Bipolar Bozukluğu Hafifletmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bipolar bozukluğu manik depresif olarak da adlandırılabilir. Bu hastalık ile mücadele eden kişilerin motivasyonlarını kaybetmeleri veya ruh hallerinde sürekli olarak değişimler görülmesi durumları ortaya çıkmaktadır. Özellikle hastalar depresif duyguları veya coşku durumlarını aynı anda yaşayabilirler. Bipolar bozukluk sorunu ile mücadele eden kişiler mani dönemi ve depresif dönemi adı verilen farklı evrelerden geçerler. Bu evrelerdeki kişiler farklı davranışlar sergileyebilir. Bipolar bozukluğuyla mücadele eden kişilerin alanında uzman kişilerle iletişime geçmesi ve gerekli tedavileri başlamasında fayda vardır.

Bipolar Bozukluk Neden Olur?

Bipolar bozukluğu bulunan kişilerin bu hastalığa farklı nedenler sonucunda yakalandıkları görülmektedir. Bipolar bozukluğunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Beyinde meydana gelen kimyasal dengesizlik sonucunda beyin fonksiyonları kontrol edilemeyebilir. Beyin fonksiyonlarında meydana gelen dengesizlik durumu sonucunda bipolar bozukluk hastalığı ortaya çıkabilir
 • Bipolar bozukluğunun ortaya çıkmasının nedenlerinden birisi de genetiktir. 1. derecedeki akrabalarında bu hastalık bulunan kişilerin bipolar bozukluk durumu ile daha sık karşılaştıkları görülmüştür. Bu nedenle anne baba ve 1 dereceden akrabalarında bipolar bozukluk kullanan kişilerin en kısa sürede alanında uzman bir doktora randevu almasında fayda vardır.
 • Bipolar bozukluğun tetiklenmesinde bazı unsurlar etkilidir. Bireylerin stresli ortamlarda çok fazla bulunması veya travmalar geçirmesi sonucunda bipolar bozukluğunun ortaya çıktığı görülmüştür. Özellikle fiziksel istismar veya duygusal istismar sonucunda bipolar bozukluk görülme sıklığı oldukça yüksektir.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk hastalığı bulunan kişiler hayatı 2 uçta yaşarlar. Depresif bir dönemde kişilerin aniden neşeli hareketler sergileyip kahkahalar attığı görülebilir. Bu belirtiler bazen kişiler tarafından anlaşılamasa da çevresindekiler bu uyarıları daha kolay şekilde fark edebilirler. Bipolar bozukluğun başlıca belirtileri arasında olmayan nesneleri görmek veya gaipten sesler duymak gibi belirtiler ilk sıralarda yer alır. Ayrıca kişilerin halüsinasyonlar görmeleri veya sanrılara inanmaları da bipolar bozukluğun belirtileri arasında gösterilmektedir.

Mani Döneminde Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluğu bulunan kişiler mani dönemi ve depresif dönem olmak üzere iki dönemden geçerler. Mani döneminde kişilerde çeşitli değişimler gözlenebilir. Mani döneminde gözlenen ve bipolar bozukluğun belirtileri arasında sayılabilecek durumlar şu şekildedir:

 • Kişilerin aşırı mutlu ve heyecanlı hissetmeleri
 • Olayların merkezinde olmak ve tüm gözlerin onlara çevrilmiş olmasını istemeleri
 • Hiperaktivite durumu
 • Kişilerin kendilerini güvensiz hissetmeye başlamaları
 • Uykuya dalmakta ve uyumakta zorlanma durumları
 • Odaklanamama problemleri
 • Halüsinasyon görme ve olmayan şeylere inanma durumu
 • Alkol kullanılmaya başlanması
 • Uyuşturucu kullanılmaya başlanması
 • Kişilerin düşünmeden para harcaması ve bunu sürekli olarak tekrarlaması

Depresif Dönemde Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluğu depresif döneminde farklı şekillerde kendini gösterebilir. Depresyon döneminde görülen ve bipolar bozukluğun belirtileri arasında sayılan durumlar ise şu şekilde açıklanabilir:

 • Kişilerin sürekli uyumak istemesi
 • Sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetme
 • Hayattan zevk alamama durumu
 • Konsantrasyon problemleri
 • Suçluluk hissi
 • Karşısındaki insanlardan sürekli olarak şüphelenmek
 • Uykuya dalmakta ve uyumada zorlanmak
 • Aile ve arkadaşları ile sürekli olarak tartışmak
 • İntiharı düşünmek

İlaç Tedavisi

Bipolar bozukluk sorunu ile mücadele eden kişiler farklı tedavi yöntemleri uygulanarak tedavi etmeye bipolar bozukluk teşhisi konulan kişilerin alanında uzman doktorlar tarafından çeşitli ilaçları almaları önerilebilir. Alınan bu ilaçlar sayesinde kişilerin ruh hallerini dengelemesi sağlanacaktır.

Hastaneye Yatırılmak

Bipolar bozukluk sorunu ile mücadele eden kişilerin tedavi yöntemleri arasında hastaneye yatırılma durumu da yer almaktadır. Bireylerin hastaneye yatırılması durumları özellikle kendilerine zarar vermeye başlamaları ve sürekli olarak intiharı düşünmeleri sonucunda gerçekleştirilir. Bipolar bozukluk sorunu ile doktora başvuran kişiler doktorun önerisi ile hastanede tedavi altına alınabilirler. Hastanede uygulanan tedaviler sayesinde kişiler kendilerini güvende hissedecek ve bipolar bozukluğunun tedavisi için neler yapabileceğini daha kolay öğrenebilecektir.

Psikoterapi

Bipolar bozukluğu bulunan kişilerin tedavi edilebilmesi için psikoterapi yönteminden de faydalanılabilir psikoterapi yöntemi sayesinde bipolar bozukluk tedavi edilebilir ve kişiler eski hayatlarına dönme şansı elde edebilirler. Psikoterapi seanslarında kişiler ve uzmanlar arasında bazı görüşmeler gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu görüşmeler sonucunda Doktorlar bireyin psikolojik sağlığı hakkında detaylı bir bilgi birikimine sahip olacaktır. Psikoterapi sürecinde ayrıca uzmanlar hastalarının sürekli olarak yakınında bulunarak onların bu hastalığı daha kısa sürede gelmeleri için elinden geleni yapacaklardır. Psikoterapideki seanslar bireyin hastalık durumuna göre belirlenir ve seans sırasında kişilerin durumu hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir. Bipolar bozukluk hastalığı bulunan kişilerin terapilerini gerçekleştiren uzmanlar aile ve arkadaşlarına birey hakkında detaylı bilgi verebilirler. Doktorlar ayrıca aile ve arkadaşlarına neler yapması gerektiği hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapacaklardır. Psikoterapi sürecinin başarıyla sonuçlanabilmesi için hastanın olumlu düşüncelere odaklanması ve sevdiklerinden destek alması gerekmektedir.

 

 

İçeriği Oylayın

“Bipolar Bozukluğu Hafifletmek İçin Ne Yapabilirsiniz?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın