Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bel fıtığı genç yaşlı, zayıf kilolu fark etmeksizin her kesin karşılaşabileceği ciddi bir sağlık sorunudur. Bel fıtığı nedeni ile kişiyi huzursuz eden şiddetli ağrılara maruz kalınabilir. Bel fıtığı normalde fıtık tedavisi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Bel fıtığı ameliyat, fizik tedavi ya da daha farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak bel fıtığı hastalığında çok dikkatli olunmalıdır. Bel fıtığı nedeni ile tedavi olmuş ya da olmamış kişiler ağır yük kaldırmaktan, ani hareketlerden kaçınmalıdır. Aksi halde bel fıtığı tekrarlayabilir. Bel fıtığı tıbbi tedavi seçenekleri ile tedavi edilebildiği gibi bazı basit yöntemlerle de tedavi edilebilir.

bel fitigina ne iyi gelir

Bel ağrısı çoğu zaman her hangi bir yaralanma olmaksızın kendiliğinden ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Eğer ağrı 1 haftadan daha uzun süredir devam ediyorsa 1 ay içinde şikâyetler kendiliğinden yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Soğuk Kompres: Bel ağrısı şikâyeti ile doktora başvurulmuşsa doktor soğuk kompres önerebilir. Soğuk kompres ağrı kesici ilaç ve kremler ile birlikte uygulanabilir. Soğuk kompres bel fıtığı nedeni ile oluşan şikâyetler başladıktan sonra 2 gün içinde uygulanması gerekir. Ağrıyan bölgeye buz dolu bir torba uygulanabilir.

Sıcak Kompres: Sıcak kompreste tıpkı soğuk kompres gibi ağrı kesici ilaç ve merhemlerle birlikte uygulanabilir. Bel ağrısı 2 günden fazladır devam ediyorsa sıcak su ile duş yapmak, ağrıyan bölgeye sıcak su torbası koymak ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Yatak İstirahatı: Ağrının boyutu çok ciddi ise doktor yatak istirahatı önerebilir.  Ancak yatak istirahatı en fazla 3 gün olmalıdır. Aksi takdirde ağrının şiddeti daha da artabilir. 5 gün ve daha fazla süren yatak istirahatı kasların zayıflamasına ve ağrının iyileşme sürecinin uzamasına yol açabilir. Şayet kas fonksiyonları zarar görürse ağrı kronik bir hal alabilir.

bel fitigi 3

Egzersiz: Bel ağrısı oluştuğunda basit egzersizler yapılarak rahatlama sağlanabilir. Egzersiz hareketler ağrının şiddetlenmesini önler. Hafif ve orta dereceli ağrılarda bele fazla yüklenmeden egzersizler yapılabilir. Bu egzersizlere örnek olarak;

  • Yürüyüş
  • Esneme ve gerilme hareketleri
  • Yüzme
  • Kondisyon bisikleti sayılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir