Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bebeklerde Öksürük, bir hastalık delili olabileceği gibi, solunum yollarında veya boğazda tahrişe neden olan bir maddeye karşı reaksiyon da olabilir. Öksürük solunum yolları ve akciğer enfeksiyonlarındaki balgamın sökülmesine yardımcı olur. Bebeklerde görülen kuru ve gıcıklı öksürük, ciddi bir mesele olmasa da bu öksürüğe nelerin sebep olduğu da her zaman anlaşılamaya bilir.

Soğuk algınlığı ve grip gibi nedenlerden dolayı meydana gelen burun akıntısının genize kadar ilerleyerek solunum yollarının tahriş etmesi nedeni ile olabilir. Bebeklerin soluk borusuna yabancı bir cisim kaçmışsa bu durumda kuru ve gıcıklı öksürüğe neden olabilir. Eğer böyle bir durum varsa öncelikle bebeğin boğazındaki yabancı maddeyi çıkartmaya çalışın çünkü bu madde bebekte kuru öksürüğe neden olabilir.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir Neler Yapılmalıdır?

  • Öksüren bebeğiniz için bebek odasını devamlı nemli tutun. Bebeğiniz için odada sürekli su kaynatmaya özen gösterin ve odayı çok ısıtmayın.
  • Öksüren bebeğinizin yanında kesin olarak sigara içmeyin. Bebeğin girmediği veya evin her hangi bir bölümünde bile sigara içmeyin. Çünkü sigara dumanı ve kokusu hava zerrecikleriyle taşınarak bebeğinizin öksürüğünü çoğaltarak onu rahatsız eder.
  • Öksüren bebeğinizin yatmadan önce boğazının yumuşayarak rahatlaması için ılık bir sıvı verebilirsiniz. Süt salgı hormonunu çoğaltarak balgama neden olduğu için 6 aydan büyük bebeklere süt vermeyin. Bebeğiniz 1,5 yaşından büyükse ballı ılık suya birkaç damla limon sıkarak bebeğinize içirebilirsiniz.
  • Bebeğinizin öksürüğü 4-5 gündür devam edebilir, bebek öksürük nedeni ile uyuyamazsa, öksüren bebeğiniz 6 aylıktan ufaksa, boğazına kaçan maddeyi çıkartamamışsanız ve bebeğiniz boğulacak şekilde öksürüyorsa, sesli, hırıltılı ve hızlı nefes alıp veriyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.
  • Bebeğinizin öksürüğü balgamlı ise, katiyen öksürük şurubu vermeyin. Böyle durumlarda öksürüğün giderilmesi değil, öksürükle birlikte var olan balgamın sökülerek dışarıya atılması gereklidir. Öksüren bebeğinizi yüzükoyun olacak şekilde kucağınıza yatırın ve sırtına hafif hafif vurarak ve sıvazlayarak balgamı atmasına yardımcı olun.  Bebeğinizin öksürüğü için tüm önlemleri aldınız halde geçmiyorsa, hemen bir doktora gösterin.

Benzer Konular :

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Balgama Ne İyi Gelir?

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Egzamaya Ne İyi Gelir?

Bebekler İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir