Ayak Koku Problemine Karşı Ne İyi Gelir? Ayak Hijyen Önerileri

Ayak koku problemine karşı alınan önlemler sayesinde ayakta meydana gelen kokuların ortadan kaldırılması sağlanabilir. Ayakta kokuların meydana gelmesinin nedenleri arasında ayak hijyeninin yeterince sağlanamaması ve ayaklarda mantar gibi sorunların meydana gelmesi gösterilebilir. Ayaklarda meydana gelen kokuların giderilebilmesi için evde yapılacak doğal ayak deodorantları sayesinde kokular ortadan kaldırılabilir.

Limon Suyu

Ayak koku problemine karşı kullanılabilecek ilk doğal ayak deodorantı limon suyudur. Limon suyu ayaklarda meydana gelen kokunun hafifletilmesine ve ayaklardaki sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bir besin maddesidir. Limon suyu ile ayaklarda meydana gelen kokulun kaldırılabilmesi için limon suyu ve suyun karıştırılması önerilir. Bir miktar suyun içerisine damlatılacak birkaç damla limon suyu sayesinde elde edilen karışımın içerisine ayaklar sokularak bekletilmelidir. Bu karışım içerisinde ayaklar yarım saat kadar bekletilmeli ve ardından kurulanmalıdır. Limon suyu ve su karışımı içerisinde ayakların bekletilmesi ile birlikte ayaklardaki bakterilerin temizlenmesi sağlanacaktır. Ayaklarda bulunan bakterilerin temizlenmesi ile birlikte ayaktaki kokular ve hastalıklar da ortadan kalkacaktır.

Epsom Tuzu

Ayak koku problemine karşı kullanılabilecek doğal ayak deodorantları arasında epsom tuzu da bulunur. Epsom tuzu ayaklarda detoks yapılması için kullanılan bir üründür. Bu ürün sayesinde ayaklarda bulunan kokunun ortadan kaldırılması ve kokuya neden olan bakterilerin temizlenmesi sağlanabilir. Epsom tuzu kullanımı ile birlikte ayaklardaki ağrıların giderilmesi de sağlanacaktır. Epsom tuzunu kullanılabilmesi için sıcak su ile çözülmesi gerekir. Sıcak su ile çözülen Epsom tuzu içerisinde ayakların bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Ayakların bu karışım içerisinde yarım saat kadar bekletilmesi ve ardından kurulanıp nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu işlem evde uygulanabilecek en doğal ve pratik yöntemlerden birisidir. Epsom tuzu ve su karışımı her gün ayaklara uygulanabilecek bir yöntemdir. Bu karışımın ayaklara uygulanması ile birlikte ayaklarda meydana gelen kokunun kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması sağlanacaktır.

Yeşil Çay

Ayaklarında koku bulunan kişiler bu kokuları ortadan kaldırmak için yeşil çay veya siyah çay kullanabilirler. Çay tedavisi ile birlikte ayaklarda bulunan kokuların giderilmesi ve ayakların ferahlatılması sağlanacaktır. Özellikle yeşil çay ayaklarda bulunan kokunun kısa süre içerisinde giderilmesini sağlayacaktır. Yeşil çayın bir miktar su ile demlenmesi ve bu karışımın içerisinde ayakların 20 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. Yeşil çay içerisinde bulunan etkin maddeler sayesinde ayaklarda bulunan bakteriler tedavi edilecek ve ayaklarda meydana gelen rahatsız edici kokular ortadan kaldırılacaktır.

Sirkeli Su

Ayak koku problemine karşı evde yapılabilecek doğal deodorantlar arasında sirkeli su da bulunur. Özellikle sürekli olarak ayakta çalışan veya ayakları uzun süre ayakkabı içerisinde kalan kişiler sirkeli su karışımı ile ayaklarında meydana gelen sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayabilirler. Uzun süre ayakta çalışmak veya ayakların uzun süre ayakkabı içerisinde kalması nedeniyle ayaklar terlemekte ve bunun sonucunda ayaklarda koku meydana gelmektedir. Ayaklarda meydana gelen bu rahatsız edecek kokunun ortadan kaldırılabilmesi için sirke ve su karışımı önerilir. Sirke ve su karışımı içerisine ayakların bir süre sokularak dinlendirilmesi gerekir. Sirkeli su karışım içerisinde ayakların 15 ile 20 dakika bekletilmesinin ardından ayakların kurulanması gerekmektedir. Sirkeli su karışımının ayakları düzenli olarak uygulanması durumunda ayaklarda meydana gelen koku kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Sirke sahip olduğu antioksidan sayesinde ayaklarda meydana gelen bakterilerin de tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

Karbonat

Ayaklarda meydana gelen kötü kokunun ortadan kaldırılabilmesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisi de karbonattır. Ayakta meydana gelen kokuların ortadan kaldırılması için karbonat ve su karıştırılmalıdır. Karbonat ve suyun karıştırılması ile elde edilen karışımın içerisine ayakların sokularak bir süre dinlendirilmesi gerekir. Karbonat ve su karışımı içerisinde ayakların dinlendirilmesi ile birlikte ayaklarda meydana gelen rahatsız edici kokunun ortadan kalktığı görülecektir. Bu yöntemi her gün uygulayabilmek mümkündür ve bu yöntemin her gün uygulanması sayesinde kısa süre içerisinde ayak kokusu problemi tamamen ortadan kalkacaktır.

Hint Kınası

Ayak koku problemine karşı kullanılabilecek doğal deodorantlardan birisi de Hint kınasıdır. Hint kınasının ayaklarda kullanılması ile birlikte ayaklarda meydana gelen kokunun ortadan kalkacağı görülecektir. Ayaklarında koku bulunan kişiler bu kokuyu gidermek için ayaklarına Hint kınası yakmayı deneyebilirler. Hint kınasının ayakları dönem dönem yakılması ile birlikte ayaklarda meydana gelen kokunun ortadan kalktığı görülecektir. Hint kınasının kullanımı ayrıca ayaklarda meydana gelen bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak ve ayakların daha nemli olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca Hint kınasının ayaklara yakılması ile birlikte ayaklarda meydana gelen kaşıntı problemi de ortadan kalkacaktır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın