Başkalarından Çekinme Durumuna Ne İyi Gelir?

Başkalarından çekinme durumuna ne iyi gelir sorusu kalabalık bir ortamda rahat şekilde hareket edemeyen kişiler tarafından sorulur. Bu sorun kişilerin yalnızca utangaç olmaları sonucunda ortaya çıkmamaktadır. Başkalarının yanında çekilen kişiler insanlarla tanışmadan adres sormaya kadar pek çok basit durumu bile yapamayacak hale gelebilirler. Kişiler yanlış anlaşılmaktan korkmak veya başkaları tarafından yargılanmak istemedikleri için sosyal ortamlarda bulunmayan çekinirler. Başkalarından çekinme durumu ortaya çıkan kişiler durum ciddi bir boyut almadan uzman bir psikolog ile görüşmelidir. Alanında uzman kişiler başkalarından çekinme sorunu ile mücadele eden kişilere çeşitli yöntemleri uygulamalarını önerebilirler. Uygulanan bu yöntemler sayesinde kişiler kalabalık ortamlarda daha rahat hareket edebilir ve çekinme durumunun üstesinden gelebilirler.

Olumsuz Düşüncelerden Uzaklaşmak

Başkalarından çekinme durumuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak kişilerin olabildiğince olumsuz düşüncelerden uzaklaşmaları şeklinde cevap verilebilir. Sürekli olarak olumsuz durumlara yönelmek kişileri başkalarının yanında konuşmak veya fikrini savunmak gibi basit hareketlerden bile uzaklaştıracaktır. Kişiler olumsuz düşüncelere yönelmeleri durumunda pek çok kötü senaryoyu akıllarında canlandırırlar. Olması imkansız olan kötü senaryolar kişilerin daha fazla çekingen davranmalarına neden olacaktır. Bu nedenle kişiler olumsuz düşünceler yerine olumlu düşüncelere odaklanmalıdırlar. Neleri başarabildiklerini bugüne kadar nelerin üstesinden gelebildiklerini düşünerek kendileri hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olmalıdırlar. Olumlu düşüncelere odaklanma kişileri daha özgüvenli yapacak ve bulundukları ortamlardaki kişilerden çekinmelerinin önüne geçecektir.

Meditasyon

Başkalarından çekinme durumuna ne iyi gelir sorusuna kişilerin kendilerine odaklanmaları ve meditasyon yapmaları gibi yöntemler önerilebilir. Meditasyon yapmak kişilerim olumlu düşüncelere yönelmelerini sağlayacak ve kendilerini daha az yargılamalarına neden olacaktır. Başkalarından çekinme durumu ayrıca kişilerin çok fazla kaygı durumu ile karşılaşmaları sonucunda da meydana gelebilir. Kaygı durumunun ortadan kaldırılabilmesi ve kişilerin başkalarının yanında çekinme durumlarını hafifletilebilmesi için düzenli olarak meditasyon yapılması önerilir. Kaygı ve çekingenlik durumu bulunan kişiler günde 20 dakika kadar meditasyon yaptıkları takdirde kaygılarının hafiflediğini göreceklerdir. Kaygılarının hafiflemesi sonucunda kişiler daha özgüvenli olup başkalarının yanında daha rahat hareket edeceklerdir.

Nefes Egzersizleri

Başkalarından çekinme durumuna ne iyi gelir sorusuna nefes egzersizlerinin yapılması şeklinde de cevap verilebilir. Kalabalık bir ortama girecek kişiler bu ortamdaki insanlardan çekinebilirler. Bu çekingenlik durumun ortadan kaldırılabilmesi için ortama girilmeden önce nefes egzersizlerinin yapılması önerilir. Bir dakika kadar nefes egzersizi yapmanız durumunda vücudumuzun kontrolünü elinize alacağınız için daha rahat şekilde hareket edeceksiniz. Nefes egzersizinin yapılabilmesi için öncelikle oturup vücudu rahat bırakmak gerekir. Ardından derin bir nefes alıp nefesi 4 saniye kadar tutmanız önerilir. Nefesi 4 saniye tuttuktan sonra yavaş yavaş burundan nefes verin. Bu yöntemi bir dakika boyunca tekrarlayın. Nefes egzersizleri sayesinde bir ortama girerken meydana gelebilecek kalbin hızlı artması veya nefes almakta zorluk yaşamak gibi sorunlardan da kurtulabilirsiniz.

Sosyal Ortamlar

Kalabalık bir ortamda rahat hareket edemeyen veya bulunduğu ortamda çekinip en kısa süre içerisinde eve dönmek isteyen kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler sosyal ortamlarda nasıl hareket edeceği konusunda sürekli olarak endişe ve kaygı hissederler. Bu durumun hafifletilebilmesi ve kişilerin ortamlarda çekinmeden hareket edebilmeleri için daha fazla sosyal ortamda bulunmaları önerilir. Bu durum başta korkutucu gibi gelse de ne kadar çok sosyal ortamda bulunulursa ortamlarda o kadar rahat hareket edilecektir. Başkalarının yanında çekinen kişiler korkularının üstesinden gelebilmek için farklı sosyal ortamlara girebilirler. Öyle ki sosyal ortamlara giremeyen kişileri için sosyal beceri eğitimleri bile düzenlenmiştir. Direkt olarak sosyal ortamlarda bulunmak istemeyen kişiler sosyal beceri eğitimi alabilirler. Bu eğitim sayesinde bir ortama girildiğinde nasıl davranmanız gerektiği hakkında pratik yapabilirsin. Eğitim sonunda bir ortama girerken yaşadığınız endişe ve kaygı durumunda kurtulursunuz. Ayrıca eğitim sırasında yaptığınız pratikler ile bir ortamda nasıl konuşmamız gerektiği nerede ne söylemeniz gerektiği hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kendinize Güvenin

Başkalarından çekinme durumuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak kendine güvenerek hareket etmek şeklinde cevap verilebilir. Çekingenlik veya utangaçlık kişilerin bulundukları ortamda rahat hareket etmelerini kısıtlar. Bu durumda kişiler bulundukları ortamda kasıntı şekilde hareket eder ve ortamdan bir an önce ayrılmak isterler. Özellikle çok kalabalık bir ortamda kişiler çekindikleri için konuşmaya yemek yemeye hatta fikirlerini söylemeye bile korkarlar. Bu çekinme durumun ortadan kaldırılabilmesi için kişilerin daha güvenli hareket etmeleri önerilir. Kendine güvenip hareket eden kişiler aslında bu durumun ne kadar kolay olduğunu fark edeceklerdir. Fikirlerini söyleyerek diğerleri gibi yemek yemeye başlayarak aslında bu duruma ne kadar normal olduğunu da anlayacaklardır. Başkalarından çok fazla çekinen kişiler sosyal beceri eğitimi olarak ortamlarda nasıl davranmaları gerektiğini öğrenebilirler. Alınan eğitimden elde edilen bilgiler bulunan ortamlarda uygulanarak kendinize ne kadar güvendiğinizi insanlara gösterebilirsiniz. Kendinize güvenerek hareket ettiğiniz takdirde insanlardan veya ortamdan çekinmeyi bırakacaksınız. Bu durum ilk başta korkutucu gibi gelse de pratik yaptıkça ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın