Bakla Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Ülkemizde Marmara, Akdeniz ve ege bölgelerinde yetiştirilen bakla özellikle mayıs ile haziran ayları arasında toplanmaktadır. Taze fasulyeye benzerliği ile bilinir ve 30 ile 50 cm iriliğindedir. Genel olarak Akdeniz mutfağında özel bir yere sahip olan bakla yemek olarak hazırlanacağı gibi meze olarak da fava şeklinde de hazırlanabilmektedir. Bakla özellikle bünyesinde barındırdığı vitaminler ve proteinler açısından oldukça zengin bir sebze olarak dikkatleri özerine çekmektedir. Bu nedenle özellikle kırmızı etin yasaklandığı hastalar ve kırmızı et yemeyen kişilerin bu açığını kapatmak için protein zengini olan baklanın tüketilmesi oldukça önemlidir.

bakla 2

Ancak şeker rahatsızlığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Bu nedenle şeker hastalarının bakla tüketimi konusunda hekimlerine danışmaları da oldukça önemlidir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre sebze tüketiminin kanser oluşumunu önlediği sıklıkla vurgulanmaktadır. Bu nedenle bakla sebzesi de kanser hastalığı ile mücadele eden sebzeler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bakla bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kansere karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca bakla içeriğinde yer alan oldukça zengin bileşenler ve vitaminlerin yanı sıra A,B,C ile B iki adı verilen vitaminler bakımından da oldukça zengin bir sebzedir. Baklanın neye iyi geldiği sorusunu açacak olursak özellikle idrar yolları ve böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra rahim akıntısı iltihap, ur ve romatizmaya iyi gelmektedir. Vücutta meydana gelen istenmeyen lekelere ve göz nezlesi tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bakla Neye İyi Gelir

Bakla Kalbe İyi Gelir: Bünyesinde bol miktarlarda barındırdığı A ile C vitaminleri kalp sağlığının korunması yönünde oldukça başarılıdır ve bu nedenle bakla kalp dostudur diyebiliriz. Kalp damarlarının ve kalbin korunmasında etkili bir rol oynayan bakla ayrıca kanın pıhtılaşmasına mani olarak kalbi ve kalp damarlarını koruma altına alır. Sıklıkla tüketilmesi gereken bakla kötü kolesterolü aşağılara çekerek iyi kolesterolü dengede tutar bu durumda kalbin korunmasında oldukça önemlidir.

Bakla Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Bakla yalnızca tüketilerek değil özellikle lapa şekline getirilerek cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de etki sağlamaktadır. Baklanın suda haşlanıp ezilmesi ile elde edilen lapası ciltte oluşan hastalıkların üzerine konulması ile birçok cilt hastalığı tedavi edilerek tedavi süresi hızlandırılabilmektedir.

Bakla Kan Şekerinin Düzenlenmesine İyi Gelir: Baklanın oldukça önemli bir özelliği ise kan şekerini dengede tutmasıdır. Bu sayede kötü kolesterolü düşürerek damar ve kalp sağlığına yardımcı olur. Ayrıca halk arasında inme ve felç adı verilen hastalıkların oluşum riskini de en aza indirir.

Bakla Anemi Hastalığına İyi Gelir: Bakla bünyesinde bol miktarlarda kalsiyum ve demir barındırmaktadır. Bu nedenle demir eksikliği özellikle anemi rahatsızlığına neden olan faktörlerin başında gelmesinden dolayı bakla tüketimi sayesinde anemi rahatsızlığına karşıda koruma sağlayarak bu riski en aza indirmektedir. Ayrıca kalsiyum zengini olarak bilinen bakla kemikler ve kemik sağlığı içinde oldukça faydalı bir sebze olarak bilinmektedir.

bakla 3

Bakla Bağırsaklara İyi Gelir: Özellikle bakla sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalı liflere sahiptir. Bu lifler bağırsakların düzenli çalışmasında oldukça etkilidir. Bu nedenle kolon kanseri ilk sırada olmak üzere sindirim sistemi ve bağırsakları tehdit eden rahatsızlıklara karşı koruma sağlar ve kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

Bakla Göz Sağlığına İyi Gelir: Değişik göz rahatsızlıkları özellikle ilerleyen yaş nedeni ile meydana gelir. Vücut yaşlılıkla birlikte güçten düşmesi sebebi yetersiz besin ve mineral alımı ile ortaya çıkan göz rahatsızlıkları genellikle yaşlılık döneminde kişileri etkisi altına alır. Bu nedenle bol miktarda lutein barındıran bakla yağlanma ile oluşması muhtemel olan göz rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.