Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bebeklerde İshal, dışkının olduğundan daha fazla sulu ve dışkılama sayısının normalinden daha fazla sayıda olması durumudur. Ancak yalnızca anne sütü ile beslenen ve sağlıklı bebeklerde dışkı miktarının 5 veya 6 kez olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Bebeklerde İshal Neden Kaynaklanır?

İshal, özellikle mide ve bağırsak sisteminin bakteri, virüs ve parazitlerle meydana gelen enfeksiyonlardan oluşur. Bu nedenle bebek mamalarının hazırlanışında hijyen ve temizlik kurallarına özenle dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Bebeklerde bu enfeksiyonların birçoğu enfekte içecekler ve yiyecekler nedeni ile bulaşır. Bebeklerde genellikle ishalin yanı sıra kusmaya da rastlanır. Bazen bunlara da karın ağrısı ve ateşte eşlik eder. Ancak ishalin az da olsa enfeksiyonla ilgisi olmayan sebepleri de vardır.

Bebeklerde İshal Tedavisinin Önemi:

Dünya genelinde her yıl 1.35 milyona yakın bebek ishal nedeni ile ölmektedir. Bu ölümlerin çoğunluğu vücudun ishal nedeni ile su kaybetmesi sonucu ile en fazla bir yaşın bebekleri etkilemektedir. Bebeğin gereğinden fazla su kaybetmiş olmasının çarçabuk fark edilmesi ile ishal oldukça ucuz ve kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Bebeklerde ishal nasıl önlenir?

Bebekleri ishalden korumak için mümkün olduğunca anne sütü ile beslemeye özen gösterin ve hazır mamalardan uzak durun. Bebeklerde ishal tedavisinin oldukça önemli bir bölümü susuzluk bulgularının erkenden anlaşılması ve bu duruma göre önlemler alınmalıdır.

  • Bebeğinizin 38 derecenin üzerinde ateşi varsa
  • Bebeğin dışkısı siyah renkli veya kanlı ise
  • Bebeğinizin beslenme düzeni bozularak sürekli kusmaları varsa
  • Bebeğinizin ishali 1 günden daha fazla devam ederse
  • Bebeğinizin ishali için doktorunuza danışmadan kesinlikle ishal ilaçları ve antibiyotik kullanmayınız ve en kısa sürede bebeğiniz için uzman bir doktordan yardım alın.

Benzer Konular :

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Balgama Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Egzamaya Ne İyi Gelir?

Bebekler İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir