Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi bademcik şişmesine yol açan enfeksiyon da kendini bazı belirtiler ile gösterir. Bademcilerde oluşan iltihaplanma, boğazlarda ağrı, şişlik, yutkunmakta zorlanma, ateş, ağız kokusu, boyun ve baş ağrısı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bademciklerde şişme vücutta çoğalma eğilimi fazla olan mikropların neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bu mikrop türleri vücut direncini düşürerek beslenme problemlerine de yol açmaktadır.

Bademcik şişmesinde tedaviye başlamadan önce bademcik şişmesine yol açan mikrobun cinsi belirlenmelidir. Mikrobun cinsi belirlendikten sonra mikroba karşı etkili tedavinin başlatılması gerekir. Bazı vakalarda bademcik ameliyatı söz konusu olabilir. Ancak ameliyat için bademcik şişmesine yol açan iltihabın bademciklerde bazı yapısal bozukluklara yol açması gerekmektedir. Bademcik şişmesi genellikle antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Fakat hastalığın iyileşme sürecini kısaltmak ve kişinin vücut direncini arttırmak amacı ile bitkisel tedavilerden de yararlanılabilir. Evde hazırlanabilecek basit kürler ile bademcik şişmesi kontrol altına alınabilir.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Süt: Özellikle gece yatmadan önce 1 su bardağı ılık sütün içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve yarım çay kaşığı karabiber eklenerek içilirse bademcik iltihabına karşı iyi gelir. Şayet zerdeçal temin edilememişse yalınızca süt ve karabiber karışımı da tüketilebilir.

Zerdeçal: Zerdeçalın iltihap önleyici ve antiseptik etkisi bulunmaktadır. Zerdeçal ile hazırlanan gargara suyu bademcik şişmesi için kullanılabilir. 1 su bardağı sıcak suyun içine yarım tatlı kaşığı zerdeçal eklenerek karıştırılır. Karışım ılıdıktan sonra gargara suyu olarak kullanılır. Zerdeçal ile hazırlanan gargara günün farklı saatlerinde ihtiyaç duyulduğu anlarda yapılabilir. Ayrıca bademcik iltihabı için zerdeçal çay olarak da hazırlanabilir. Zerdeçal çayı bal ve limon ile tatlandırılarak tüketilebilir.

Tarçın Çayı: Tarçın çayı bakterilerin çoğalması engelleyici bir özellik sağlar. Tarçın çayı bademciklerde oluşan şişliğin, ağrının ve iltihabın azalmasını sağlar. 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine yarım tatlı kaşığı toz tarçın eklenerek 7 dakika kadar demlenir. 7 dakika sonra çay hazır olacaktır. Tarçın çayı yine bal ve limon ile tatlandırılabilir. Tarçın çayı gün içinde 3 bardak kadar içilebilir.

Adaçayı: Adaçayı bademciklerde oluşan bakterilerin çoğalmasını engeller. Ayrıca ağrı ve tahrişi azaltıcı etkisi vardır. Adaçayı çay olarak kullanılabileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir. Adaçayı gün içinde 2 su bardağı kadar içilebilir. Gargara suyu olarak da günde 3 defa kullanılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde adaçayı kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olan sarımsak bademcik şişmesine karşı da faydalıdır. 1 diş sarımsak ikiye kesilerek ağza atılır ve suyu emilir. Bu şekilde kullanmakta zorlanılıyorsa sarımsak çayı hazırlanabilir. 1 su bardağı su cezveye alınarak içine 3 diş sarımsak atılır ve 10 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan çay süzülerek içine 1 çay kaşığı karabiber eklenip içilir. Sarımsak nedeni ile oluşabilecek ağız kokusunu önlemek için çaydan sonra birkaç dal maydanoz çiğnenebilir.

Bitki Çayları: ıhlamur, kekik, kuşburnu, ebegümeci ve böğürtlen gibi bitkilerden 8 bardak suyun içine bir tutam atılarak 60 dakika kadar demlenir. Hazırlanan kür bir gün boyunca su yerine tüketilir.

Bal Ve Limon: 1 su bardağı ılık suyun içine yarım limon ve 1 tatlı kaşığı bal eklenerek bal eriyene kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım bademcik iltihabına karşı içilir. Gün içinde 3-4 defa içilebilir.

Zeytinyağı Ve Kuru Soğan: 1 çorba kaşığı zeytinyağında 2 tane orta boy kuru soğan rendelenerek kavrulur. Kavrulan kuru soğan temiz bir tülbentte yayılarak boğaza sarılır.

Benzer Konular :

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademciğe Ne İyi Gelir?

Bademcik İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir