Astıma Ne İyi Gelir?

Astıma ne iyi gelir sorusu astım problemi ile mücadele eden kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Astım olan kişiler nefes almakta zorlanabilir veya astım nöbetleri geçirebilir. Ayrıca astım hastalarının sık sık öksürdüğü ve alerjik reaksiyonlar gösterdiği de görülmektedir. Bu nedenle astım sorunu ile mücadele eden kişiler evde hangi yöntemleri uygulayarak astım kaynaklı semptomları hafifletebileceklerini merak ederler.

Karanfil

Astıma ne iyi gelir sorusuna verilebilecek ilk cevap karanfil tüketimidir. Karanfil astım sonucu ortaya çıkan semptomların hafifletilmesinde kullanılan bitki türleri arasında yer alır. Karanfil ve içme suyu karıştırılarak kaynatılmasını sağlanır. Kaynatılan bu karışım ılıdıktan sonra süzülerek elde edilen su gün içerisinde tüketilmelidir. Karanfilin tadından ve kokusundan hoşlanmayan kişiler bu karışımın içerisine bir kaşık bal da ekleyebilirler. Karanfilli su gün içerisinde 2 kere aç karnına tüketilmelidir. Düzenli olarak karanfilin tüketilmesi ile astım sonucunda ortaya çıkan semptomların hafifletilmesi sağlanabilir.

Karanfil Yağı

Astıma ne iyi gelir sorusuna karanfil bitkisine ek olarak karanfil yağı da gösterilebilir. Karanfil yağı uçucu bir yağdır ve astım hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Karanfil yağı hem doğal ağrı kesici hem de iltihap sökücüdür. Astım hastaları nefes darlığı çektikleri zaman göğüs bölgelerine karanfil yağı sürerek nefeslerini açabilirler. Göğüs bölgesine karanfil yağının sürünmesi ve masaj yapılması ile kısa sürede hastalar daha rahat nefes almaya başlayacaktır.

Zencefil

Astıma ne iyi gelir sorusuna cevap olarak zencefil tüketilmesi gösterilebilir. Zencefil astım hastalarının karşılaşmış olduğu öksürük sorununu ortadan kaldırmaktadır. Zencefil ile astım kaynaklı meydana gelen öksürüğü ortadan kaldırabilmek için nar suyu ve bala da ihtiyacınız vardır. Öncelikle zencefilin suyunu çıkarmak ve nar suyu ile karıştırmak gerekir. Karışımı sırasında nar suyu ve zencefil suyunun bire bir oranda karıştırılmasına özen gösterilmelidir. Nar suyu ve zencefil suyu içerisine bir miktarda bal karıştırılarak öksürük problemi için bir karışım elde edilir. Hazırlanan karışım gün içerisinde 2 veya 3 bardak tüketilebilir. Zencefil, nar suyu ve bal karışımı astım nedeniyle ortaya çıkan şiddetli öksürüğü hafifletecektir.

Okaliptüs Yağı

Astım hastaları solunum yollarına tıkanması ve rahat nefes alamama sorunları ile sık sık karşılaşırlar. Hastaların rahat nefes alabilmesini sağlanabilmesi için okaliptüs yağı kullanmaları önerilir. Okaliptüs yağının kullanılması ile hastalar daha rahat nefes alacak ve solunum yollarının temizlenmesi sağlanacaktır. Astım tedavisinde okaliptüs yağını kullanılabilmesi için sıcak su içerisine 5-6 Damla okaliptüs yağı damlatılmalıdır. Okaliptüs yağı damlatılan sıcak su üzerine bir şeyler eğilmeli ve sudan çıkan buharı solunmalıdır. Okaliptüs yağı ve sıcak sudan elde edilen buharın solunması ile nefes darlığı problemi kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

İncir Kullanımı

Astım hastaları özellikle ilkbahar aylarında şiddetli öksürük krizleri ve nefes alamama sorunları ile karşılaşırlar. Bu sorunların temelinde polenlerin çıkması ve polenlerin astım hastalarına alerji yapması yatmaktadır. Yaz aylarında meydana gelen öksürük ve nefes alamama sorunlarının ortadan kaldırılabilmesi için incir tüketilebilir. Birkaç adet kuru incir eceden su içerisine bırakılmalı ve sabah incirler yumuşadığında tüketilmelidir. Gece boyu su içerisinde bekletilen incirlerin tüketilmesi ile birlikte astım sonucu ortaya çıkan semptomlar ortadan kalkacaktır.

Kafein Tüketimi

Astım krizleri ile karşı karşıya kalan kişiler çay ve kahve tüketimini ağırlık verebilirler. Çay ve kahve kafein bulunduran besinlerdir ve astım sonucu ortaya çıkan semptomları hafifletmek için kullanılabilirler. Dengeli şekilde kafein kullanılması ile akciğerdeki hava kanallarının temizlenmesi ve daha rahat nefes alınması sağlanabilir. Kafein tüketimi ile ayrıca astım atakları sonucu ortaya çıkan krizlerin ve önüne geçilebilir. Ancak çay ve kahve tüketimini gün içerisinde belirli bir sınır getirilmeli ve 3 bardaktan fazla çay tüketilmemelidir. Çaya ek olarak kahvede 2 fincandan fazla gün içerisinde tüketilmemelidir.

Bal

Astıma ne iyi gelir sorusuna astım sonucu oluşan öksürüklerin giderilmesini sağlayan bal gösterilebilir. Bal düzenli olarak tüketildiği takdirde astım öksürüğünü hafifletecek ve daha rahat nefes alınmasını sağlayacaktır. Astım tedavisinde balın kullanılabilmesi için ılık su içerisine bal eklenmesi ve bu suyun gün içerisinde 2 veya 3 defa tüketilmesi gerekir. Sıcak su ve bal karışımı ile astım ataklarının önüne geçirebildiği gibi öksürük de hafifletilebilir. Bal ayrıca tarçın ile karıştırılarak da gece uyumadan hemen önce tüketilebilir. Bal ve tarçın karışımı ile gece öksürüklerinin önüne geçilebilir.

 

İçeriği Oylayın

“Astıma Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın