Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı sokması özellikle yaz aylarında meydana gelen bir durumdur. Arılar bir tehdit durumu ile karşılaştıkları durumlarda vücudunda bulunan iğneleri karşısındaki kişilere batırabilirler. Arıların iğnelerini batırmaları alerji sorunu yaşayan kişilerde farklı reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur. Bu reaksiyonlar sonucunda nefes alamama veya vücutta şişmeler meydana geliyor ise acil olarak hastaneye başvurulması gerekir.

Arı Soktuğunda Neler Olur?

Arı sokmasında ne yapılır sorusuna cevap olarak arının soktuğu bölgenin kontrol edilmesi önerilir. Arının iğnesini batırdığı bölgede herhangi bir semptomun olup olmadığının kontrol edilmesi ve buna göre tedbirlerin alınması gerekir. Arının iğnesini batırdığı yerde kaşıntı veya hafif ağrının görülmesi olağan durumlardır. Ayrıca arının soktuğu bölgede Ateş veya sıcaklık hissi de basit semptomlardır. Bu semptomlar meydana gelen kişilerin herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmasında gerek yoktur. Ancak hangi arı tarafından sokuldu oldukça önemlidir. Bal arıları kişileri sadece bir defa sokabilirken eşek arıları tarafından birden fazla iğne batırılabilir. Eşek arıları tarafından sokulan veya birden fazla arı tarafından sokulan kişilerin semptomları daha dikkatli takip etmelerinde fayda vardır.

Alerjik Reaksiyonlar

Arı sokması alerji sorunu olan kişilerde büyük reaksiyonları neden olabilir. Arı sokması şişlik veya kaşıntı gibi durumlar meydana getirebilir. Bu durumlar oldukça doğal reaksiyonlar olsa da kişilerin vücudunda şiddetli reaksiyonların görüldüğü durumlarda meydana gelebilir. Arı tarafından sokulan kişilerin derilerinde kızarıklık veya kabarıklık olması da hafif şiddetli reaksiyonlar arasında gösterilebilir. Bu reaksiyonları herhangi bir müdahale gerekmez. Arı sokmasında ilk yardım gerektiren bazı durumlar bulunur. Özellikle kişilerim alerjisi varsa arı soktuktan sonra vücutta meydana gelen semptomların daha dikkatli izlenmesi gerekir. Arı sokmasını ardından vücutta meydana gelebilecek alerjik reaksiyonlar şöyle özetlenebilir:

 • Boğazda meydana gelen şişkinlik
 • Ciltte kaşıntı görülmesi ve kaşıntının giderek yayılması
 • Nefes alamama durumu
 • Kurdeşen dökmek
 • Mide bulantısı ve kusma sorunlarının yaşanması
 • Baş dönmesi
 • İshal
 • Dilini şişmesi
 • Bayılma veya bilinç kaybının meydana gelmesi

Yukarıda ele alınan reaksiyonlar şiddetli alerjik reaksiyonlardır ve arı sokması zehirlenme belirtileri arasında gösterilirler. Bu alerjik reaksiyonlardan biri veya birkaçı meydana geldiğinde acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Şiddete alerjik reaksiyonları meydana gelmesi durumunda alerji uzmanı ile görüşülmeli ve arı sokması alerji ilacı kullanılmaya başlanmalıdır.

Arı Sokmasının Ardından Yapılması Gerekenler

Arı sokmasının ardından cidden alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Alerjik reaksiyonları meydana gelmesi durumunda yapılması gereken ilk şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasıdır. Arı sokmasının ardından cilde daha basit reaksiyonlar da görülür. Arının soktuğu yerde yaşanan hafif şişlik veya ağrı gibi reaksiyonlar bu basit reaksiyonlar arasında gösterilebilir. Arı sokmasına ne iyi gelir sorusu ile basit reaksiyonlarda neler yapılabileceği öğrenilebilir.

 • Arı sokmasını ardından bölge soğuk su ile yıkanmalıdır. Soğuk su arının sokması sonucunda böyle de meydana gelen ağrının hafifletilmesinde rol oynar.
 • Arı sokan bölge sabun ile temizlenerek bölgedeki arı zehri temizlenebilir
 • Arı sokmasının ardından şişlik meydanı geldiyse bölgeye kompres yapılabilir. Kompress yapılabilmesi için buz bir havlu içerisine konularak arının soktuğu bölge üzerinde gezdirilebilir
 • Şişlik ve kaşıntı meydana geldiyse alerji tedavilerinde kullanılan ilaçlar kullanılabilir
 • Bölgede ağrı ve sızı durumu var ise ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Arı Sokmasının Ardından evde Alınabilecek Önlemler

Arı sokmasına ne iyi gelir evde sorusuna verilen cevaplar sayesinde arı sokmasının ardından evde alınabilecek önlemler sıralanabilir. Arı sokmasının ardından evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri şöyle açıklanabilir:

 • Arı tarafından sokulan bölge bir miktar sirke ile silinerek bölgede bulunan arının zehri temizlenebilir
 • Evde amonyak var ise arı sokan bölge amonyak ile silinerek acı hissi hafifletilebilir
 • Karbonat ve su ile oluşturulan karışım macun haline getirilerek arı sokan bölge üzerinde 15 ile 20 dakika bekletilebilir. Macun bölgede bulunan şişliği inmesinde ve ağrının dinmesinde faydalı olacaktır
 • Arı tarafından sokulan bölgede acı var ise diş macunu sürülerek bu acının hafifletilmesi sağlanabilir
 • Arı sokan bölgenin üzerine bal sürülüp bölge kapatıldığında bu bölgedeki ağrının daha kısa sürede geçtiği görülmüştür

Arı Sokması Pastası

Arı sokması pastası adını arı sokmasının meydana getirdiği durumlardan alır. Pastanın yapılabilmesi için yumurta şeker vanilya un kabartma tozu ve badem karıştırılarak bir pandispanya hazırlanır. Pandispanya fırına verilirken kreması için sıvı krema kullanılabilir. Pandispanyanın arası açılarak hazırlanan krema pandispanyanın içerisine yayılır. Pandispanyanın üzerine bal ve tereyağı karışımı sürülerek pastanın üstü süslenebilir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın