Aşırı Kafein Tüketimine Ne İyi Gelir? Kafein Zararları

Aşırı kafein tüketimi vücuda farklı şekillerde zarar verebilir. Gün içerisinde çok fazla çay ve kahve içen kişiler kafeini tüketimini abartabilirler. Gün içerisinde yüksek tozda kafein alınması birçok soruna neden olabilir. Öyle ki kafeinin aşırı derecede alınması hayati tehlikelere dahi neden olabilmektedir. Aşırı dozda kafein alınması birçok yan etkiyi beraberinde getirir ve bu yan etkilerin ortadan kaldırılabilmesi için farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Kafein Tüketiminin Zararları

Aşırı kafein tüketimi vücutta pek çok olumsuz durumun meydana gelmesine neden olur. Aşırı dozda kafein tüketilmesi ile oluşabilecek sorunlar şu şekilde açıklanabilir:

Kaygı

Gün içerisinde çok fazla çay ve kahve tüketilmesi ile kişi kendini daha enerjik hisseder. Ayrıca kafein alınma sayesinde adrenalin hormonu daha sık salgılanacak ve bu nedenle kaygı durumu daha net şekilde görülecektir. Aşırı çay ve kahve tüketimi kişinin sinirli hissetmesini anksiyete bozukluğu yaşamasına ve gergin hissetmesine neden olabilir.

Uykusuzluk

Kafein kullanımının temel amacı uyanık kalmak ve daha enerjik hissetmektir. Ancak gün içerisinde çok fazla kafein tüketilmesi durumunda kişiler uykuya dalmakta sorun yaşayabilirler. Gün içerisinde çok fazla kafein tüketilmesi ile uykuya dalmakta veya deliksiz şekilde uyumakta zorluk çekebilmek mümkündür.

Sindirim Sorunları

Aşırı dozda alınan kafein ile sindirimde de pek çok sorunlarım ortaya çıktığı görülmüştür. Gün içerisinde çok fazla kahve tüketen kişilerde bağırsaklarda bazı sorunlar meydana geldi ve bunun sonucunda ishal gibi hastalıkların ortaya çıktığı görülmüştür. Ayrıca kahve tüketimini sınır getirilmemesi durumunda midede ülser veya reflü gibi sorunlarla karşılaşabilmek de mümkündür.

Bağımlılık

Aşırı doz kafein alımının belki de en büyük zararı bağımlılık yaratmasıdır. Gün içerisinde çok fazla kafein tüketen kişiler farkında olmadan kafeine bağımlı hale gelebilirler. Bağımlılık sonucunda yoksunluk çekmek veya kafein tüketmediğinde rahatsız hissetmek gibi sorunlarla karşılaşabilmek mümkündür. Bağımlılık kişilerde daha büyük sorunlara neden olabileceğinden kahvenin tüketimi sınırlandırılmalı ve bu sınırın dışında kafein alımı engellenmelidir.

Yukarıda ele alınan yan etkiler aşırı şekilde kafein tüketilmesi sonucunda ortaya çıkarlar. Bu durumların tedavi edilebilmesi ve kafeinin zararlarının minimuma indirilebilmesi için aşağıda farklı tedavi yöntemleri sıralanmıştır. Bu tedavi yöntemlerinin uygulanması ile aşırı dozda alınan kafein sonucunda ortaya çıkan zararların hafifletilebilmesi mümkün olacaktır.

Su Tüketimi

Aşırı kafein tüketimi sonucunda vücutta çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Uykusuzluktan bağımlılığa kadar pek çok yan etkisi bulunan aşırı dozda kafein tüketimi durumu bol su tüketilmesi ile tedavi edilebilir. Gün içerisinde bol su tüketen kişiler kafeinin vücuttan daha kolay atılmasını sağlarlar. Kafeinin vücuttan daha hızlı atılarak kafeinin böbrekleri verebileceği zararların önüne geçilmesi sağlanabilir. Ayrıca gün içerisinde çok fazla çay ve kahve tüketen kişiler idrara daha sık çıkarlar. İdrara daha sık çıkılması durumunda ise vücuttan daha fazla su atılır. İdrara sık çıkılması ile vücuttan atılan suyun geri alınabilmesi için gün içerisinde sık sık su içilmelidir.

Bitkisel Çaylar

Aşırı kafein tüketimi tedavisinde kullanılabilecek bir diğer yöntem ise bitkisel çay tüketimidir. Gün içerisinde çok fazla çay veya kahve tüketmek yerine bitkisel çayların tüketilmesi önerilir. Farklı aromalardaki bitki çaylarını tüketilmesi ile hem vücutta meydana gelen susuzluğun ortadan kaldırılması sağlanacak hem de kafein vücuttan daha kolay şekilde atılacaktır. Ayrıca papatya çayı gibi sakinleştirici etkiye sahip olan bitki çaylarını tüketilmesi ile kafein tüketimi sonucunda ortaya çıkan gerginlik durumunun doğrudan kaldırılması sağlanabilir.

Spor Yapmak

Gün içerisinde çok fazla kafein tüketilmesi vücuda birçok yönden zarar verir. Özellikle hareketsiz yaşama sahip olan kişilerin kafeinin zararlarından daha fazla etkilendikleri görülmüştür. Kafeinin zararlarının hafifletilebilmesi için gün içerisinde yürüyüş yapmak oldukça önemlidir. Yürüyüş yapılarak kafiyenin vücuda verdiği zararı bir nebze de olsun hafifletebilmek mümkün olacaktır. Yürüyüşe ek olarak spor salonlarına giderek de spor yapabilmek mümkündür. Özellikle ter atmanıza yarayan koşu veya ağırlık kaldırma gibi sporlar sayesinde kafeinin vücuttan ter sayesinde atılması sağlanacaktır. Kafeinin vücuttan ter ile atılması ile vücuda vereceği zararlar da minimuma indirilecektir.

Muz Tüketimi

Aşırı dozda kafein alımı sonunda midede çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Mide ülseri veya reflü gibi hastalıklar kafein tüketimi sonucunda oluştuysa midenin rahatlatılması için muz yenilmesi önerilir. Gün içerisinde bir adet muz tüketilerek midede meydana gelen yanma veya gaz sorunu ortadan kaldırılabilir. Ayrıca aşırı kafein alımı sonucunda ortaya çıkan kalp atış hızının artması sorunu da muz tüketimi sayesinde hafifletilebilir.

Magnezyum Alımı

Aşırı kafein tüketimi sonucunda vücutta meydana gelen zararların hafifletilebilmesi için magnezyum alımına özen gösterilmelidir. Özellikle kafein alımı sonucunda uykuya dalamama veya gergin hissetme gibi durumların ortadan kaldırılabilmesi için magnezyum bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir. Bu besinlerin tüketilmesi ile kişiler kendini daha rahat hissedecek ve aşırı kafein alımı sonucunda ortaya çıkan gerginlik durumundan kurtulacaktır. Magnezyum bakımından zengin olan kuruyemişlerin ve balık türlerinin tüketilmesi ile kafeinin zararları minimuma indirilebilir. Magnezyum bakımından zengin olan fasulye ya da avokado da tüketilmesi önerilen besinler arasında gösterilebilir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın