Bacak Güçlendirmeye Ne İyi Gelir?

Bacak güçlendirme yapılan egzersizler sayesinde gerçekleştirilebilir. Özellikle sporun farklı dalları ile ilgilenen kişiler bacaklarını güçlendirmek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bacakların güçlendirilebilmesi için en etkili yöntem güçlendirme hareketlerinin yapılmasıdır. Bacak güçlendirmek için belirlenen hareketlerin düzenli olarak tekrarlanması ile kişiler daha sağlıklı bacaklara sahip olacaktır.

Squad

Bacak güçlendirme egzersizlerinin ilk sırasında squad yer alır. Düzenli olarak squad yapılması ile birlikte başta bacak kasları olmak üzere kalça kaslarının da güçlendirilmesi sağlanır. Bacakların güçlenebilmesi için squad hareketini yapılabilmesi için aşağıdaki adamların takip etmek yeterli olacaktır:

 • Hareket için önce ayakta durulması ardından da dizlerin kırılarak ayakların omuz hizasında açılması gerekir
 • Eller yere paralel olacak şekilde uzatılır ve kafanın öne doğru hafif eğik olmasını sağlanır
 • Pozisyon alındıktan sonra kişiler nefes alıp vererek oturup kalkma hareketini gerçekleştirirler
 • Bu yöntemin gün içerisinde uygulanması ile daha güçlü ve kaslı bacaklara sahip olabilmek mümkündür.

Hack Squad

Bacak güçlendirme hareketleri içerisinde hack squad adı verilen bir egzersiz de bulunur. Bu hareketini yapılabilmesi için bir makine ihtiyaç duyulmaktadır. Spor salonlarında bu hareketin gerçekleştirilmesi ile birlikte bacaklarınızın ne kadar güçlendiğini kısa süre içerisinde görebilirsiniz. Hack squad hareketinin yapılabilmesi için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

 • Omuzların ve boynun makinede belirlenmiş olan alana konulması gerekir
 • Omuzlar ve baş doğru şekilde hizalandırıldıktan sonra ayaklar omuz genişliğinde açılmalıdır
 • Omuzların açılması ile birlikte kişiler ağırlık hissetmeye başlarlar
 • Omuzları alınan ağırlıklar sayesinde bacakların kendine doğru çekilip tekrardan eski haline getirilmesi gerekmektedir
 • Egzersizi gerçekleştirirken dikkatli olmakta ve boyuna aşırı şekilde yüklenmemek de oldukça önemlidir. Bu hareketin düzenli olarak yapılması ile bacaklar kısa süre içerisinde daha güçlü bir hale bürünecektir.

Deadlift

Bacakların güçlendirilmesi için uygulanabilecek egzersiz hareketlerinden birisi de deadlift hareket eder. Bu hareketini yapılabilmesi için bir ağırlık gerekmektedir. Ağırlık için dambıl veya halterlerden faydalanılabilir. Bu hareketin yapılabilmesi için parmakların barın altında olması ve ardından omuzlarla ayakların aynı hizaya getirilmesi gerekir. Ardından kişilerin çömelip kalkması sağlanmalıdır. Bu işlem sırasında dambıl veya ağırlığın kullanılması ile bacakların kısa süre içerisinde güçlenmesi sağlanacaktır. Bu hareket beden yorulana kadar tekrarlanabilir.

Lunge Hareketi

Lunge hareketi özellikle alt vücudun çalıştırılmasını sağlayan bir harekettir. Bu hareketi squad hareketlerinden daha zor olmakta ve squadtan daha kısa sürede etkilerini göstermektedir. Hareketini yapılması ile birlikte baldır kasları başta olmak üzere bacaktaki tüm kaslar çalışacaktır. Hareketini yapılabilmesi için öncelikle kişilerin ayakta durarak harekete başlaması gerekir. Ardından kişiler bir bacağını iki adım kadar öne alıp dizlerini bükmelidirler. Kişiler ardından başlangıç pozisyonuna dönerler. Aynı işlem diğer bacak içinde tekrarlanır ve kişiler bu hareketi istediği kadar sürdürebilirler. Lunge hareketinin düzenli olarak yapılması ile birlikte kalça ve baldır kasları başta olmak üzere bacakta bulunan tüm kaslar çalışacaktır. Kasların çalışması ile birlikte bacakların güçlenmesi sağlanacaktır.

D Vitamini Takviyesi

Bacak güçlendirme için çeşitli egzersiz hareketlerinin yapılması önerilir. Önerilen egzersiz hareketleri ile bacakların güçlendirilmesi ve şekil alması sağlanabilir. Ancak bacakların güçlendirilebilmesi için sadece dışarıdan yapılan hareketler yeterli olmamaktadır. Hayalindeki güçlü bacaklara ulaşmak isteyen kişiler vücutlarını almış oldukları kalsiyum ve D vitaminini olabildiğince dikkat etmelidirler. Alınan kalsiyum ve D vitamini ile birlikte kasların daha hızlı çalışması ve bacakların güçlenmesi sağlanabilir.

Dengeli ve Düzenli Beslenme

Bacakların güçlendirilmesi için düzenli olarak spor yapılması şarttır. Ancak bacakların daha sağlıklı olabilmesi için sporun yanında dengeli ve düzenli beslenmekte fayda vardır. Bacaklarının güçlenmesini isteyen kişiler aşağıdaki yiyecekleri sık sık tüketebilirler:

 • Balık türleri
 • Köy tavuğu
 • Yumurta
 • Mercimek ve nohut
 • Yulaf ezmesi
 • Organik ve lifli meyvelerin tüketilmesi
 • Yemeklerin sağlıklı yağlar ile hazırlanması

Yukarıda ele alınan besin türlerinin düzenli olarak tüketilmesi ile bacakların içeriden de güçlendirilmesi sağlanacaktır. Dengeli ve düzenli beslenen kişiler hayallerindeki bacakları kısa süre içerisinde kavuşacaklardır.

Kalsiyum Alınması

Bacak güçlendirme egzersizler veya vitamin takviyesi ile gerçekleştirilebilir. Bacakların daha güçlü olabilmesi için yapılan egzersizlere ek olarak kalsiyum da alınmalıdır. Kalsiyum kemiklerin çalışabilmesi için gerekli olan bir mineral türüdür ve vücudun ihtiyacı olan kalsiyum miktarı gün içerisinde alınmalıdır. Vücuduna ihtiyacı olan kalsiyum miktarının alınabilmesi için başta süt ve süt ürünleri olmak üzere kuruyemişlerin de yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca haftada 2 veya 3 defa balık tüketilmesi ile de vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun alınması sağlanabilir. Kişiler ihtiyaçları olan kalsiyumu almaları durumunda vücudundaki tüm kasları güçlendirebilirler. Kalsiyumun yeterli miktarda alınması ile birlikte kalça baldır ve bacak kaslarının tamamı güçlenecektir.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın