Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Ayak mantarı, genelde ayak parmaklarının aralarında ve ayağın alt kısmında görülen bir rahatsızlıktır. Nadiren de olsa kişilere ağrı hissi verebilir. En önemli belirtisi kaşıntıdır. Bilhassa ayak parmaklarının arasından gelen kötü koku ve beyaz pullara benzer döküntüler hastalığın kötü yanlarıdır. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle aynı evde yaşayan kişilerin terlik ve ayakkabı gibi eşyaları ortak kullanmamaları gerekir. Aynı zamanda toplu olarak faaliyet gösterilen yüzme havuzları, hamam ve sauna gibi yerler bulaşma riski fazla olan yerlerdir. Böyle yerlerde eğer çıplak ayak dolaşmış iseniz ayağınızı bol sabunlu su ile yıkamalısınız.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

  • Ayaklar öncelikle ılık su ve hijnenik bir sabun ile yıkanır. Yıkandıktan sonra nemli kalmasına müsaade edilmeden bir bez veya saç kurutma makinesi ile ayaklar kurutulur. Ardından geniş bir leğenin içerisine bir litre ılık su ile yarım litre elma sirkesi ilave edilip karıştırılır. Suyu birkaç dakika bu şekilde beklettikten sonra ayaklar içerisine alınır ve 25 dakika kadar bekletilir. Ayaklar sudan çıktıktan sonra tekrar durulanmasına gerek yok. Sadece sudan çıkan ayakları iyi bir şekilde kurulamak yeterli olacaktır.
  • İki litre kaynar suyu bir leğenin içerisine alın ve üzerine 1 yemek kaşığı tarçın ilavesi yapıp ayakları bu suda 15 dakika kadar bekletin. Ardından ılık su ile ayakları durulayın ve ardından pamuklu bir havlu ile kurulayıp işlemi bitirin.
  • Bir tane büyük boyda sarımsağı ikiye kesin ve ayağın mantar sorunu olan kısmına sarımsağı sürerek ovun. Ayak yeteri kadar ovulduktan sonra 5 dakika kadar bekleyin ve sürenin ardından ılık sabunlu su ile yıkayıp durulayın. Bu işlemi her gün bir kere olmak kaydıyla yapabilirsiniz.
  • Ayak mantarından kaynaklanın koku genelde bu sorun ile mücadele eden kişileri çok rahatsız eder. Kokuyu gidermek için çorabınızın içerisine az miktarda karbonat serpiştirebilirsiniz. Aynı şekilde ayakkabılarınıza ve evde kullandığınız kapalı terlikler varsa onların içlerine de karbonat serpiştirebilirsiniz.
  • Ilık karbonatlı su ile ayaklar her gün yıkanabilir. Yalnız kullanılacak olan karbonatın eczaneden temin edilmesi gerekir.
  • Ayak mantarı için kullanılan krem veya ilaçlar varsa düzenli bir şekilde kullanılması ve aksatılmaması tedavinin hızlı bir şekilde ilerleme gösterebilmesi adına önemlidir.
  • Ayakların her gün mutlaka sabunlu su ile yıkanması gerekir.
  • Kullanılan çorapların mutlaka pamuklu olması gerekir. Naylon karışımı olan çoraplarınız varsa hastalığın olduğu dönemlerde kullanmamanız da fayda var.

Benzer Konu :

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir