Ayak Mantarına Karşı Ne İyi Gelir? Doğal Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarına karşı evde yapılabilecek doğal karışımlar ile ayakta bulunan mantarların geçmesi sağlığınabilir. Ayak mantarları özellikle sürekli ayakta kalan kişilerin karşılaştığı bir sorundur. Ayak mantarı sorunu ile karşılaşan kişiler ayak mantarını evde nasıl tedavi edebileceği konusunda araştırmaya koyulurlar. Özellikle ayaklarda mantar oluşmaya başlaması ile birlikte parmak aralarındaki yaralar ve kötü koku gibi sorunlar da artış göstermektedir. Ayaklarda meydana gelen mantar ve mantar sonucunda oluşan sorunlar evde yapılan bitkisel kürler sayesinde tedavi edilebilir.

Kına

Ayak mantarına karşı doğal tedavi yöntemleri arasında ilk sıralarda kına gösterilebilir. Kına yüzyıllar boyudur ayak mantarının tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Ayaklarında koku ve mantar oluşumu olan kişiler ayaklarına kına yakarak bu sorunlardan kurtulabilirler. Mantar bulunan ayaklara kına yakılması ile birlikte başta ayak kokusunun giderilmesi sağlanacaktır. ayak kokusunu giderilmesine ek olarak ayaklarda mantar oluşumu yeni başladıysa bu oluşumun da önüne geçilecektir. Kınanın vücuda ve ayakları herhangi bir zararı olmadığından herkes tarafından ayak mantarlarına karşı kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisidir.

Karbonat

Ayak mantarına karşı ayak mantarı önleyici ürünlerden birisi de karbonattır. Ayaklarında mantar bulunan ve mantar sonucunda kötü koku oluşan kişiler karbonat ve su karışımı kullanarak bu sorunlardan kurtulabilirler. Ayaklarda bulunan mantarlara karşı karbonat ve su karışımı içerisine ayakların sokularak bekletilmesi önerilir. Karbonatla su karışımı içerisinde bekletilen ayaklar sonucunda ayaklarda bulunan mantarların temizlenmesi sağlanacaktır. Ayrıca karbonatlı su kullanımı ile birlikte ayaklarda meydana gelen kaşıntı ve koku durumu da ortadan kalkacaktır.

Elma Sirkesi

Ayak mantarına karşı alınabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de elma sirkesi kullanımıdır. Elma sirkesi kullanılması ile birlikte ayaklarda bulunan bakterilerin temizlenmesi ve mantarın iyileşmesi sağlanacaktır. Ayaklarda bulunan mantarın iyileştirilebilmesi için elma sirkesi ve su karışımı içerisine ayakların sokularak dinlendirilmesi önerilir. Elmalı su karışımı içerisine ayakların sokularak 20 dakika bekletilmesinden ardından ayakların kurulanması gerekir. Bu yöntem her gün tekrarlanarak ayaklarda bulunan mantarların temizlenmesi sağlanabilir.

Çay Ağacı Yağı

Ayaklarında mantar bulunan kişiler bu mantarlardan nasıl kurtulabilecekleri konusunda derin bir araştırmaya koyulurlar. Ayaklarda bulunan mantarların tedavi edilebilmesi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı mantar bulunan ayakları uygulanarak ayakları masaj yapılması önerilir. Çay ağacı yağı ile yapılan masaj sayesinde ayakta bulunan kokunun giderilmesi sağlanır. Bu masaj sayesinde ayrıca ayaklarda bulunan mantarın temizlenmesi de sağlanır.

Lavanta Yağı

Ayaklarda bulunan mantar sorunu doğal tedavi yöntemleri ile hafifletilebilir. Özellikle mantar sonucunda ayaklarda yaralanma ve kaşıntı sorunları görülmeye başlar. Ayak mantarı ayrıca ayaklarda koku da yapmaya başlayacaktır. Ayak mantarı sonucunda ayakta oluşan kaşıntı ve koku probleminin önüne geçilebilmesi için lavantayı kullanılabilir. Lavanta yağı ile mantar bulunan bölgelere masaj yapılarak ayakta bulunan mantarın kısa süre içerisinde tedavi edilmesi sağlanabilir. Lavanta yağı ile masaj her gün uygulanabilen bir yöntemdir ve bu yöntemin düzenli olarak uygulanması durumunda ayaklarda ayak mantarı nedeniyle oluşan tüm sorunlar ortadan kalkacaktır.

Kekik Yağı ve Zeytinyağı Kürü

Ayaklarda meydana gelen mantar ve koku problemi için kullanılabilecek mantar önleyici kürler arasında ilk sırada kekik ve zeytinyağı kürü gösterilebilir. Ayaklarda meydana gelen mantarın temizlenebilmesi için antioksidan bakımından zengin olan besinlerin kullanılması gerekmektedir. Bu noktada antioksidan bakımından zengin olan ürünler arasında zeytinyağı ve kekik yağı da bulunur. Zeytinyağı ve kekik yağı karışımı her gece ayakları uygulanır. Bu kürün her gece ayakları uygulanması ve kürün sabaha kadar ayaklarda kalması sağlanmalıdır. Düzenli olarak yapılan kekik yağı ve zeytinyağı kürü ile kısa süre içerisinde ayaklarda bulunan mantarın temizlenmesi sağlanabilir. Bu kürü uygularken kekik yağı ve zeytinyağının mantarları daha kısa sürede tedavi edebilmesi için ayaklara çorap giyilerek uyunması önerilir.

Limon Yağı

Ayak mantarına karşı alınabilecek önlemler arasında limon yağı da yer alır. Limon içerisinde bulunan antioksidan yağlar sayesinde ayaklarda meydana gelen mantar sorununun tedavi edilmesini sağlayacaktır. Limon yağı kullanımı ile ayaklarda meydana gelen kokunun ortadan kaldırılması da sağlanacaktır. Ayak mantarları için limon yağı ve su karışımı ile elde edilen karışım içerisinde ayakların dinlendirilmesi gerekir. Limon yağı ve su karışımı içerisinde ayakların 20 dakika dinlendirilmesi işlemi her duştan sonra tekrarlanabilecek bir yöntemdir. Her duşun ardından uygulanan bu karışım sayesinde ayaklarda meydana gelen mantar sorununun önüne geçilebilir.

 

İçeriği Oylayın

“Ayak Mantarına Karşı Ne İyi Gelir? Doğal Ayak Mantarı Tedavisi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın