Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bebeklerde Bronşit, akciğer hava kanalları enfeksiyonudur.  En sık 4-5 aylık bebeklerde rastlanır. Genellikle bebeklerin 9 birinde yaşamlarının ilk senesinde, özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde bu hastalığa yakalanırlar. Oluşan enfeksiyon tıpkı soğuk algınlığı belirtileri şeklinde başlar ve ilerleyerek wheezing ve öksürük olarak kendini gösterir. Anne ve babalar için bebeğin rahatsızlığı tedirgin edici olsa da, bu rahatsızlık genellikle bir hafta süre içerisinde geçer. Bu süre içinde bebeğinizin kendisini daha iyi hissetmesi için bazı tedbirler alabilirsiniz.

Bebeklerde görülen bu rahatsızlık bazen ciddileşerek nefes alış verişlerini güçleştirebilir. Böyle durumlar ise kan dolaşımındaki oksijenin azalmasına sebep olur. Bu durumda bebeğinizin dudakları mavimsi bir renge dönüşebilir. Bebeğinizde böyle bir değişim fark ederseniz acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurun. Böyle değişiklikler prematüre bebeklerde, akciğer, kalp ve immün sistemin güçsüzlüğüyle de rastlanabilir. Böyle durumlarda bebeğin acil olarak bir tıbbi bakım alması gerekir.

Bebeklerde Bronşit İçin Yapılması Gerekenler:

  • Bebeğinizin odasını nemlendirin. Bebeğinizin odasındaki havayı kurutmamak için buharla veya nemlendirici ile odanın sürekli nemli kalmasını sağlayın. Çünkü nemli hava tıkanıklığa ve öksürüğe oldukça iyi gelir. Bebeğinizin odasını fazla sıcak olmayacak şekilde ılık tutun. Odanın çok sıcak olması nem oranını düşürerek havayı kurutur. Bebeğinizin odasını nemlendirmenin diğer bir yöntemi ise sıcak bir banyo yaptıktan sonra oluşan buharın bebeğinizin odasına gitmesini sağlayın ve bu buharda 10-15 dakika kadar bebekle kalmanız öksürüğe çok iyi gelecektir.
  • Bebeğinizi kucağınızda dik olarak tutun. Dik tutmak bebeğin rahatça nefes almasını sağlayacaktır.
  • Bebeğinizin tıkanan burnunu açmak için burun damlası damlatın. Bu damlalar reçetesiz olarak da satın alınabilir. Bu damlalar oldukça etki edicidir. Burun deliklerinin önce birisine damlatın ardından diğerine damlatarak tıkanıklığın açılmasını sağlayın.
  • Bebeğinizi anne sütü ile besleyin ve gerekiyorsa hijyene dikkat ederek temiz içecekler içirin. Dehidrasyonun sağlanması için su ve taze sıkılmış meyve suyu içirebilirsiniz. Bebeğinizdeki tıkanıklığı göz önünde bulundurarak yavaş yavaş içirin.
  • Bronşit olan bebeğinizi sigara dumanına maruz bırakmayın ve bebeğinizin bulunmadığı odada bile sigara içmeyin veya içirmeyin. Sigara dumanı solunum yolları enfeksiyonların da semptomları iyice kötüleştirecektir.
  • Bronşit bulaşıcı bir hastalık olduğu için, bu hastalıktan bebeğinizi korumak için bebeğinizi kucağınıza almadan önce ellerinizi iyice yıkatın. Eğer bebeğiniz rahatsız ise başkalarına bulaştırmamak için bebeğinizi dışarıya çıkarmayın. Alacağınız bazı basit önlemlerle enfeksiyonun yayılmasına mani olunabilir. Bebeğinizi grip veya soğuk algınlığı hastası olan kişilerden uzak tutun. Eğer ailenizden birisi rahatsızsa mutfak ve banyonuzu temiz tutun. Bu alanları temiz tutmak için çamaşır suyu ve bol su kullanın. Kullanılmış kağıt peçete ve mendilleri atın. Tabaklarınızı ve bardaklarınızı ayırarak bulaşma riskinin en aza inmesini sağlayın.

Benzer Konular :

Bebekler İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir