Arpacığa İyi Gelir Nasıl Geçer?

Arpacığa ne iyi gelir sorusu halk tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Arpacık gözde çıkan ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Gözlerinde arpacık çıkan kişiler evde uygulayabilecekleri doğal tedavi yöntemleri ile arpacığın kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlayacaklardır.

Sarımsak

Arpacığa ne iyi gelir sorusuna ilk olarak sarımsak kullanılması şeklinde cevap verilebilir. Sarımsak sahip olduğu antibiyotik etkisi sayesinde gözde meydana gelen arpacıkların kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlayacaktır. Arpacıkların tedavi edilebilmesi için sarımsak ve su gerekmektedir. Bir diş sarımsak güzelce soyulduktan sonra bir miktar su içerisine eklenir ve karışım kaynamaya bırakılır. 5 dakika kadar kaynatılan su ardından soğutulur. Sarımsak kaynama esnasında sahip olduğu vitamin ve mineralleri su içerisinde bırakacaktır. Sarımsağın sahip olduğu vitamin ve minerallerin karıştığı su arpacık tedavisi için oldukça etkili olacaktır. Sarımsaklı su içerisinde 1 adet pamuğun batırılması ve bu pamuğun göz üzerine sürülmesi sağlanır. Arpacık bulunan bölgeye bu pamuğun sürülmesi ve masaj yaparak yedirilmesi oldukça önemlidir. Sarımsaklı su ilk başta arpacığın mikrobunun temizlenmesini sağlayacaktır. Arpacığın mikrobunun temizlenmesinin ardından tekrar bir pamuk yardımıyla sarımsaklı su arpacık bulunan bölgeye sürülmelidir. Sarımsağın arpacık bulunan bölgeye sürülmesi sırasında gözün içerisine sarımsaklı su kaçmaması için dikkatli olunması gerekir. Sarımsaklı su yöntemi gözdeki arpacığın tamamen ortadan kaybolmasına kadar tekrarlanabilir.

Papatya Çayı

Arpacığa ne iyi gelir sorusuna cevap olarak papatya çayından faydalanmak da gösterilebilir. Papatya çayı sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde gözlerde meydana gelen arpacıkların tedavi edilmesini sağlayacaktır. Papatya çayı ile arpacıkların tedavi edilebilmesi için 1 adet poşet papatya çayı ve temiz bir pamuk yeterli olacaktır. Poşet papatya çayı bir miktar suyun içerisine eklenerek kaynatılıp 5 dakika kadar beklenmesi gerekir. Kaynayıp demlenmesi sağlanan papatya çayı içerisine Pamuk batırılır ve batırılan pamuk arpacık bulunan gözün üzerine uygulanır. Papatya çaylı olan pamuk arpacık bulunan gözde 10 ila 15 dakika kadar bekletilir. Papatya çayı bu arpacığa neden olan iltihapların temizlenmesini ve arpacığın geçmesini sağlayacaktır. Bu yöntem günde 2 defa uygulanabilir ve bu yöntem ile gözlerde meydana gelen arpacık kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilir.

Patates Kullanımı

Arpacığa ne iyi gelir sorusuna patates kullanılması şeklinde cevap verilebilir. Arpacık tedavisinde kullanılabilecek en basit ve etkili yöntemlerden birisi patates ile masaj yapılması yöntemidir. Patates sahip oldu besin maddeleri ile gözlerde meydana gelen şişliğin hafiflemesini ve yaranın ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Arpacık tedavisinde patatesin kullanılabilmesi için 2 adet orta boy patatesin rendelenmesi ve suyunun sıkılması gerekir. Arpacık tedavisinde patatesin suyu kullanılmaktadır. Patates için suyu gazlı Bir bez ile göz çevresine uygulanır. Gazlı bez patates suyunun içerisine batırıldıktan sonra fazla suyu sıkılır ve bu bez gözün üzerine yerleştirilir. Gazlı bez göz üzerinde 10-15 dakika kadar bekletilir. Patates suyu Gözde meydana gelen iltihapların tedavi edilmesini ve arpacık sorununun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Poşet Çay

Gözlerdeki arpacıklar mikrop veya bakteriler sonucunda meydana gelebilirler. Gözünde arpacık çıkacağını fark eden kişiler önlem alarak arpacığın çıkmasını engelleyebilirler. Gözlerde arpacığın çıkmasını engellenebilmesi veya arpacık çıktıktan sonra tedavisinin sağlanabilmesi için poşet çaylardan da yardım alabilmek mümkündür. Poşet çaylar demlenip soğuduktan sonra göz üzerine uygulandığında arpacığı ortadan kaldıracaklardır. Arpacığın tedavi edilebilmesi için soğumuş poşet çayların gözü üzerine masaj yaparak uygulanması ve Gözde 10 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Bu yöntemi gün içerisinde 3 defa tekrar edebilmek mümkündür. Poşet çayın kullanılması ile birlikte hem arpacık çıkmasının önüne geçilebilir hem de arpacık kısa süre içerisinde yok edilebilir.

Yeşil Çay

Arpacığa ne iyi gelir sorusu gözlerinde sık sık arpacık çıkan kişiler tarafından sorulur. Gözlerde meydana gelen arpacığın tedavisinde poşet çaylar gibi yeşil çaylar da kullanılabilir. Yeşil çayların kullanılması ile birlikte arpacığa neden olan mikropların ve iltihabın temizlenmesi sağlanabilir. Arpacık tedavisinde yeşil çayın kullanılabilmesi için poşet yeşil çay ya da tomurcuk yeşil çay tercih edilebilir. Poşet yeşil çay veya tomurcuk yeşil çay sıcak su içerisinde 5 dakika kadar demlenir. Arpacık tedavisinde poşet yeşil çay kullanılacak ise poşet çayın su içerisinde güzelce demlenmesi sağlanır. demlenen yeşil poşet çay paketi direkt olarak arpacık bulunan gözün üzerine yerleştirilir. Ancak poşet çay yerleştirilirken poşet çayı sıcağının geçmiş olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Arpacık için tomurcuk yeşil çay kullanılacak ise sıcak su içerisinde tomurcuk yeşil çayın eklenmesi ve 10 dakika kadar demlenmesi sağlanır. Demlenen tomurcuk yeşil çaylar gazlı bezi içerisine alınır ve bu gazlı bez göz çevresine uygulanır. Ayrıca gazlı bez yeşil çayın içerisine batırılıp suyu sıkıldıktan sonra da arpacık bulunan bölgeye uygulanabilir. Yeşil çay yöntemi günde 2 defa tekrarlanabilir ve bu sayede arpacık ortadan kaldırılabilir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın