Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bağırsak gazı çoğu kişinin gündelik hayatta sık karşılaştıkları sorunlardan biridir. Belli bir yere kadar normal görülebilen bağırsak gazı sorununun olması gerekenden fazlası da tüketilen yiyeceklere yorulabilir. Bilhassa yoğun iş temposu ve stres ile iç içe yaşayan kişiler de diğer kişilere oranla daha çok görülmektedir. Aynı zamanda üzüntü ve gerginlik ile yakından ilgisi olan bağırsak gazı kişileri gün boyu rahatsız edebilmektedir. Bağırsak gazının kökten halledilmesi için kesin bir çözüm yolu yoktur. Şayet tüketilen besinlerin veya yaşam düzeninin değiştirilmesi halinde sorun minimuma indirilebilir.

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

  • Tüketilen besinlerin ağızda fazla çiğnenmesi ve yavaş, yavaş yenilmesi önerilir. Çünkü bağırsak gazı sindirim ile de alakalı bir problemdir.
  • Mümkün oldukça sakin bir ortamda yemek yenilmesi ve yemek yerken oldukça pozitif olunması gerekir.
  • Elma yemeği çok seviyor iseniz azaltmanızda fayda olacaktır. Bağırsak sorununa yol açan önemli meyvelerden biride elmadır.
  • Karnabahar, lahana, kuru fasulye, nohut ve turp gibi gaz yapacak gıdalardan uzak durmak veya pişirirken içerisine bir tatlı kaşığı kimyon ilave edilmesi gerekir.
  • Yemeklerin ardından siyah çay yerine anason veya papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Bu çaylar bağırsak gazına çözüm olabilmektedir.
  • Bağırsak gazı oluşuma neden olan bir diğer faktör de mide gazıdır. Bunu da yutulan hava sayesinde daha çok görülmektedir. Bu olay ile sık karşılaşıyor iseniz neden olan faktörü bulmanız gerekir. Eğer sigara, takma diş, hızlı yemek yeme ve yemek yerken çok konuşma gibi durumlarınız varsa önüne geçmeniz gerekir.
  • Yağlı besinlerden olabildiğince kaçınmanız gerekir. Bunun yerine az yağlı ile hazırlanmış gıdaları tercih etmelisiniz.
  • Çiğ sebze veya meyve tüketmeyi gün içerisinde azaltmanız gerekir. Çünkü pişmiş olan besinlerin kendi içlerinde bulunun da gaz olayı da ortadan kalkmaktadır.
  • Tüketilen yemeklerin ardından kısa ve hafif tempolu yürüyüşler bağırsak gazı sorununa iyi gelecektir. Yarım saatlik bir yürüyüş hem sizi rahatlatacaktır, hem de bağırsaklarınız da ki sıkıntıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

Benzer Konu :

Bağırsağa Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir