Bağırsağa Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bağırsak, boşaltım ve sindirimde görev alan insan vücudunun en önemli oranlarından biridir. Bağırsak kendi içinde kalın ve ince olmak üzere iki ana gruba dağılır. Bu iki grup vücudunun diğer organların da olduğu gibi önemli görevleri üstlenmektedir. Bilhassa görevleri tam anlamıyla yerine getiremedikleri zaman kişilerde hazımsızlık veya şişkinlik şikayetlerine yol açabilmektedir. Ayrıca bağırsak işlevlerinin bozulması veya çalışma sisteminin aksatılması halinde bağırsak mantarı gibi ciddi sorunlar boy gösterebilmektedir.

Bağırsağa Ne İyi Gelir?

  • Kuru Meyveler; 2 tane kuru kayısı, 3 tane kuru incir ve 3 tane kurutulmuş siyah erik her gün bu besinlerin atıştırmalık olarak tüketilmesi gerekir. Açlık hissini bastırdığı için diyet yapan kişiler de gönül rahatlığıyla tüketebilir. Aynı zaman bu üç meyvenin günlük olarak aynı ölçülerde alınması halinde kişilerin lif ihtiyacının bir kısmı da karşılanmış olur.
  • Sebzeler; Bağırsak fonksiyonlarına iyi gelen sebzeler, brokoli, enginar, Brüksel lahanası, mısır, patates ve karnabahar olarak sıralanabilir. Bu sebzelerin haftada iki kere tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Süt Ürünleri; Süt ve süt içeren ürünlerin içerisinde bol miktarda probiyotik bulunmaktadır. Eğer süt ile aranız pek iyi değilse peynir ve yoğurt gibi ürünlerden günlük olarak tüketmeniz gerekir.
  • Su; Gün boyunca mutlaka su miktarının 2 litrenin altına geçmemesi gerekiyor. Su tüketilen besinlerin hızlı yakılmasını sağlayan önemli bir sıvıdır. Özellikle çay ve kahve gibi içeceklerin azaltılıp yerine içilen su miktarının çoğaltılması gerekir.
  • Kepekli Tahıllar; Herkes bilir ki kepekli ürünlerin içerisinde bol miktarda lif bulunur. Tahıllı ürünler alınırken içerisinde bulunun kepek oranı kontrol edilmeli ve kepeği bol olan tahıllı gıdalar tercih edilmelidir.
  • Mevsim Meyveleri; Her mevsimin kendine has meyvesi bulunmaktadır. Özellikle kış ayların da portakal, yaz aylarında ise çilek meyvesi sık, sık tüketilmelidir. Aynı zamanda elma, muz, ahududu ve armut gibi meyvelerde bağırsağa iyi gelen meyveler arasındadır.
  • Tarçın; Her gün bir şeker kaşığı tarçını bir bardak ılık suyun içerisine karıştırılıp içilmesi bağırsak fonksiyonlarına oldukça iyi gelecektir.
  • Salep; Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında olan salep’in günlük bir fincan şeklinde ve sıcak olarak içilmesi önerilir. Özellikle salep’in bir diğer şifalı yanı ise bağırsak kurtlarına karşı tam bir savaşçı olmasıdır. Düzenli içilmesi halinde bağırsak kurtlarını da düşürecektir.
  • Diğer; Bağırsağa iyi gelen diğer önemli besinler ise fıstık,  esmer pirinç, incir, anason çayı, bira mayası, melisa çayı ve lavanta vs…

Benzer Konu :

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir