Aniden Oluşan Baş Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Baş ağrılarına karşı evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri ile çözüm bulabilmek mümkündür. Baş ağrıları pek çok neden sonucunda ortaya çıkabilen ağrılardır. Bu ağrıların tedavi edilebilmesi için öncelikle ağrının neden kaynaklandığı konusunda bilgi sahibi olunması gerekir. Baş ağrısı aniden kaynaklanıp kısa süre içerisinde geçiyorsa ışığa veya sese karşı hassasiyet sonucunda oluşmuş olabilir. Ancak sürekli olarak baş ağrısı problemi ile karşılaşan kişilerin en kısa sürede bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Işık ve ses hastanesi hassasiyeti sonucunda oluşan kısa sürede baş ağrılarının tedavi edilebilmesi için evde bazı yöntemler de uygulanmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak baş ağrısını bir nebze de olsun hafifletebilmek mümkün olacaktır.

Soğuk Pres

Baş ağrılarına karşı evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri arasında ilk sırada soğuk pres işlemi yer alır. Soğuk pres işlemi ile aniden ortaya çıkan baş ağrılarına ve migren ataklarını hafifletebilmek mümkün olacaktır. Baş ağrılarında soğuk pres işleminin uygulanabilmesi için temiz bir havlu ve buz parçaları yeterli olacaktır. Temiz havlu içerisine buz parçalarını yerleştirerek Ağrı bulunan tarafa soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk aldım baş üzerinde bir süre bekletilerek aynı migren ataklarının ve baş ağrılarının hafifletilmesi sağlanacaktır. Soğuk pres işlemi 10 dakika başı üzerine soğuk pres yapılıp 10 dakika mola verme bir şekilde tekrarlanabilir. Temiz bir havlu veya buz parçaları bulunmayan kişiler ise soğuk pres işlemini soğuk su ile de gerçekleştirebilirler. Çeşmeden akan soğuk suyun altında kafa 2-3 dakika kadar tutularak baş ağrısının hafifletilmesi sağlanabilir.

Sıcak Pres

Baş ağrılarına karşı evde uygulanabilecek bir diğer doğal tedavi yöntemi ise sıcak pres yapılmasıdır. Sıcak pres kişilerin göz çevresinde başlayıp başa ve boyuna doğru uzanan ağrılarında kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Sıcak priz işleminin uygulanabilmesi için ısıtma pedleri ya da sıcak havlular kullanılabilir. Isıtma pedi başının üzerine yerleştirilerek 10 dakika kadar bekletilir. Ardından 10 dakika ara verilerek tekrar başa sıcak pres yapılması sağlanır. Bu işlem sayesinde başta meydana gelen ağrıların hafiflediği görülecektir. Sıcak pedlere erişim imkanı olmayan kişiler ise bir havlıyor sıcak su altında tutup başına uygulayabilirler. Sıcak pres işlemini yapamayan kişiler bunun yerine sıcak bir duş alarak da başlarında meydana gelen ağrıyı hafifletebilirler.

Karanlık Ortamda Bulunmak

Baş ağrılarına karşı evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de karanlık ortamda vakit geçirmektir. Baş ağrısı ışık veya ses hassasiyeti sonucunda ortaya çıkabilen biri ağrı türüdür. Işık ve ses hassasiyeti sonucunda ortaya çıkan başı ağrısının tedavi edilebilmesi için kişilerin karanlık ortamlarda bulunmaları önerilir. Ayrıca bilgisayar veya telefon ekranlarından yayılan ışıklar da kişilerin başlarının ağrımasına neden olabilir. Baş ağrılarının tedavi edilebilmesi için akıllı cihazların olmadığı ve güneş ışığının girmediği bir odada vakit geçirilmesi gerekir. Gündüzleri ani baş ağrıları ile karşılaşan kişiler güneş ışığını almamak için fon perdeleri ile pencereleri kapatabilir veya başlarının üzerine bir şey örterek ışığın kendilerine ulaşmalarını engelleyebilirler.

Kafein Kullanımı

Aynı şekilde gerçekleşen baş ağrılarının tedavi edilebilmesi için kafein içeren yiyeceklerin veya içeceklerin tüketilmesi önerilir. Kafein içeren içeceklerin içilmesi ile birlikte baş ağrılarının hafiflediği ve ortadan kalktığı görülmüştür. Bir fincan kahve ya da bir bardak çay tüketerek baş ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ancak kafein tüketiminin aşırıya kaçmaması oldukça önemlidir.

Masaj Yapılması

Ani baş ağrısı sorunu ile karşılaşan kişiler masaj yöntemi ile de bu ağrılardan kurtulabilirler. Baş ağrısının tedavi edilebilmesi için ağrının bulunduğu yere 2-3 dakika kadar masaj yapılması önerilir. Masaj ayrıca boyun çevresini de uygulanarak başta meydana gelen ağrıların hafifletilmesi sağlanacaktır. Masaj yapılırken ağrılara iyi gelen bu yağların kullanılması da kısa süre içerisinde baş ağrılarının ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Gevşeme Hareketleri

Ani olarak ortaya çıkan veya uzun süredir sizi rahatsız eden baş ağrılarından kurtulabilmek için gevşeme hareketlerinden de faydalanabilirsiniz. Gevşeme hareketlerinin uygulanması ile baş ağrılarının hafiflediği görülmüştür. Kişiler ayrıca gevşemek için yoga ya da meditasyon gibi yöntemlere de başvurabilirler. Bu yöntemler sayesinde kişiler hem kendini daha iyi hissedecek hem de başta meydana gelen ağrıların şiddetini azaltabilecektir.

İlaç Kullanımı

Baş ağrılarına karşı evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerine ek olarak doktorlar tarafından da farklı tedavi yöntemleri önerilebilir. Ani olarak ortaya çıkan baş ağrıları uzun süre boyunca geçmediği takdirde alanında uzman bir hekime görünmekte fayda vardır. Hekimler baş ağrısını neden meydana geldiğine yönelik çeşitli tetkikler yapacak ve bunun sonucunda hastalarına kullanmaları için çeşitli ilaçları önerecektir. Baş ağrısının altında herhangi bir hastalık yatmadığı durumda doktorlar hastalarının acılarını ve ağrılarını dindirebilmek için ağrı kesici kullanmalarını önerebilirler. Ağrı kesicilerin kullanılması ile başta meydana gelen ağrının hafifletilmesi ve tedavi edilmesi sağlanacaktır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın