Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bebeklerde Kusma, Bazı zamanlar bebeklerinin kustuğunu görerek tedbir almayan annelerin bu durum karşısında oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Nedeni ise konunun uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda bebek kusmalarının bir hastalık belirtisi olarak meydana gelebileceğine dikkat çekmişlerdir. Kusan bebeklerin bu sorunu 24 saat içinde geçmiyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna götürülerek muayene edilmesinde fayda vardır.

Uzmanlara göre kusma bebeklerin karın kaslarının kasılması nedeni ile mide içeriğinin tamamen ağız yoluyla dışarıya boşaltılmasıdır. Bebeklerde oldukça sık rastlanan kusmanın, gribal enfeksiyon, kulak iltihabı, boğaz iltihabı, bağırsak enfeksiyonu ve hafif bir tür soğuk algınlığı gibi basit iltihaplanma sebeplerinin oluşturabileceği gibi karaciğer ve böbreklere bağlı enfeksiyonlar, mide ülseri, menenjit, ve beyin tümörleri şeklinde oldukça ağır hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Bu nedenle annelerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Özellikle bebek aniden ve fışkırır şekilde kusmaya başlarsa ve beraberinde ishal, solunum zorluğu, ateş ve halsizlik şeklinde belirtiler ve bu belirtilerin yanı sıra sıvı kaybı belirtileri ve bebek kusmayı sürdürüyorsa kesinlikle dikkat edilmeli ve bir hekime götürülmelidir. Ancak bazı durumlarda bebekler anne sütü aldıktan sonra bir kısmını kusabilirler.  Ancak birden bire başlamayıp ve uzun zaman devam eden böyle kusmalara gastrosefageal  reflü olarak adlandırılmaktadır. Reflü, mide içinde bulunanların geri yemek borusuna kaçmasıdır. Normal olarak lokma yutulduktan sonra yemek borusu ve mide arasında yer alan ve kapak görevi yapan kas gevşeyerek yutulan lokma mideye iner. Daha sonra kas yeniden kasılarak besinlerin geri kaçmasına engel olur. Ancak bu kapak görevini yapmazsa mide de bulunan tüm içerik tekrar yemek borusuna çıkar. Bu duruma da reflü adı verilir.

Bebeklere kilo azlığı, gece ağlamaları, huzursuzluk, hırıltılı nefes alış veriş, öksürük, uyku bozuklukları bebeklerde oldukça fazla rastlanan belirtilerdir. Şayet bebek huzurlu, sağlıklı ve kilo alması normalse bebeğin bir yaşına gelene kadar tedaviye gerek duyulmadan izlenebilir. Kusma rahatsızlığı, bebeklerde bir yaşından sonrada devam ederek sürüyorsa, kusmanın yanında yukarıda açıklanan belirtiler mevcutsa veya bebeğin genel durumunda değişiklik ve ateş varsa mutlaka incelenmesi gerekmektedir.

Bebekler İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir