Böcek Isırıklarına Ne İyi Gelir?

Böcek ısırıklarına ne iyi gelir sorusu özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde sıkça sorulur. Havaların ısınması ile birlikte böcekler ve sinekler tarafından ısırılan kişilerin sayısında ciddi bir artış meydana gelir. Bu ısırıklar sonucunda kişilerin cildinde kızarıklık veya kabarcıklar oluşabilir. Böcek ısırmalarının ardından bölgeye yapılan müdahaleler ile bölgenin şişmesinin önüne geçilebilir. Böcek ısırıkları alerjisi bulunan kişilerde ciddi semptomlara neden olacağından böcek ısırmasının ardından bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır.

Karbonat ve Tuz Karışımı

Böcek ısırıklarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak karbonat ve tuz karışımı gösterilebilir. Bu karışım evde yapılabilecek en basit doğal tedavi yöntemlerinden birisidir ve tarif sayesinde vücuttaki toksinlerin atılması sağlanır. Böcek ısıran yerdeki toksinlerin atılması ile birlikte kaşıntı hafifleyecek ve bölgenin şişliği geçecektir. Karbonat ve tuz karışımını kullanılması ile birlikte böcek ısırığı sonucu meydana gelen semptomlar kısa süre içerisinde iyileşecektir. Karbonat ve tuz karışımı hazırlayabilmek için iki ölçü karbonata bir ölçü tuz eklenir. Karışımın içerisine su eklenerek koyu bir kıvama gelene kadar karıştırılır. Karışım macun kıvamına geldikten sonra karışım bir çubuk veya pamuk yardımıyla böceğin ısırdığı yere sürülür. Hazırlanan karışım böceğin ısırdığı yerde yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletilir. Karışım 15 ile 20 dakika bekletildikten sonra bölge soğuk su ile yıkanır. Bu işlemin yapılması ile birlikte böcek ısırığı sonucunda bölgede meydana gelen mikrop ve iltihaplar temizlenecektir.

Nane Yağı

Böcek ısırıklarına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız kullanabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden birisi de nane yağıdır. Nane yağı aktarlardan kolayca temin edilebilir mi böcek ısıran bölgeye uygulanabilir. Nane yağı böcek ısıran bölgeye uygulanması ile birlikte bölgede meydana gelen yara veya şişlik kısa süre içerisinde iyileşecektir. Ayrıca nane yağı sahip olduğu antiseptik özelliği ile böceğin ısırdığı yerin enfeksiyon kapmasının da önüne geçecektir. Bir parça pamuğun üzerine damlatılan naneyi böcek ısıran bölgeye sürülür ve 10 ile 15 dakika arasında bekletilir. Nane sürülen bölge kısa süre içerisinde şişliklerden ve enfeksiyonlardan arınacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Böcek ısırıklarına ne iyi gelir sorusu ile yola çıktıysanız doğal tedavi yöntemlerinden birisi olan çay ağacı yağını da kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı böcek tarafından ısırılan bölgedeki ağrı ve şişkinlik durumunu ortadan kaldıracaktır. Çay ağacı bir pamuk üzerine bir iki damla damlatılarak böcek ısıran bölgeye uygulanır. Bu yöntem gün içerisinde birkaç defa tekrar edilebilir. Çay ağacı yağının kullanılması ile birlikte böcek tarafına ısırılan bölgedeki şişkinlik azalacaktır. Böcek tarafından ısırılan bölge çok fazla şiştiyse çay ağacı yağı ve nane yağını karıştırarak bölgeye uygulanması önerilmektedir. Çay ağacı yağı ve nane yağı karışımı hem bölgedeki şişkinliğin indirilmesini sağlayacak hem de bölgenin mikrop kapmasının önüne geçecektir.

Siyah Çay

Böcek ısırması sonucunda bölgede şişlik veya kızarıklık oluşabilir. Bölgede meydana gelen şişlik ve kızarıklığın indirilebilmesi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de poşet çaydır. Siyah poşet çay ılık su içerisinde bir süre kadar bekletilir ardından bu poşet çay böcek tarafından ısırılan bölgeye konulur. Poşet Çay bölge üzerinde yaklaşık 10 ile 15 dakika arasında bekletilir. Böceğin ısırdığı bölgede bekletilen poşet çay bölgede meydana gelen kaşıntının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi

Böcekler tarafından ısırılan kişilerin kullanabileceği en basit ve etkili doğal tedavi yöntemlerinden birisi de elma sirkesidir. Böcek tarafından ısırılan bölgeye elma sirkesinin uygulanması ile birlikte bölgede meydana gelen şişkinlik ve kızarıklık durumları engellenecektir. Bir parça pamuk üzerine damlatılan elma sirkesi böceğin ısırdığı bölgeye uygulanır. Elma sirkesi uygulandıktan sonra bölge bandaj veya yara bandı ile kapatılır. Bandaj veya yara bandı ile kapatılan bölgeye elma sirkesi daha iyi nüfus edecektir ve etkilerini daha kısa süre içerisinde göstermeye başlayacaktır.

Aloe Vera

Böcek ısırıklarına ne iyi gelir sorusu ile yola çıktıysanız kullanabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden birisi de Aloe veradır. Aloe vera hem eczanelerde satılan kremleri ile hem de bitkinin evde yetiştirilmesi ile elde edilen jeli ile böcek ısırıklarında kullanılan bir üründür. Aloe vera içinde bulundurduğu maddeler sayesinde böcek tarafından ısırılan bölgenin iltihap kapmasını engelleyecektir. Böcek tarafından ısırılan bölge aloe vera kremi veya evde yetiştirilen bitkinin yapraklarının kırılması ile elde edilen jel sürülmelidir. Bu jel bölgeye sürülmeden önce yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca buzdolabında soğutulmalıdır. Buzdolabında soğutulan aloe vera jeli böceğin ısırdığı bölgeye uygulanır ve bu bölgede 15 ila 20 dakika bekletilir. Aloe vera uygulanan bölgede şişlik veya kızarıklık varsa kısa süre içerisinde geçecektir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın