Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz ağrısı nasıl geçer? Yutkunurken boğaz ağrısı neden olur? Çocuklarda boğaz ağrısı, hamilelikte boğaz ağrısı, boğaz ağrısı için doğal ürünler ve çaylar hakkında tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çeşitli sağlık kuruluşlarına yapılan başvuruların en sık nedenlerinden birisi boğaz ağrılarıdır. Aile sağlığı merkezleri, acil servis ve KBB poliklinikleri boğaz ağrısıyla sık uğraşan yerlerdir. Oluşum sebepleri oldukça geniş olmasıyla birlikte çözüm yolları da hayli geniştir. Farklı türlerdeki boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu karşısında, çeşitli önerilere ulaşılabilir.

Burada öncelikle insanların çok sık yaşadığı bir sorun olan boğaz ağrısının sebeplerini araştırmak gerekir. Buna göre bulunacak çözümler de birbirinden farklı olabilecektir. Bunun yanında boğaz ağrısı türlerini tanımak da yararlıdır. Sebepleri farklı olan ağrıların yoğunluğu ve geçiş süresi de farklılaşabilir. Burada önce çıkan başlıklar şöyle sıralanır:

 • Viral enfeksiyon nedeniyle oluşan boğaz ağrıları
 • Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşan boğaz ağrıları
 • Alerjik boğaz ağrıları
 • Tahrişe bağlı boğaz ağrıları
 • Çevresel etkenlere bağlı boğaz ağrılar

Bakteriyel sebeple oluşan boğaz ağrıları dışarıda kalmak üzere, çoğu kendiliğinden geçer. Genellikle 1-2 hafta içerisinde ağrıların azalarak kaybolması beklenir. Yine de bu süreci hızlandırmak ve kaybedilen konforun geri kazanılması için bazı adımlar atılabilir. Tam olarak bu noktada boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtları ön plana çıkar.

Boğaz Ağrısı Neden Olur
Boğaz Ağrısı Neden Olur

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Geçici veya sürekli boğaz ağrısı karşısında iyileştirici çözümler oldukça çeşitli olabilir. Hangi yöntemlerin tercih edileceği ise birkaç değişkene bağlıdır. Bunlar arasında; ağrının süresi, yoğunluğu ve kaynağı yer alır. İltihaplardan kaynaklı boğaz ağrılarıyla tahrişe bağlı boğaz ağrıları karşısında aynı yöntemlerin uygulanması beklenmez. Bu doğrultuda ağrıların nedeninin bilinmesi veya araştırılması gerekir.

Buna yönelik olarak kişi, hayat tecrübesinden yola çıkarak yaşadığı ağrının kaynağına çoğu kez ulaşabilir. Boğaz ağrısı neden olur sorusuna verilebilecek cevaplar şöyledir:

 • Viral enfeksiyonlar (grip, nezle vb.)
 • Bakteriyel enfeksiyonlar (faranjit, bronşit vb.)
 • Alerjiler (toz, polen vb.)
 • Reflü (midedeki asidin yukarı çıkarak boğazı tahriş etmesi sonucu)
 • Boğazların tahriş edilmesi/olması (yüksek sesle konuşmak, sert gıdaların takılması, sigara kullanımı vb.)
 • Çevresel etmenler (hava kirliliği, nem azlığı vb.)

Buradaki bazı maddelerin başka kaynaklara bağlı olabileceğini belirtmek gerekir. Örneğin güçlü bir bağışıklık sistemi olan kişilerde enfeksiyonlara bağlı boğaz ağrısı şikayetlerinin az olması beklenir. Bununla birlikte yaşadığı ortamın ve bireysel hijyeninin öneminin farkında olanların da bu sorunla daha az meşgul olması daha olasıdır.

Gribal ve mevsimsel enfeksiyonlardan ayrıca söz etmek gerekir. Bulaşıcı özelliğe sahip bu enfeksiyonlar, kişiden kişiye çok kolaylıkla bulaşabilir. Aynı ortamda bulunmak, aynı havayı solumak ve temas halinde olmak bulaşma nedenleri arasında yer alır. Bu sebeple de boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusundan önce boğaz ağrısından kaçınılabileceği öğrenilmelidir.

Bu kapsamda; özellikle mevsim geçişlerinde kapalı ortamları daha az paylaşmaya dikkat etmek gerekir. Aynı ortamda bulunulan kişilerle yakın temas kurulmaması da oluşabilecek bulaşmaları önleyebilir. Covid salgınıyla birlikte önemi daha net anlaşılabilen maske kullanımı da yine boğaz ağrısı nedenleri arasında yer alan gribal enfeksiyonlara karşı önemli bir silah niteliğindedir.

Bunlara ek olarak; yine özellikle kış aylarında ortamların nemlendirilmesi de büyük öneme sahiptir. Özellikle doğalgazla ısınan evlerde hava kuruluğu sık görülen bir durumdur. Dışarıdaki hava nemli olsa bile kapalı mekanlarda doğalgaz etkisiyle kuru havaya maruz kalınır. Bu durumda da boğazların tahriş olması çok kolay hale gelir. Bunun için buhar makineleri, ortamların havalandırılması gibi önlemler alınabilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Yutkunurken Boğaz Ağrısı Sebepleri

Günlük hayatı oldukça zorlaştıran boğaz ağrılarının arasında yutkunurken boğaz ağrısı da bulunur. Genellikle tahriş ve enfeksiyonlara bağlı ağrıların yutkunma güçlüklerine yol açtığı söylenebilir. Olumsuz etkileri arasında yemek yeme güçlüğü, sıvı tüketmede zorluk, nefes alırken zorlanma gibi durumlar bulunur. Bu sebeple de yutkunurken boğaz ağrısı sebepleri herkesçe bilinmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

 • Boğazın tahriş olması
 • Solunum yolu enfeksiyonları
 • Alerjiler

Özellikle enfeksiyonlara bağlı olarak boğaz ve kulak ağrısı birlikte görülebilir. Bir sistem olarak kulak-burun-boğaz birbirine içten bağlıdır. Buna bağlı olarak da bu bölgelerde oluşan ağrılar bir başkasını kolaylıkla tetikleyebilir. Bu problemin önüne geçilebilmesi içinse bol sıvı tüketilmesi gerekir. Özellikle yukarıda sayılan risk gruplarındaki kişilerin su içmeyi bir alışkanlık haline getirmesi oldukça önemlidir. Böylelikle boğazın sürekli nemli ve yumuşak kalması sağlanabilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Çözüm Önerileri

Sebepleri bilindikten sonra boğaz ağrısının karşısında bir takım metotlar kullanılır. Bunların büyük bölümünün sıvı tüketimi üzerine olduğunu belirtmekte yarar vardır. Boğaz problemlerinin çoğunda zaten yutkunma güçlükleri de görülür. Bu sebeple de katı ürünlerin tüketiminin genel olarak fayda sağlamadığı düşünülür. Bunun yanında tüketilen ılık sıvıların, özellikle de suyun boğazda iyileştirici etkisi bilinir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde neler yapılabilir, birlikte inceleyelim.

Gargara: Yetişkinlerin kullanımına uygun bir yöntem olduğu vurgulanmalıdır. Ilık olarak hazırlanan tuzlu su gargarası, boğazdaki tahrişi önlemeye yardımcı olarak ağrıları azaltabilir.

Ilık Sıvı Tüketimi: Bu, hem bir önleme hem de tedavi yöntemidir. Boğaz ağrısı ortaya çıkmadan önce veya sonra ılık sıvılar tüketilmeye özen gösterilmelidir. Aşırı sıcak ve soğuk, boğazda tahribata yol açabilir veya var olan tahrişi derinleştirebilir. Bu sebeple de katı ve sıvı gıdaların ılık olarak tüketilmesi boğaz sağlığı açısından önemlidir.

Su: Su, başlı başına boğazın en iyi ilacı olarak nitelendirilebilir. Günlük hayatta, boğaz ağrısından önce, sırasında ve sonrasında bol su tüketmek gerekir. Bir yetişkinin günlük en az 2,5 lt. su tüketmesi tavsiye edilir. Elbette bu tüketimin günün çeşitli saatlerine yayılması gerekir. Böylelikle boğazın hep nemli ve yumuşak kalması sağlanır. Bunun sonucunda da oluşabilecek tahrişe en aza indirilir. Ek olarak, mevcut tahrişlerin de büyümesi önlenirken iyileşme yoluna da gidilebilir.

Bal: Doğada bilinen en iyi antimikrobik besinlerin başında bal gelir. Doğal balı günde birkaç kaşık halinde tüketebilirsiniz. Ayrıca çeşitli bitki çaylarına eklenerek içilmesi de mümkündür. Boğazdaki bakterilerle savaşılmasına, boğazın yumuşatılmasına katkı sağlar.

Bitki Çayları: Boğazı ilgilendiren konularda bitki çaylarının yeri ayrıdır. Boğazdaki tahribatların azaltılması, bölgenin yumuşak kalabilmesi için bolca bitki çayı tüketilmesi yararlı olabilir. Bunların bir bölümü birbiriyle karıştırılarak içilebilir. Büyük çoğunluğuna, tatlandırılması ve etkisinin artırılması için bal eklenmesi tavsiye edilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu karşısında öne çıkan bitki çayları şöyle sıralanır:

 • Yeşil Çayı
 • Zencefil Çayı
 • Ada Çayı
 • Kekik Çayı
 • Ihlamur
 • Tarçın ve Karanfil Çayı
 • Papatya çayı

Sarımsak: Antibiyotik özelliği toplum tarafından bilinen sarımsak, boğaz iltihapları karşısında da etkili bir üründür. Çiğ olarak yenebileceği gibi yemeklerin içinde tüketilmesi de mümkündür. Ayrıca sarımsaklı yoğurt olarak yenmesinin vücuda başka faydaları da bulunur.

Sirke: Burada özellikle elma sirkesinden söz etmek gerekir. Antibakteriyel özelliğe sahip olan elma sirkesi, iki farklı şekilde tüketilebilir. Günde 2-3 kez gargara yapılması iltihaplar üzerinde zayıflama etkisine neden olabilir. Bununla birlikte çeşitli yemek ve salataların içinde tüketilmesi de mümkündür. Bunun dışında sirkenin tek başına yutulması tavsiye edilmez.

Yutkunurken Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Bazı üst solunum yolu hastalıkları sonucunda tek taraflı boğaz ağrısı görülebilir. Genellikle faranjit türevindeki problemlerde bu yaşanır. Bu tür ağrılar genellikle boğazın arka kısmında görülür. Öte yandan, bademcik bölgesindeki iltihaplanmalar ise çift taraflı olarak ağrıya neden olur. Her ikisinin ortak sonucu ve olumsuz etkisi ise yutkunma güçlükleriyle ilgilidir.

Bu durumda yutkunurken boğaz ağrısı sorununa karşı neler yapılabileceği sıkça araştırılır. İşte işinize yarayabilecek bazı öneriler:

Boğaz Pastili: Eczanelerde ve marketlerde satılabilir. İçerdiği bitkisel özlerle boğazın yumuşatılmasına yardımcı olur. Bu sayede yutkunma güçlükleri geçici de olsa daha iyi hale gelebilir. İçindeki bal, zencefil, nane gibi özler sayesinde boğazdaki kuruluk ve sertliği azaltır. Yalnızca yutkunma güçlükleri için değil, diğer sürekli boğaz ağrısı türleri için de etkili olarak kullanılabilir.

Antibiyotik ilaçlar: Yasal düzenlemeler gereği yalnızca reçete ile temin edilebilir. Yutkunma güçlüğü içeren boğaz ağrıları genellikle iltihap kaynaklı olur. Bunların kalıcı olarak iyileştirilmesi içinse antibiyotik tedavisine ihtiyaç vardır. Bunun için aile hekimlerine veya hastanelere müracaat edilmesi gerekir.

Sarımsak: Antibiyotik tedavilerini desteklemek için kullanılabilir. Kimileri; antibiyotiğin yerine de kullansa uzmanlar tarafından yalnızca destek maksadıyla kullanımı önerilir. Antibiyotik etkilere sahip olan sarımsak çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir.

Ilık Çorba
Ilık Çorba

Ilık Çorba: Burada tüketilecek çorbaların ılık olması oldukça önemlidir. Özellikle iltihapları boğazlarda sıcağın iltihabı olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Tercihen tane içermeyen ve yutması kolay çorbalar ön plana çıkar. Bu kapsamda kaynar sıcağı çıkmış olan tarhana, domates, mercimek gibi çorbalar tercih edilebilir.

Ballı Limonlu Su: Aslında bir grip karşıtı tedavi olarak evde uygulanır. İçerdiği bal sayesinde boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna iyi bir cevap oluşturur. Ayrıca C vitamini yönünden zengin olan limon sayesinde de bağışıklığı güçlendirir. Bir bardak ılık su içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve bir dilim limonun suyu sıkılır. Bu karışımı günde 3-4 kez içebilirsiniz.

Karışık Bitki Çayı: Bitki çayları tek başlarına bile boğaz ağrıları üzerinde etkilidir. Öte yandan yutkunma zorluğuyla birlikte görülen boğaz ağrılarında daha etkili yöntemler aranır. Bunun için birkaç etkili bitkinin karışımı kullanılabilir. Bu kapsamda; tarçın, karanfil, zencefil ve bal içeren bir bitki çayı hazırlanabilir. Farklı bir öneri olarak; papatya ve ıhlamur çayları da karıştırılarak tüketilebilir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısının, yetişkinlerin baş edebildiği, çocuklar için biraz daha zorlu bir süreç olduğu belirtilmelidir. Bu yüzden de çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer sorusu anne babalar için oldukça önemlidir. Öncelikle suyun önemini burada bir kez daha vurgulayarak hatırlatmak gerekir. Yetişkinler kadar, çocukların da bol su tüketmesi önemlidir. Bu bilgiden hareketle aşağıdaki önerilere ulaşılabilir:

Boğaz spreyleri: Kimi zaman bu spreyleri kullanması çok kolay olmayabilir. Genellikle doktorlar tarafından reçete edilir. Bununla birlikte iltihapsız boğaz ağrılarında eczanelerden temin edilmesi mümkündür. Boğazı hem yumuşatan hem de nemlendiren bu spreyler, aynı zamanda bir temizlik sağlayarak ağrıları önemli ölçüde azaltabilir.

Su Tüketimi: Yukarıda bahsedildiği gibi yetişkinler gibi çocuklarda boğaz ağrısı için de bol su içmek gerekir. Çocukların günlük 1-1,5 lt. su içmesi önerilir. Bu miktarın gün içine yayılması tavsiye edilir. Bu şekilde günün her saati boğazın nemlendirilmesi sağlanır. Böylelikle yumuşayan boğazdaki ağrıların da azalması beklenir.

Ilık Çorba: Çocuklar için uygulaması en kolay yöntemlerden birisidir. Yine tane içermeyen çorbaları tercih ederek yutkunma güçlükleriyle baş etmeyi azaltabilirsiniz.

Ballı Limonlu Su: Eğer içirebiliyorsanız ballı limonlu su karışımı çocukların yaşadığı boğaz ağrılarını önemli ölçüde azaltabilir. Yukarıda bahsedildiği şekilde hazırlanır: 1 bardak ılık su, bir kaşık bal ve bir dilim limon suyu.

Sarımsaklı Yoğurt: Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna çocuklar için en önemli cevaplardan birisidir. Ek gıdaya yoğurtla başlayan çocukların çoğu yoğurdu severler. Bundan faydalanarak yoğurda biraz ince çekilmiş sarımsak ekleyebilirsiniz. Eğer seviyorsa, cacık şeklinde tüketmesine de izin verebilirsiniz. Böylelikle varsa boğazdaki enfeksiyonlar temizlenir.

Pastil: Şeker yemeyi seven çocuklar için pastil kullanımı hayat kurtarıcı olabilir. Tatları genellikle acı olmaması sebebiyle çocuklar, boğaz pastillerini severek tüketebilirler. Eczaneden alırken çocuk tarafından çiğneneceğini belirtmeyi ihmal etmeyin.

Tüm bunların ötesinde; çocuklarınızın yaşadığı boğaz ve kulak ağrısı şikayetleri için çocuk doktoruna görünmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı İçin Öneriler
Hamilelikte Boğaz Ağrısı İçin Öneriler

Hamilelikte Boğaz Ağrısı İçin Öneriler

Özellikle ilaç kullanımı konusunda çocuklar kadar hassas olan bir başka grup ise hamilelerdir. Doğal ve bitkisel çözüm arayışları hamilelikte boğaz ağrısı için oldukça yoğundur. Doktorlar tarafından da zorunlu olmadıkça ilaç kullanımı tavsiye edilmez. Anne ve bebek sağlığının korunması için her türlü şikayette olduğu gibi boğaz ağrısında da doğal çözümlere yönelme vardır. Bunun için değerlendirilebilecek seçenekler:

Bitki Çayları: Bitkisel ve doğal çözüm denilince akla ilk gelen seçenektir. Burada maydanoz ve yeşil çayı ayrı tutmak gerekir. Kimi uzmanlar tarafından bunların hamilelikte tüketilmesi (veya aşırı tüketilmesi) tavsiye edilmiyor. Bu sebeple daha yaygın olan ıhlamur, papatya gibi çaylara yönelmek gerekir.

Sarımsaklı İçerikler: İlaç yoluyla antibiyotik alınamayan hamilelikte boğaz ağrısı için doğal antibiyotiğe yönelim oldukça fazladır. Bunun için de sarımsak içeren besinlerin tüketimi yaygındır. Yine aşırıya kaçmadan sarımsaklı yoğurt, salata gibi ürünlerin yenmesi boğazı rahatlatabilir.

Bal: Şekersiz, doğal bir ürün olarak bal, boğaz dostu olarak tanımlanabilir. Çiçek balı, kestane balı gibi türleri güvenle tüketebilirsiniz. Her üründe olduğu gibi bal tüketirken de aşırıya kaçmamak önemlidir.

Pekmez: Boğazın üzerindeki etkileri konusunda çeşitli söylentiler bulunur. Yine de yumuşak bir gıda olması nedeniyle boğazı rahatlattığı düşünülür. Doğal, bitkisel ve katkısız olması nedeniyle de hamilelikte kullanımında bir sakınca görülmez.

Pastil: Bitkisel özlerle hazırlanan boğaz pastillerinin de anne ve bebek sağlığı için bilinen bir zararı bulunmuyor. Bu sebeple hamilelikte boğaz ağrısı yaşarken güvenle tüketilmesi mümkündür.

Su: Belki de ilk sırada suyun sayılması gerekirdi. Hamileyken bol su tüketmek zaten hekimlerin önerdiği bir şeydir. Bunun yanında boğaz ağrılarının önlenmesi ve iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Gün içerisinde 2,5-3 lt. kadar su tüketmek gerekir.

Bu önerilerle birlikte şunu yeniden hatırlatmak yararlı olacaktır: Hamileyken kullanılacak her türlü ürün ve ilaç için kadın doğum uzmanından bilgi ve onay almak gerekir.

Farklı şiddetlerde ve sürelerde yaşanan boğaz ağrısına ne iyi gelir konusunda faydalı olabilecek öneriler sunmaya gayret ettik. Tüm bu bilgiler ışığında genel itibariyle boğazı yumuşatan ve nemli tutan seçenekler ön plana çıkar. Ayrıca her sağlık probleminde olduğu gibi boğaz ağrısına karşı da doktor tavsiyesi almanın en iyi seçenek olduğunu yeniden hatırlatalım.

Boğaz ağrısının yanında öksürük probleminiz de varsa öksürüğe ne iyi gelir adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Diğer taraftan mide bulantınız da varsa mide bulantısına ne iyi gelir adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

İçeriği Oylayın

“Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın