Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Ayak kokusu birçok kişinin maruz kaldığı oldukça can sıkıcı bir problemdir. Ciltte ter ve bakterilerin birleşmesi sonucu ayak kokusu oluşmaktadır. Ayaklarda oluşan nem bakterilerin artmasına yol açar. Bu nedenle ayakların sık sık havalandırılması gerekir. Ayaklar devamlı nemli olursa bakteri sayısı artarak ayak kokusu riski artar.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Epsom Tuz: Epsom tuzu düzenli olarak ayak banyosu için kullanılarak ayak kokusu önlenebilir.

Kabartma Tozu: 1 litre suyun içine 1 yemek kaşığı kabartma tozu eklenerek iyice karıştırılır. 10 gün boyunca gece yatarken ayaklar bu karışımın içinde 20 dakika kadar bekletilir. Düzenli yapıldığında ayak kokusunu önleyen bir uygulama olduğu fark edilir.

ayak kokusu 2

Lavanta Yağı: Lavanta hoş kokusunun haricinde bakterileri öldürücü bir özellikte taşımaktadır. Ayak kokusuna yol açan mantarları yok etmek için lavanta yağı kullanılabilir. Yeteri kadar ılık suyun içine birkaç damla lavanta yağı damlatılarak ayaklar bu suyun içinde bekletilir. İşlem günde 2 defa tekrarlanabilir.

Şap: Şap antiseptik özellik taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde bakterilerin çoğalmasını engeller. 1 su bardağı suyun içine yarım tatlı kaşığı şap eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra hazırlanan suyla ayaklar yıkanır. Ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanır. İşlem ayak kokunsa karşı günde 1 defa uygulanabilir.

Siyah Çay: Siyah çay ayak kokusuna yol açan bakterileri öldürmek için kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. 2 su bardağı siyah çay yarım kova suya eklenir. Ayaklar hazırlanan suyun içinde 15 dakika kadar bekletilir. İşlem 10 gün boyunca düzenli tekrarlanmalıdır.

Adaçayı: Adaçayı da tıpkı siyah çay gibi ayak kokusuna karşı kullanılabilecek diğer bir yoldur. Adaçayı eklenen suyun içinde ayaklar 15 dakika kadar bekletilerek ayak kokusu önlenebilir.

Sirke: Sirke bakterileri önlemek hem de ayak kokusunu önlemek için kullanılabilecek en ideal yöntemlerdendir. 8 bardak suyun içine 1 fincan sirke eklenerek karıştırılır. Ayaklar hazırlanan karışımda 15 dakika kadar bekletildikten sonra sabunla iyice yıkanır.

Zencefil: Zencefil bakterilerin çoğalmasını engelleyici bitkilerden biridir. Zencefil kökü kaynatılır. Kaynayan suyun içinde ayaklar gece yatmadan önce 15 dakika kadar bekletilir. 15 gün boyunca her gün uygulanarak ayak kokusunun önüne geçilebilir.

ayak kokusu 3

Ayak Kokusunun Diğer Nedenleri

 • Stres
 • Kullanılan ilaçlar
 • Uyuşturucu ve alkol
 • Menopoz dönemi
 • Hormonal değişimler
 • Yeterli hijyen sağlayamamak

Ayak kokusunu önleyebilmek için evde bazı pratik uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar;

 • Ayaklar günlük sabunlu su ile yıkanmalıdır.
 • Günlük çorap değiştirilmeli ve kullanılan çorabın sentetik olması gerekir.
 • Ayaklar mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır.
 • Bakteri oluşumunu engellemek için giyilen ayakkabıya karbonat serpiştirilebilir.
 • Ayak kokusunu önlemek için eczanelerden temiz edilebilecek koku giderici tozlar kullanılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir