Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığı omurgalar arasındaki disklerin herhangi bir nedenle kayması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Omurgalar arasında bulunan diskler belin zorlanması, kaza veya ağır kaldırmak gibi pek çok durum sonucunda kayabilir veya hadislerde yırtılmalar meydana gelebilir. Disklerde meydana gelen bu olumsuz durumlar sonucunda belde oluşan basınç nedeniyle ağrılar meydana gelebilir. Bel fıtığının yoğunlaştığı ağrı bölgesi bel olsa da bacaklarda ve kalçada da şiddetli ağrılar sık sık görülür.

Bel Fıtığının Nedenleri

Bel fıtığı neden olur sorusuna birçok yanıt verilebilir. Omurgaların arasında bulunan kıkırdak dokudan meydana gelen hasarlar nedeniyle sinir köklerinde kopmaların veya yırtılmaların meydana geldiği görülür. Disklerde meydana gelen yırtılmalar veya kopmalar sonucunda sinir köklerini aşırı bir şekilde basınç yapılır. Basınç sonucunda kişiler başta bel ağrısı olmak üzere kaslarında güçsüzlük veya bacaklarında uyuşma gibi pek çok sorunla karşılaşabilirler. Bel fıtığının oluşmasının temel nedenleri arasında kaza veya travma durumlarının meydana gelmesi gösterilir. Ağır bir eşyanın kaldırılması veya çalışılan sektörde belde ağrıların ve fıtığın meydana gelmesine neden olabilir. Belde fıtık meydana gelmesinin nedenleri arasında sürekli olarak ayakta durmak veya uzun süre araç kullanmak da gösterilebilir. Ayrıca aşırı kilolu kişilerin de bellerinde fıtığa rastlandığı görülmüştür. Hızlı kilo almak beldeki baskının artmasına neden olduğu için aşırı kilolu veya obezite sorunu ile mücadele eden kişilerin de disklerinde kaymaların meydana geldiği görülmüştür. Hamilelik hızlı kilo alınan bir dönem olduğu için bu dönemde belde ağrılar veya bel fıtığının görülme olasılığı da artar.

Bel Fıtığının Belirtileri

Bel fıtığının nedenleri arasında aşırı kilo başta olmak üzere meslek veya genetik de oldukça önemlidir. Ailelerinden bel fıtığının görüldüğü kişiler bu hastalığa daha yatkın olabilirler. Bel fıtığı belirtileri takip edilerek hastalık ilerlemeden tedavi edilmesi sağlanabilir. Bel fıtığında görülen semptomlar şöyle açıklanabilir:

 • Vücudun alt bölgesinde meydana gelen ağrı ve sızı durumları
 • Öksürme veya hapşırma gibi durumlarda bel bölgesinde meydana gelen sancılar
 • Bel fıtığının en temel belirtileri arasında belden başlayarak bacaklara doğru ilerleyen ağrı görünür
 • Belden ayak tabağına kadar uzanan ağrı
 • Bacaklarda ve ayaklarda meydana gelen uyuşma
 • Bel fıtığının meydana geldiği tarafta kasların güçsüz düşmesi
 • İdrar kaçırma
 • İdrar yapamama
 • Kasları kontrol etme yeteneğinin kaybedilmesi
 • Bacaklarda ve makas bölgesinde meydana gelen his kaybı

Bel Fıtığının Teşhisi

Bel fıtığı için hangi bölüm sorusuna ortopedi bölümü olarak cevap verilebilir. Belinde Ağrı meydana gelen ve bel fıtığının olduğundan şüphelenen kişiler ortopedi uzmanlarından randevu almalıdırlar. Randevulu da ortopedi uzmanları tarafından hastanın şikayetleri dinlenerek çeşitli tetkikler yapılır ve bel fıtığının olup olmadığı teşhis edilebilir. Bel fıtığının teşhis edilmesinin ardından hastalar bel fıtığı egzersizleri için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne yönlendirilebilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde bel fıtığının ağrılarının geçirilmesi için çeşitli egzersizler hastaya yaptırılır. Bel fıtığının teşhisinde röntgen veya MR kullanılabilir. Bel ağrısı şikayeti ile ortopedi uzmanlarına görünen kişiler röntgen çekilmesi sonucunda belinde meydana gelen ağrının fıtıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirler. Bel fıtığının teşhisinde MR da kullanılır ve omurga veya bel bölgesinde herhangi bir hasar olup olmadığı tespit edilebilir.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığına ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler belindeki ağrıların hafifletilebilmesi için ortopedi uzmanlarından yardım alabilirler. Ortopedi uzmanları tarafından ağrının nedeni tespit edildikten sonra tedavi uygulanmaya başlanır. Bel fıtığının ağrılarının azaltılması için doktor tedavisine ek olarak alınan bazı önlemler sayesinde daha az ağrı duyulabilir. Bel fıtığı ne iyi gelir sorusuna cevap olarak aşağıdaki durumlar gösterilebilir:

 • Çok ağır eşyalar kaldırılmamalıdır
 • Yerden bir eşya alınacaksa eğilerek değil de çömelerek alınmalıdır
 • Bel boşluğunun daha rahat olması için otururken yastıklardan destek alınmalıdır
 • Uzun süre oturarak çalışan kişiler mola vererek hafif esneme hareketleri yapmalıdır
 • Yukarıdan bir eşya alınmak istenildiği durumda uzanmamalı bunun yerine sandalye üzerine çıkılmalıdır
 • Bel fıtığından şikayetçi olan kişiler bellerini sıcak tutmalıdır
 • Bel fıtığının ağrılarının hafif çizebilmesi için hastalar olabildiğince stresten uzak durmalı ve yatak istirahati yapmalıdır
 • Bel ağrılarının hafifletilebilmesi için ortopedik yataklar ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir

Bel Fıtığının Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi ile belde meydana gelen ağrıların hafifletilmesi sağlanır. Bel fıtığının tedavi edilmesinde farklı yöntemler kullanılır. Doktorlar yapmış olduğu muayeneler sonucunda tanı koydukları hastalarının istirahat etmelerini önerebilirler. Kişilerin çok fazla ağrısı varsa kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçlar önerebilirler. Ortopedi uzmanları tarafından hastalar fizik tedavi uzmanlarına yönlendirilebilir ve burada çekme germe gibi egzersizler hastalara uygulanabilir. Bel fıtığı ameliyatı da bel fıtığının tedavi edilebilmesi için yapılan cerrahi işlemlerden birisidir. Ameliyat sayesinde vücutta meydana gelen ağrının ve baskının hafifletilmesi sağlanır. Ameliyat sırasında belde meydana gelen fıtıklaşmış disk çıkarılır ve bu sayede hastaların rahat şekilde hareket edebilmeleri amaçlanır. Bel fıtığı ameliyatı sonrası hastalar 24 saat içinde evlerine dönebilirler. İlk 3 gün ağrı görülse de ağrılar zamanla hafifler ve hastalar kolayca işbaşı yapabilirler.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın