Biberiye Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Biberiye yemeklere lezzet katmak için kullanılan bir baharat olsa da sağlık açısından da inanılmaz faydalı bir bitkidir. Çalı cinsinden ve yılın her mevsiminde yeşil olan biberiye bitkisi son yıllarda yaygın bir şekilde zayıflama çayı olarak kullanılmaktadır. Biberiye neredeyse bütün zayıflama çaylarının içeriğinde yer almaktadır.

Biberiye Neye İyi Gelir?

Kilo Verme: Biberiye bitkisi taze ya da kurutulmuş olarak çay şeklinde hazırlanabilir. Hazırlanan çay düzenli içildiğinde iştahı kapatarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda biberiye yapraklarında üretilen biberiye yağı bölgesel zayıflamaya yardımcı olabilir. Yağın bel ve göbek bölgesine uygulanması bölgede incelme sağlar. Tüm bunların haricinde selülitler üzerinde de etkili bir bitkidir. Selülitli bölgeye biberiye yağı ile masaj yapılarak 10 dakika kadar bekletilir. Cildin daha hoş ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.

biberiye

Kanseri Önleme: Biberiye içeriğinde kanser bileşeni olarak bilinen ve karnosal adlı bir madde barındırmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre biberiyenin kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, lösemi, cilt kanseri gibi pek çok kanser türüne karşı faydalı olduğu belirtilmektedir.

Belleği Güçlendirir: Biberiyenin beyin ve sinir fonksiyonları üzerinde olumlu etkiler yarattığı savunulmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek olan Alzheimer hastalığına karşı iyi geldiği, hastalığı engellediği bilinmektedir. Hafıza kaybı ve bunamaya karşı da faydalı bitkiler arasında yer almaktadır.

Migreni Giderir: Migren hastalığı için uzun yıllardan bu tarafa biberiye alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır. Migren ağrısı olan kişiler biberiyeden faydalanabilir. Biberiye bir tencerenin içine alınarak kaynatılır. Yüz açık kalacak şekilde kafa havlu ile sarıldıktan sonra kaynayan biberiyenin buharı solunur. İşlem yaklaşık 10 dakika devam ettirilir. Uygulama migren ağrılarını hafifleterek beynin daha fonksiyonel çalışmasını sağlar.

Ağrı Kesici: Migren ağrıları haricinde kas ve eklem ağrılarına da iyi gelen biberiye bu tür ağrılar için yağ versiyonu ile kullanılır. Ağrıları hafifletici etkisi vardır. Biberiye yağı ağrılı bölgeye masaj yapılarak uygulanır.

Enfeksiyon Ve Alerji: Biberiye enfeksiyon ve alerji gibi problemlere karşı faydalı bir bitkidir. Bu özelliği bilimsel olarak da kanıtlanan biberiye vücutta oluşan fazla nitrik ve oksitleri yok edici etkiye sahiptir.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: Mide ülseri başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı iyi gelen biberiye, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

Sindirim Sistemi: Kabızlık, mide problemleri, hazımsızlık gibi pek çok sindirim problemine karşı faydalı olan biberiye, gıda zehirlenmelerine karşı da vücudu koruyucu etki yaratır. Zehirlenmeler nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Saç Sağlığı: Biberiyenin saç sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi ile saç dökülmesi başta olmak üzere pek çok saç problemine karşı iyi gelir.

biberiye

Karaciğer Ve Solunum: Biberiye gargara suyu olarak kullanıldığında ağız kokusuna karşı iyi gelir ve ağzı sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sinüzit kaynaklı baş ağrısı, nefes borusu iltihabı için alternatif olarak kullanılabilir. Solunum problemleri haricinde karaciğer hastalıklarının tedavisi için de biberiyeden yardım alınabilir. Karaciğeri toksinlerden temizleyerek siroz ya da benzeri hastalıkların oluşmasını engeller.