B Vitamini Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

B vitamini suda erime özelliği olan vitaminlerdir. Süt ve süt ürünlerinde, hayvansal besinlerde B grubu vitamini bolca bulunmaktadır. Aynı zamanda yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyvelerde B vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir.

B vitamini vücutta karbonhidratın yakımını sağlayarak enerjinin açığa çıkmasına yardımcı olur. Hormon üretimini destekler, ağız ve cilt yapısının sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca konsantrasyonu güçlendirici, öğrenme kabiliyetini arttırıcı ve beyinde oluşabilecek hasarı onarıcı özelliği vardır.

b vitamini2

Fiziksel ve zihinsel sağlığı destekleyerek bedenin güçlenmesini sağlar. B vitamini oldukça faydalı bir vitamindir ve faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Vücutta yaşanan B vitamini eksikliği nedeniyle vücutta ciddi hasarlar meydana gelebilir. B vitamininin vücut tarafından depolanma gibi bir özelliği yoktur. Bu nedenle günlük beslenme listesi B vitamini zengini gıdalardan oluşturularak günlük olarak vücuda alınmalıdır. B vitamini faydalı diye aşırı alım yapmak fayda yerine zarar sağlar. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınmalıdır.

B vitamini 11 adet vitaminin birleşmesi ile oluşan bir vitamin türüdür. Dolayısı ile ruh sağlığını koruyan en önemli vitaminlerden biridir.

B Vitamini Neye İyi Gelir?

B1 Vitamini: B1 vitamininin iştahı düzenleyici etkisi vardır. Metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlar. Tahıllı gevrekler, yeşil yapraklı sebzeler, buğday tohumu, badem, ceviz gibi gıdalarda bolca bulunmaktadır.

B2 Vitamini: Cilt yapısının sağlığını korumak için oldukça faydalıdır. Peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinde bolca bulunur. Ayrıca tavuk, balık, kuşkonmaz, ıspanak, yumurta B2 vitamini bakımından oldukça zengindir.

B3 vitamini: Somon, tavuk, hindi ve farklı deniz ürünleri B3 vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. B3 vitamini sinir ve kalp sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

B9 Vitamini: B9 vitamini folik asit bakımından zengin içeriğe sahiptir. Şalgam, ıspanak gibi birçok besinde folik asit bulunmaktadır. Folik asit kırmızı kan hücreleri ve sinir sistemi için oldukça yararlı bir mineraldir. Folik asit ihtiyacı B9 vitamini sayesinde karşılanabilir.

B12 vitamini: B12 vitamini tahıl ve deniz ürünlerinde bolca bulunur. Kan hücreleri ve sinir sistemi için olmazsa olmaz vitaminlerden biridir.

b vitamini3

B Vitamininin Fayda Ve Zararları

Günlük ihtiyaç doğal yollardan sağlanıyorsa sağlık için oldukça önemlidir. Ancak günlük B vitamini ihtiyacı karşılanamıyorsa sağlık açısından ciddi sorunlar yaşanabilir. B vitamini eksikliği nedeniyle ilk olarak beyin etkilenebilir.

B vitamini oldukça geniş bir şekilde sağlığa faydalıdır. Yaşa ve sağlık durumuna bağlı olarak B vitamini doğal yollardan karşılanamıyorsa dışarıdan doktor tavsiyesi ile takviye yapılabilir. B vitamini takviyesi özellikle beyin ile alakalı problemlerin tedavisi için uygun görülür.

B vitamini eksikliği nedeniyle yorgunluk, halsizlik, stres, depresyon, sersemlik hali, cilt yapısında bozukluk, diş ve diş eti kanamaları, kabızlık, iştah kaybı ve kansızlık problemlerine maruz kalınabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir