Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcik iltihabına ne iyi gelir sorusu bademcikleri sürekli olarak şişen kişiler tarafından sorulur. Bademcik iltihabı sonucunda meydana gelen şişlikler özellikle kış aylarında ortaya çıkar ve çocuklardan yaşlılara kadar herkes de görülebilir. Bademcik iltihabının tedavi edilebilmesi için öncelikle bademcik iltihabının altında herhangi bir hastalığın yatıp yatmadığı öğrenilmelidir. Kış aylarında meydana gelen bademcik iltihaplanmasının tedavisinde evde uygulama doğal tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Zerdeçal Kullanımı

Bademcik iltihabına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak zerdeçal kullanımı gösterilebilir. Zerdeçal sahip olduğu antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyon tedavisinde kullanılabilir. Zerdeçalın kullanılması ile birlikte bademcik iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan semptomlar hafifletilebilir. Bademcik iltihaplanması sorunuyla karşılaşan kişiler zerdeçalı yemeklerine veya salatalarını ekleyerek tüketebilirler. Bademcik iltihabında ayrıca zerdeçalın çayı demlenerek gargara yapılması işlemi de kullanılabilir. Zerdeçal çayı ile gargara yapılması ile birlikte bademciklerde meydana gelen iltihaplanma sorunu ortadan kalkacaktır.

Limon Kullanımı

Bademcik iltihabına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak c vitamini bakımından zengin olan limon da gösterilebilir. Limon c vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra antibakteriyel özelliğiyle de bilinmektedir. Limonun sahip olduğu antibakteriyel özelliği sayesinde bademciklerde meydana gelen iltihaplanma sorunu hafifletilebilir. Bademcik iltihabı tedavisinde limonun kullanılabilmesi için ılık su içerisine yarım limonun suyunun sıkılması veya içerisine bal eklenmesi gerekir. Elde edilen karışım gün içerisinde tüketilerek bademciklerde meydana gelen iltihaplanma sorunu ortadan kaldırılabilir.

Tuzlu Su Kullanımı

Bademcik iltihabına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak tuzlu su ile gargara yapma yöntemi de gösterilebilir. Tuzlu su ile gargara yapılması sayesinde hem ağız içinde meydana gelen iltihabın hafifletilmesi hem de boğazdaki virüslerin ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Hızlısı ile gargara yapılması ile birlikte ağızdaki iltihapların da temizlenmesi sağlanacaktır. Bademcik iltihabında tuzlu su kullanılması için ılık su içerisinde tuzlu su eklenmesi yeterli olacaktır. Elde edilen karışım gün içerisinde 2 veya 3 defa tekrarlanarak bademciklerde meydana gelen iltihaplar tedavi edilebilir.

Zencefil Kullanımı

Bademciklerinde şişme veya iltihaplanma meydana gelen kişilerin kullanabileceği doğal tedavi yöntemlerinden birisi de zencefil kullanımıdır. Zencefilin bademcik iltihabı tedavisinde kullanılabilmesi için toz zencefil ile kaynamış suyun karıştırılması gerekmektedir. Elde edilen karışım soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra içerisine isteğe göre bal eklenebilir. Elde edilen zencefil çayı gün içerisinde tüketilerek bademciklerdeki iltihaplanma tedavi edilebilir.

Sarımsak Kullanımı

Bademciklerde meydana gelen iltihabın tedavi edilebilmesi için sarımsaktan da faydalanabilmek mümkündür. Sarımsağın bademcik iltihabında kullanılabilmesi için sarımsak çayı demlenmesi önerilmektedir. 2 ya da 3 diş sarımsak sıcak su içerisine eklenerek 5 dakika kadar kaynatılır. Elde edilen karışımın içerisinde bal eklenerek gün içerisinde tüketilmelidir. Sarımsak çayının tüketilmesi ile birlikte boğazda meydana gelen mikropların öldürülmesi ve bademciklerdeki iltihapların temizlenmesi sağlanabilir.

Soğan Kullanımı

Bademciklerde meydana gelen iltihaplanma sorununun tedavisinde sarımsak gibi soğan da kullanılabilir. İltihapların tedavi edilebilmesi için 1 adet soğanın suyunun sıkılması gerekir. Elde edilen soğan suyunun içilmesi ile birlikte boğazlardaki iltihaplanma tedavi edilecektir. Soğan suyuna ek olarak soğan ve kaynamış suyun karıştırılması ile elde edilen çaydan bademcik iltihaplarında kullanılabilir.

Fesleğen Kullanımı

Bademciklerini de iltihaplanma sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler fesleğen çayı demleyerek bu sorunun hafifletilmesini sağlayabilirler. Fesleğen çayının demlenmesi için fesleğen yapraklarının üzerine kaynar su dökülmesi gerekir. Fesleğen yapraklarının üzerine kaynar su döküldükten sonra 15 dakika kadar bu şekilde demlenmesi sağlanmalıdır. Elde edilen fesleğen çayı tüketilerek bademcikler ve meydana gelen iltihaplar tedavi edilebilir.

Bal Kullanımı

Bademcikleri iltihaplanma nedeniyle şişen kişiler bal kullanarak iltihapları kısa süre içerisinde tedavi edebilirler. Bademcik iltihaplarının tedavisinde balın farklı kullanma yöntemleri olsa da en etkili yöntemlerden birisi de ballı çay demlenmesidir. Ballı çay siyah poşet çaylar veya yeşil çaylar ile elde edilebilir. Demlenen çayın içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal eklenerek gün içerisinde tüketilmesi önerilir. Ballı çay tüketilmesi ile birlikte boğazlarda meydana gelen enfeksiyonun tedavi edilmesi sağlanacaktır.

Soğuk Kompres

Bademcik iltihabına ne iyi gelir sorusuna soğuk kompres yöntemi de önerilebilir. Bademciklerin iltihap sonucunda şişmesi ve ağrısının tedavi edilebilmesi için buz küplerinden faydalanabilmek mümkündür. Buz küpleri gibi dondurma kullanımı da bademcik iltihabı sonucunda ortaya çıkan ağrının hafifletilmesini sağlayacaktır. Bademcik iltihabının tedavisinde soğuk kompleks uygulanabilmesi için buz kalıplarının tüketilmesi veya dondurma yenilmesi uygulanabilecek yöntemlerden birisidir. Özellikle küçük çocuklarda bademcik şişmesi sorunu ile karşı karşıya kalınması durumunda dondurma kullanılması önerilir. Ancak çok fazla buz tüketmek veya dondurma tüketmek başka hastalıkları neden olabilir. Bu nedenle bademcik iltihabında soğuk kompresin doktor gözetiminde yapılmasında fayda vardır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın