Argan Yağı Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Argan yağı son dönemlerde adından sıkça bahsettiren bitkisel yağlardan biridir. Fas yağı olarak da adlandırılan argan yağı antioksidan özelliği ile cilt bakımı, saç bakımı, damar sertliği, kolesterol gibi pek çok alanda faydaları vardır. Argan yağı zeytinyağına benzer etkiler taşımakta ancak yapılan araştırmalara göre zeytinyağından daha faydalı olduğu belirtilmektedir.

Argan Yağı Neye İyi Gelir?

Cilt Yaşlanmasını Engeller: Argan yağının cilt yaşlanmasını önleyici bir etkisi vardır. İçeriğinde barındırdığı E vitamini cildin nem oranını koruyarak oluşabilecek kırışıklıkların önüne geçer. Ayrıca cilt sarkması ve sıkılaşmasına karşı da faydalıdır.

Cildi Koruma: İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde ciltte oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Mikrop öldürücü ve cildi güneşten koruyucu etkisi vardır. Ayrıca ciltte oluşan iltihaplanmayı engeller.

Argan Yaginin Saca Faydaları

Saç Bakımı: Argan yağının saç derisini ve saçı nemlendirici özelliği vardır. Özellikle kuru saçlarda daha çok karşılaşılan kepeklenme problemlerine karşı iyi gelir. Saçın canlanıp daha hoş bir görünüm kazanmasını sağlar.

Tırnak Bakımı: Zayıf ve kırılgan tırnaklar için kullanılabilecek doğal ürünlerden biridir. Özellikle tırnakları nemlendirerek daha güçlü olmasını sağlar.

Kalp Damar Hastalıkları: Argan yağı kalp damar hastalıklarını önleyici bir etkiye sahiptir. Beslenme programına argan yağı dahil edilerek kalp sağlığı koruma altına alınabilir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yüz İçin: Argan yağı yüz için kullanılacaksa parmak ucuna bir miktar dökülerek iyice temizlenmiş cilde hafif hareketler ile masaj yapılır. Ciltte oluşan akne ve sivilceler için bir pamuk parçasına dökülerek sorunlu bölgelere sürülebilir.

Vücut Bakımı İçin: Çatlak, selülit ve göğüs bakımı için duştan sonra sorunlu bölgeye duştan sonra masaj hareketleri ile sürülür. Özellikle çatlakları gidermek için kullanılacak en ideal üründür.

Saç Bakımı İçin: Saç derisine parmak uçları ile masaj yapılarak kullanılmalıdır. Aynı şekilde saç tellerine de sürülmelidir. Saçlar için kullanıldıktan sonra saçlar ılık bir havlu ile sarılmalıdır. Bu sayede yağ saçlara daha güzel nüfuz edecektir. Havlu ile sarılarak saçlarda 30 dakika bekletilmeli ve bekleme süresi tamamlanınca saçlar ılık su yardımı ile temizlenmelidir. Argan yağı yıpranmış, kepekli ve nem oranını kaybetmiş saçlara karşı iyi gelir.

Tırnak Bakımı: Tırnak bakımı için argan yağı tırnakların üzerine damlatılarak masaj yapılmalıdır. Argan yağı ile tırnaklara masaj yapıldıktan sonra eller suya maruz kalmamalı, cilt yağı tam anlamı ile emmelidir.

Alternatif Tıp: Yara, yanık, akne, sivilce ve özellikle suçiçeği tedavisinde kullanılan bir yağ türüdür. Gıda olarak salatalara, çorbalara ve balıklara tat katmak için kullanılabilir.

Not: Argan yağının tüm bu faydalarından yararlanabilmek için kozmetik anlamda kullanılan argan yağından değil gıda ürünü olarak kullanılan argan yağı tercih edilmelidir. Argan yağı kapsül ya da tablet şeklinde de kullanılabilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir