Beklenmedik Mide Bulantısını Hafifletmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Mide bulantısı çeşitli hastalıklar sonucu ortaya çıkabildiği gibi aniden de gerçekleşebilen bir problemdir. Bulantının tedavi edilebilmesi için öncelikle mide bulantısının neden gerçekleştiği konusunda bir uzman hekime danışılmalıdır. Uzman hekimler kişilerde meydana gelen mide bulantısının altında herhangi başka bir hastalık yatıp yatmadığını inceleyerek buna göre hastalarını tedavi etmeye başlarlar. Mide bulantıları ışık uzun yola çıkmak veya psikolojik nedenler gibi pek çok farklı neden sonucunda ortaya çıkabilir. Mide bulantıları ayrıca gıda zehirlenmesi hamilelik veya vücudun çok fazlasını kaybetmesi sonucunda da ortaya çıkabilen durumlardır. Mide bulantıları herhangi bir hastalık sonucunda ortaya çıkmıyor ve çok nadiren görülüyor ise evde uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri ile bu bulantının hafifletilebilmesi mümkün olacaktır.

Limon

Mide bulantısı sorunu ile mücadele eden kişilerin uygulayabileceği doğal yöntemler arasında ilk sırada limon yer alır. Limon tüketimi ile mide bulantısının hafifletilebilmesi sağlanacaktır. Limon tüketen kişiler hem kokusu hem de limonun içinde bulunan vitaminler sayesinde bulantı sorunundan kısa süre içerisinde kurtulacaktır. Aniden meydana gelen mide bulantılarının tedavi edilebilmesi için bir bardak suyun içerisine birkaç damla limon sıkılarak içilmesi öneridir. Uzun soluklu olarak meydana gelen mide bulantılarının tedavisinde ise limonun yemeklere veya içeceklere katılması önerilmektedir.

Nane

Mide bulantısı için limona ek olarak nane de tüketilebilir. Nane sahip olduğu aroması ve kokusu ile bulantı sorunun onun hafifletilmesinde kullanılabilir. Midede meydana gelen bulantıların tedavi edilebilmesi için nane ve limon ile bir çay hazırlanabilir. Bu çayın hazırlanabilmesi için nane yaprakları ve yarım limon suyu yeterli olacaktır. Nane yaprakları ve limon suyu sıcak su ile karıştırılarak 5 dakika kadar kaynatılır. Nane limon çayı soğudu takdirde tüketilerek bulantılar ortadan kaldırılabilir.

Patates

Bulantı için evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisidir haşlanmış patatesini tüketilmesidir. Özellikle midede bulunan asidin ani şekilde artması sonucunda midenin bulanması veya mide ağrılarını oluşması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bulantıları ve midede meydana gelen ağrıların ortadan kaldırılabilmesi için 2 adet haşlanmış patatesin tüketilmesi yeterli olacaktır. Haşlanmış patates tüketilerek hem mide rahatlatılacak hem de midedeki asit dengesi sağlanacaktır. Midedeki asit dengesinin sağlanmasının ardından bulantı sorun da kısa süre içerisinde ortadan kaldıracaktır.

Yoğurt

Ani olarak gelişen mide bulantılarının tedavi edilebilmesi için en basit ve etkili yöntem yoğurt tüketilmesidir. Yoğurt sahip olduğu probiyotik özelliği sayesinde bağırsakların düzenlenmesinden midede meydana gelen bulantıların hafiflemesine kadar pek çok sorunun tedavisinde kullanılabilir. Özellikle midede meydana gelen bulantıların sebebi zehirlenme ise yoğurt en etkili tedavi yöntemi olacaktır. Mide bulantılarında yoğurdun tüketilebilmesi için ev yapımı olan yoğurtların tüketildiğine emin olmakta fayda vardır. Kişiler mide bulantılarını hafifletebilmek için bir kase yoğurt tüketebilir. Yoğurdu direkt olarak tüketmek istemeyen kişiler ise yoğurttan ayran yaparak yine mide bulantıları için kullanabilirler.

Zencefil

Mide bulantılarının tedavisinde kullanılabilecek besinlerden birisi de zencefildir. mide bulantıları özellikle uzun yollarda araba tutması sonucunda oluşuyor ise zencefil en etkili tedavi yöntemi olacaktır. Zencefilli ayrıca deniz tutması gibi nedenler sonucunda ortaya çıkan mide bulantılarının da tedavisinde kullanılır. Mide bulantılarının tedavisinde zencefilin kullanılabilmesi için bir zencefil çayı hazırlanması gerekir. Zencefil çayının hazırlanabilmesi için Taze zencefil ve sıcak su yeterli olacaktır. Taze zencefilin üzerine eklenen sıcak su 5 dakika kadar kaynatılır. Elde edilen karışım 10 dakika kadar dinlendikten sonra kişiler mide bulantıları için zencefil çayını tüketebilirler. Zencefil çayı tüketilmesi ile mide bulantılarının ortadan kalktığı görülecektir.

Bitki Çayları

Ani olarak ortaya çıkan mide bulantılarının tedavisinde bitki çaylarından da faydalanabilmek mümkündür. Bitki çaylarını tüketilmesi ile birlikte kişiler hem rahatlayacak hem de mide problemlerinden kurtulacaktır. Mide bulantılarının tedavisinde kullanılabilecek çaylar arasında ilk sırada Ihlamur yer alır. Ihlamur çayı limonlu olarak hazırlandığı takdirde mide bulantılarının kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ihlamur çayına ek olarak papatya çayı da hem kişinin rahatlamasını sağlayacak hem de mide bulantısının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Mide bulantılarının tedavisinde kullanılabilecek bir diğer bitki çayı ise kekik çayıdır. Kekik çayının tüketilmesi ile mide bulantısının ortadan kalktığı ve kişilerin normal yaşantılarına döndüğü görülmüştür.

Meyve Tüketimi

Mide bulantısı için evde bulunan bazı meyveler de faydalı olmaktadır. Özellikle elma ve muz tüketilmesi ile midenin rahatlatılması sağlanacaktır. Elmanın tüketilmesi ile midede meydana gelen bulantı hissi hafifleyecektir ancak elmanın çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Mide bulantılarında elmanın tüketilebilmesi için elma dilimler halinde ya da püre olarak tüketilebilir. Elma püresi tüketilmesi ile hem hazmı daha kolay olan bir besinin tüketilmesi sağlanacak hem de mide bulantısı sorunu ortadan kalkacaktır. Mide bulantıları için kullanılabilecek bir diğer meyve ise muzdur. Muzun tüketilmesi ile midenin rahatlatılması ve bulantının ortadan kaldırılmasını sağlanacaktır. Mide bulantıları için muzun 1 adet de sınırlı olma koşuluyla püre ya da dilimler halinde tüketilmesi önerilir. Muz tüketimi özellikle gıda zehirlenmeleri sonucunda ortaya çıkan mide bulantılarını tedavisinde en etkili doğal tedavi yöntemlerinden birisidir.

 

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın