır. Lavanta nefes kesilmelerinin tedavisinde farklı şekillerde kullanılabilir. Nefes kesilmesinin tedavisinde lavantanın ilk kullanım şekli yemeklerin veya tatlıların içine eklenerek kullanılmasıdır. Lavanta ayrıca çayı demlenerek de tüketildiğinde nefes kesilmelerini önleyecektir. Lavantayı tatlılarında veya çaylarında tüketmek istemeyen kişiler ise lavanta yağı ile buhar banyosu yapma yöntemini kullanabilirler. Buhar banyosu yapabilmek için kaynar su içerisine 4-5 damla kadar lavanta yağının damlatılması ve bu yağın üzerine başın eğilerek 5 dakika beklenilmesi gerekir. Aniden gerçekleşen nefes kesilmelerinin tedavi edilebilmesi ve daha rahat nefes alabilmesi için lavantayı oldukça etkili olacaktır.

Zencefil Kullanımı

Ani nefes kesilmesine karşı evde uygulanabilecek bir diğer tedavi yöntemi ise zencefil kullanımıdır. Zencefil nefes kesilmelerini önleyebileceği gibi nefes darlığına da iyi gelmektedir. Nefes kesmeleri için zencefil farklı şekillerde kullanılabilir. Zencefilin nefes kesilmelerinde kullanılabilmesi için zencefil çayı hazırlanabilir. Zencefil çayının gün içerisinde bir bardak tüketilmesi ile daha rahat nefes alabilmek mümkün olacak ve nefes kesilmeleri tedavi edilecektir. Nefes kesilmelerinde zencefilin bir diğer kullanım yöntemi ise salataların veya yemeklerin içerisine eklenmesidir. Zencefil baharat olarak, zencefil çayı demlenerek veya zencefil yağı tüketilerek nefes problemleri tedavi edilebilir.

Biberiye Kullanımı

Ani nefes kesilmesine karşı uygulanabilecek bir diğer tedavi yöntemi ise biberiye kullanımıdır. Biberiye nefes darlığını açmadan ve daha rahat nefes alabilme de kullanılan bir bitki türüdür. Biberiye sahibi olduğu etken maddeler sayesinde daha rahat nefes almayı sağlamakta ve kişilerin nefes alışverişini kolaylaştırmaktadır. Biberiye kullanımı ile ayrıca solunum yolları açılacak ve bu şekilde kişilerin nefes alması mümkün olacaktır. Nefes kesilmelerinde biberiyenin kullanılabilmesi için biberiye çayı demlenebilir veya biberiye yağından faydalanılabilir. Biberiye çayı günde bir bardak tüketilerek aniden meydana gelen nefes kesilmeleri tedavi edilebilir. Biberiye ayrıca biberiye yağı şeklinde de kullanılabilir. Biberiye yağı yemeklere veya salataları eklenerek gün içerisinde tüketilebilir. Ani nefes kesilmelerinde biberiye yağının kullanılabilmesi için ayrıca biberiye ile buhar banyosu yapılabilir. Birkaç damla biberiye yağı kaynamış su içerisine dökülerek kişiler çıkan buharı sulayarak buhar banyosu yapabilirler. Bu havayı su sayesinde daha rahat nefes alabilmek mümkün olacaktır.

Adaçayı Kullanımı

Aniden gerçekleşen nefes kesilmelerinin ve nefes darlığının tedavisinde adaçayı da kullanılabilir. Adaçayı sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde özellikle solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkan nefes kesilmelerini tedavi edebilmektedir. Adaçayı içecek olarak tüketilebileceği gibi buhar banyosu içinde kullanılabilir. Daha rahat nefes almak isteyen kişiler adaçayı alarak kaynamış su içerisine 4-5 Damla kadar bu yağdan damlatmalıdır. Ardından bu yağın damlatıldı suyun içerisinden çıkan buhar solunmalıdır. Adaçayının içecek olarak tüketilmesi veya adaçayı yağıyla buhar banyosu yapılması sayesinde nefes kesilmeleri kısa süre içerisinde tedavi edilecektir.

Kekik Çayı

Ani şekilde meydana gelen nefes kesilmelerinde ve nefes darlığında kullanılabilecek bir diğer doğal tedavi yöntemi ise kekik çayı kullanımıdır. Kekik çayı antioksidan bakımından zengin olan bir içecek olduğu için nefes kesilmelerini kısa süre içerisinde tedavi edecek ve nefes daralması sorununu ortadan kaldıracaktır. Kekik çayı ayrıca ferahlatıcı bir özelliğe sahip olduğundan dolayı solunum yollarının açılmasını sağlayacak ve bu şekilde nefes almayı daha kolay hale getirecektir.

Isırgan Otu

Ani nefes kesilmesine karşı uygulanabilecek bir diğer doğal tedavi yöntemi ise ısırgan otunun kullanılmasıdır. Isırgan otu sahip olduğu içerikler sayesinde astım ve bronşit başta olmak üzere solunum yollarında meydana gelen birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Isırgan otu ani nefes kesilmelerinin de tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Nefes darlığı problemi yaşayan veya ani olarak nefesi kesilen kişiler ısırgan otunu çay demleyerek tüketebilirler. Isırgan otu çayının hazırlanıp günde bir fincan tüketilmesi ile hem nefes alabilmek daha kolay olacak hem de nefes kesilmelerinin önüne geçilecektir. Nefes almakta zorlanan kişiler ayrıca ısırgan otundan yemek de yapabilirler. Isırgan otu ile hazırlanan yemekleri tüketilmesi ile daha sağlıklı bir solunum sistemine sahip olmak mümkün olacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Ani Nefes Kesilmesine Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın