Beyaz Çay Neye İyi Gelir ?ne iyi gelir

Beyaz çay, siyah çay ve yeşil çay aynı bitkilerden elde edilen çay çeşitleridir. Beyaz çay için bitkinin olgunlaşmamış olması ve yapraklarının açmamış olması gerekir. Olgunlaşmamış yapraklar beyaz tüyler ile kaplıdır. Bu nedenle de bitkinin adı beyaz çaydır.

Siyah, yeşil ve beyaz çay aynı bitkilerden elde edilse de tatları birbirinden çok farklıdır. Siyah çay oldukça serttir. Yeşil çay siyah çaya oranla daha hafiftir ve bitkisel bir çaydır. Beyaz çay ise siyah ve yeşil çaydan daha hafif ve aromatik bir tada sahiptir.

Beyaz Cay Hazırlama

Beyaz Çay Neye İyi Gelir?

Beyaz çay son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiş ve yaygın bir şekilde tüketilmeye başlanmıştır. Beyaz çay işleme tabi tutulduğunda çok az okside olur ve bu nedenle de yeşil çaya göre daha fazla antioksidan içerir. Beyaz çay ve yeşil çayın vücuda sağladığı faydalar neredeyse aynıdır. Beyaz çay yeşil çaya oranda daha fazla antioksidan içerdiğinde yeşil çaydan bir adım öndedir.

Kilo Verme: Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre beyaz çayda bulunan kafein ve polifenollerin kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Beyaz çayın içeriğinde bulunan maddeler yağ hücresi oluşumunu baskılayıcı özelliktedir. İçeriğinde bulunan kafein ise metabolizmanın daha aktif çalışmasını sağlayarak yakılan kalori miktarını arttır.

Cilt Sağlığı: Beyaz çayın vücuttaki serbest radikallerle mücadele edici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde cilt sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır. Özellikle güneş ışınlarının ciltte yarattığı hasarı onarmada etkilidir.

Kalp Sağlığı: Beyaz çayı düzenli olarak tüketmek kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca kan basıncını düşürücü etkisi vardır.

Kanser: Beyaz çay kanserli hücre oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir. Kanserli tümörlerin büyümesini yavaşlatır. Yapılan bir araştırmaya göre beyaz çay, kolon, akciğer, yemek borusu, pankreas, mide cilt, karaciğer ve prostat kanseri riskini azaltmaktadır.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Beyaz çay demlemek için kullanılacak suyun sıcaklığı 70-75 dereceden fazla olmamalıdır. Su kaynatıldıktan sonra su ocaktan alınarak bir süre ilk sıcaklığını atması beklenir. Yaklaşık 5-7 dakika beklendikten sonra 1 bardak beyaz çay için 2 çay kaşığı beyaz çay kullanılır. 2 çay kaşığı Beyaz çay su bardağına alınarak üzerine dinlenmiş su eklenir. 10 dakika kadar dinlenmesi yeterlidir. Kullanılan çay miktarı ve çayın demlenme süresi ağız tadına göre değişebilir. Beyaz çay keskin bir tada sahip olmadığı için tek başına tüketilebilir. Ancak tatlandırmak isteniyorsa limon, bal ya da süt ile tatlandırılabilir.

Beyaz Çayın Yan Etkileri

Beyaz çay diğer çay türlerine oranla daha az miktarda kafein içermektedir. Fakat yine de gebelik ve emzirme döneminde tüketilmemelidir. Aşırı tüketimi kalp çarpıntısı, hipertansiyon, mide bulantısı, kusma ve uyku bozukluğuna yol açabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir