Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ayak altı yanması sürekli olarak ayakta çalışan kişilerin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Ayaklarda başlayan ağrı ve yanma şikayetleri ile mustarip olan kişiler zaman zaman ağrının artması sorunuyla da karşılaşırlar. Ayak altı yanması sızlaması farklı nedenler sonucunda meydana gelir ve kişilerin günlük hayatını olumsuz etkiler.

Ayak Yanması Nedir?

Ayak altı yanması neden olur hangi doktora gidilir gibi birçok sorun ayaklarında yanma yaşayan kişilerin merak ettiği sorulardır. Ayaklarda meydana gelen yanma özellikle geceleri meydana gelen bir sorundur. Kişiler gündüz iş hayatı ve koşuşturma nedeniyle ayaklarından yanma veya sızlama hissetmeyebilirler. Ancak özellikle geceleri ayakların altının yanması ve sızlaması gibi sorunlarla karşılaşan çok sayıda insan bulunur. Ayak altı yanması ve uyuşması zamanla daha şiddetli olmaya başlar. Ayaklarda meydana gelen yanma o kadar artar ki bu yanma kişinin bileklerine ve bacaklarına kadar ulaşabilir. Ayak yanması ayakların aşırı ısınması sonucunda tespit edilebilen bir sendromdur. Aşırı ısınma yerini ayakların uyuşmasına veya karıncalanmasına bırakabilir. Kişilerin günlük yaşamını etkileyen bu sendromun tedavi edilebilmesi için gidilmesi gereken uzmanlar arasında nöroloji uzmanları veya metabolizma hastalıkları uzmanları yer alır. Bu uzmanlara danışarak sendromun neden meydana geldiği tespit edilebilir ve buna uygun tedavi yöntemleri belirlenebilir.

Ayak Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak yanması ve kızarması birçok insanda görülen bir sendromdur. Bu sene öncelikle ayak altının yanmaya başlaması ile ortaya çıkar ve sonrasında ayakların kızarması veya uyuşması gibi farklı durumlar ortaya çıkabilir. Ayak yanması meydana gelmesi birçok sebebi bulunur. Ayak altı yanması sebepleri başlıca şöyle açıklanabilir:

 • Kronik böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliği
 • Diyabet hastalığı
 • Ayaklarda kırık veya çatlak meydana gelmesi
 • Ayaklarda mantar bulunması
 • Kişilerin alerjik bir vücuda sahip olması
 • Kişilerin çok fazla ayakta kalması
 • Yürümek veya koşmak gibi eylemlerin çok sık yapılması
 • Yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda ayakkabının ayakları rahatsız etmesi
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Menopoz dönemine girilmesi veya menopoz döneminde olunması
 • Vücutta aşırı kansızlık bulunması
 • Alkolün çok fazla tüketilmesi
 • Sigara kullanımında aşırıya kaçılması
 • Vücutta iltihaplı romatizmanın bulunması
 • Aşırı kilo
 • Ayak altı yanması hangi vitamin eksikliğinden olur sorusunun cevabı olan B12 eksikliği ve d vitamini eksikliği de ayaklarda yanma meydana gelmesine sebep olan etmenler arasındadır
 • B6 vitamini kullanımında doz aşımı yapılması.
Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir?
Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Altı Yanmasının Tanısı Nasıl Konulur?

Ayak altı yanması tedavisi için öncelikle doğru bir uzman ile iletişime geçilmelidir. Ayak altı yanması hangi bölüm bakar sorusunun cevabı olarak nöroloji uzmanları ve metabolizma hastalıkları uzmanları gösterilebilir. Uzmanlar gerekli testleri yaparak ayak altında neden yanma meydana geldiğini tespit edebilirler. Ayak altı yanmasının teşhisinin konulabilmesi için yapılan testler şöyle açıklanabilir:

Kaslarda meydana gelen elektriksel faaliyetlerin ne seviyede olduğunu ölçebilmek için elektromiyografi testi yapılır. Bu test sayesinde kasların refleks seviyeleri ölçülebilir.

Ayak altı yanmasının teşhisinin konulabilmesi için yapılan testler arasında laboratuvarda yapılan testler de bulunur. Bu testler arasında baştan kan testleri olmak üzere idrar testleri de yapılabilir. Kan testlerinde yapılma amacı sendromun şeker veya vitaminlerden meydana gelip gelmediğini anlayabilmektir. İdrar tahlili kişinin böbreklerinde veya idrar yollarında herhangi bir sorunun olup olmadığını anlayabilmek için yapılan testtir.

Sinirlerde herhangi bir kayıp olup olmadığını tespit edebilmek için de sinir biyopsi adı verilen bir test uygulanır. Bu testin uygulanması ile hastalığın sinir kaybından meydana gelip gelmediği öğrenilebilir.

Ayak Altı Yanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak altı yanması ve ağrısı neden olur sorusu ile yola çıkan kişiler tedavi yöntemlerinin de aramaya koyulurlar. Ayaklarda meydana gelen yanma ve sızlama sorunu zamanla ayakların uyuşmasına neden olabilir. Ayaklarda meydana gelen yanma sorununun önüne geçilmemesi ve tedavi edilmemesi durumunda daha ciddi sorunlar ile karşılaşabilmek mümkündür. Ayak altı yanması nasıl geçer sorusu ile yola çıkan kişiler öncelikle alanında uzman olan bir doktordan randevu alınmalıdır. Doktor hastalığın neden meydana geldiğini tespit edebilmek için kan tahlili veya idrar tahlili gibi yollara başvurabilir. Hastalığı neden meydana geldiğinin teşhis edilmesinin ardından hastalığın tedavi yöntemlerini geçilir.

 • Ayak altında yanma meydana gelmesinin nedeni diyabet hastalığı ise kişilerin kan şekerlerini düşürülmesi için tedavi uygulanmaya başlanır. Bu tedavi yöntemi genellikle diyetisyenler tarafından yazılan bir diyetin uygulanması şeklinde olur.
 • Ayak altlarında yanma meydana gelmesinin nedenleri arasında vitamin eksiklikleri de bulunduğundan kişilerin b vitamini düzenli şekilde alması sağlanır.
 • Ayak altı yanmasının nedeni olarak alkol gösterildiyse kişilerin alkol kullanımını azaltması için gerekli önlemler alınır.
 • Böbrek hastalıkları veya böbrek yetmezliği gibi bir sorun nedeniyle ayaklarda yanma meydana geliyor ise kişiler değiliz merkezlerine yönlendirilir.
 • Ayaklardaki mantar da kişilerin ayaklarının yanmasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için mantar önleyici kremler veya ilaçların kullanılması önerilebilir.
Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir?
Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ayak altı yanması nedeni tespit edildikten sonra gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavi yöntemlerine ek olarak kişilerin yaşamlarında almış olduğu tedbirler de hastalığın daha hafif atlatılmasına ve geçmesine olanak sağlar. Ayak altında meydana gelen yanmanın önlenmesi için yapılabilecekler şöyle sıralanabilir:

 • Ayak altı yanması ve iğne batması gibi sorunlar ile karşılaşan kişiler öncelikle kaliteli ayakkabılar kullanmalıdırlar. Bu ayakkabılar kişinin ayak yapısına göre seçilmelidir ve konforlu ayakkabılar tercih edilmelidir
 • Ayaklarında yanma meydana gelen kişiler su tüketimini artırmalıdırlar. Su tüketiminin arttırılması ayak yanmasının nedenleri arasında yer alan böbrek rahatsızlıklarının önüne geçilmesini sağlar
 • Kişilerin ayakkabı seçimi kadar ayakkabıları kullanımı da oldukça önemlidir. Aynı ayakkabı sürekli olarak giyilmemelidir ve ayakkabının değiştirilmesi sağlanmalıdır. Ayakkabı değiştirilerek hava alması sağlandığında ayaklarda meydana gelen mantarın önüne geçilebilir. Mantarın önüne geçilmesi ile ayaklarda meydana gelen yanmanın da önüne geçilebilir
 • Spor yapan kişiler ayakkabılarını sık sık değiştirdikleri gibi çoraplarını da değiştirmelidirler
 • B12 vitamini eksikliği yaşayan kişiler vitamin takviyesi almalıdırlar.
İçeriği Oylayın

“Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın