Bilgisayar Oyunu Bağımlılığına Ne İyi Gelir?

Bilgisayar oyunu bağımlılığı özellikle gençlerde görünen bir problemdir. Oyun normalde eğlenmek veya stres atmak amacıyla oynansa da zaman zaman bağımlılık durumları ortaya çıkabilir. Teknolojinin gelişmesi ile her gün yeni oyunlar piyasaya sürülmektedir. Bu oyunlar özellikle gençler arasında popüler olmak da ve oynanmaya başlamaktadır. Oyunlar stres atmak veya arkadaşlarla rekabet etmek amacıyla oynandığında herhangi bir sorun olmaz. Ancak oyunların bağımlılık haline dönüştürülmesi ve hayattan uzaklaşma durumlarında olumsuz pek çok durum ortaya çıkabilir. Oyun bağımlılığının tedavisi için bazı tedbirler alınabilir ve alanında uzman kişilerle iletişime geçilebilir.

Bağımlı Olduğunuzu Kabul Edin

Bilgisayar oyunu bağımlılığı tedavisi için öncelikle kişilerin bağımlı olduklarını kabul etmeleri gerekmektedir. Kişiler bağımlı olduklarını kabul etmedikleri takdirde herhangi bir tedaviyi kabul etmemekte ve dolayısıyla bağımlılık durumundan kurtulamamaktadır. Bağımlı olduğunu kabul eden kişiler bu gerçekle yüzleşmek için bazı adımlar atarlar. Bağımlılığın kabul edilmesiyle neden bağımlı olduğunuzu anlayabilir ve bu bağımlılığın üstesinden nasıl gelebileceğiniz konusunda tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Uzman Kişilerden Yardım Alın

Bilgisayar oyunu bağımlılığı günümüzde sıkça rastlanan ciddi bir sorundur. Bu sorun kişileri tek başlarına mücadele edemeyecekleri bir durum halini alabilir. Oyun bağımlılığı ile tek başına mücadele edemeyeceğini anlayan kişiler alanında uzman kişilerle görüşüp yardım talep edebilirler. Oyun bağımlılığının tedavi edilebilmesi için alanında uzman bir kişiyle çalışmak hem destek aldığınızı hissetmenizi sağlayacak hem de bağımlılıktan kurtulma sürecinizi hızlandıracaktır. Alanında uzman kişiler bağımlılığınızın neden meydana geldiği neler sonucunda tetiklediğini ve bağımlılığın tedavisinde neler yapılabileceği gibi pek çok konu hakkında size yardımcı olacaktır. Ayrıca uzman kişiler bağımlılığınızı yenebilmek için çeşitli terapileri uygulayabilir veya farklı tedavi yöntemlerini deneyebilir. Uzman bir kişiyle çalışmak oyun bağımlılığından daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayacak, ilerleme sürecinizi daha net şekilde takip etmenizi sağlayacak ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Sınırlar Koyun

Bilgisayar oyunu bağımlılığı ile mücadele edebilmek için bu kendinize sınırlar koymanız gerekmektedir. Sınırlar koyarak gün içerisinde ne kadar süre oyun oynayabileceğinizi kontrol edebilir ve bu şekilde sosyal hayata daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Oyun zamanı planlanarak bazı hedefler belirlenebilir. Belirlemiş olduğunuz haftalık veya günlük hedeflere uyarak bağımlılık sürecinde daha hızlı şekilde yol alabilirsiniz. Kendinize sınırlar koymak için oyun sürelerini sınırlandırabilir ve süreleri kontrol edebilmek için alarmlardan faydalanabilirsiniz. Alarm kurarak veya zamanlayıcı hazırlayarak oyun sürelerini kontrol altında tutabilirsiniz. Oyun sürelerinin sınırlandırarak ve oyun süreleri ile kendinize hedefler koyarak bağımlılıktan daha kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Aktivitelere Yönelin

Oyun bağımlılığından kurtulabilmek için kendinize başka uğraşlar bulabilirsiniz. Oyun oynamaya ayıracağınız vakti eni ilgi alanlarını keşfedebilirsiniz. Oyun bağımlılığından kurtulabilmek için yapabileceğiniz ilk aktivite spor yapmaktır. Spor yaparak gün içerisinde hareket kalınmasının önüne geçilebilir. Ayrıca spor yaparak daha iyi hissedebilir ve sosyalleşme şansına sahip olabilirsiniz. Bağımlılıktan kurtulmak için yönelebileceğiniz bir diğer aktivite ise sanatsal aktivitelerdir. Resim yapmayı ve enstrüman çalmayı veya dans etmeye öğrenebilirsiniz. Şimdi aktiviteleri öğrenirken hem keyifli vakit geçirecek hem kendinizi geliştirecek hem de oyunlardan uzak kalacaksınız. Bağımlılıktan kurtulmak için ayrıca kitap okumaya da yönelebilirsiniz. Kitap okumak hem kendinizi geliştirmenizi sağlayacak hem de oyunlardan uzak kalmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bu aktiviteleri deneyerek kendinizi geliştirebilmeniz de mümkün olacaktır. Oyun bağımlılığından kurtulabilmek için farklı mekanlarda vakit geçirmek ve farklı aktivitelere yönelmek en iyi tedavi yöntemi olacaktır.

Sosyalleşmeye Çalışın

Bilgisayar oyunu bağımlılığı bulunan kişiler bu bağımlılıktan kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvururlar. Bağımlılıktan kurtulabilmek için başvurulabilecek tedavi yöntemleri arasında sosyalleşme de yer alır. Sürekli olarak bilgisayar oyunu oynayan kişiler sosyal ortamlardaki yetkinliklerini kaybedebilir veya daha izole şekilde yaşayabilirler. Oyun bağımlılığından kurtulmak isteyen insanlar farklı ortamlara girerek farklı kişilerle tanışarak ve sosyalleşerek bu bağımlılığın üstesinden gelebilirler. Sosyalleşmek için öncelikle arkadaşlarınız veya ailenizle vakit geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınız ile dışarı yemek yemeye veya kahve içmeye çıkabilirsiniz. Ailenizle vakit geçirip onlarla kahve içebilir annenizin yemek yapmasına yardım edebilir veya temizlikte annenize yardımcı olabilirsiniz. Tüm bu aktiviteler size oyun bağımlılığından uzaklaştıracak ve insanlarla daha doğru şekilde iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Oyun bağımlılığından kurtulabilmek için farklı gruplarla etkileşime geçebilirsiniz. Sevdiğiniz bir hobiniz veya tutmuş olduğunuz bir takımın gruplarına katılarak buradaki kişilerle tanışma şansını elde edersiniz. Bu gruplar sayesinde yeni insanlarla tanışabilir, oyunlardan uzak kalabilir ve kendinizi keşfedebilirsiniz. Oyun bağımlılığından kurtulmak için ayrıca gönüllü çalışmalara da katılabilirsiniz. Gönüllü çalışmalara katılarak hem topluma faydalı olabilir hem yeni insanlarla etkileşim kurabilir hem de oyunlardan uzak kalabilirsiniz. Oyun bağımlılığından kurtulmak için sosyalleşerek izole hayattan kurtulabilmek ve oyunlara daha az zaman ayırabilmek mümkün olacaktır.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın