Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok sık görülmemekle beraber ebeveynlerin kabusu haline gelen bir olay olabilir.

Bebeklerin burun kanalları yetişkinlere göre daha dardır ve özellikle beslenirken burun yolu ile nefes almak zorundalardır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı özellikle sümkürme eylemini gerçekleştiremediklerinden dolayı kaynaklanır. Sümkürme burun kaslarının organize çalışması sonucunda gerçekleşen ve öğrenilen bir eylemdir. Bu yüzden 3 yaşından küçük çocukların çoğu bu eylemi gerçekleştiremezler.

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir Bebeklerde burun tıkanıklığının sebepleri arasında yaşam alanının nem oranı, ortam sıcaklığı ve bakteri etkenleri mevcuttur. Yaşam alanının nem oranı %30 – %50 arasında olmalı ve oda sıcaklığı kış aylarında 24 dereceyi geçmemelidir.

Bebeklerde burun temizliği konusunda farklı yöntemler tercih edilebilir. Eczanelerden temin edebileceğiniz  Ringer-Laktat  içeren burun damlalarının yanında tuzlu solüsyonlar (Özellikle Okyanus Suyu)’ da kullanılabilir. Tuzlu solüsyonların uzun vadede burun kuruluğu ve kusma etkisini arttıracağı unutulmamalıdır.

Bebeklerde burun temizliği için kullanılan en yaygın ve etkili yöntem ise burun aspiratörleridir. Burun aspiratörlerinin iki farklı çeşidi vardır. Birincisi dahili pompaya sahip bir ucu bebeğin burun deliğinde olan ve elle sıkılan aspiratörlerdir ki bunlar verimli çalışmamaktadır. Bir diğeri yine bir ucu bebeğin burnunda olan diğer ucunu ağzınıza alıp nefesinizle çektiğiniz model aspiratörlerdir. İkinci modelde çekiş şiddetini siz ayarlayabileceğiniz için daha rahat burun temizliği yapılabilmektedir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için evde hazırlayabileceğiniz yöntemler de mevcuttur,

Bebeğe buharlı banyo yaptırmak (Buhar burun yollarını açacaktır).

Burnuna yakın bir yere soğan kesip koymak (Soğanın keskin kokusu burun yollarının açılmasına yardımcı olur)

Bebeğin burnuna anne sütü damlatmak (Anne sütündeki bileşenler burun mukozasının çözülmesine ve akmasına yardımcı olacaktır).

Bu yöntemlerle de bebeğinizin burun tıkanıklığına çözüm bulabilirsiniz…

Benzer Konular :

Bebeklerde Balgama Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Egzamaya Ne İyi Gelir?

Bebekler İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir